Pescuitul la Dunare

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Alex
new member
Mesaje: 1
Membru din: 04 Iun 2004 14:17

Pescuitul la Dunare

Mesaj de Alex » 04 Iun 2004 14:21

SALUT.Sunt incepator ca si prietenii mei Nutza si Laurentiu,si vreau sa aflu cat mai multe despre pescuitul la Dunare :lol: (mai ales CRAP).

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 04 Iun 2004 15:50

Iar incepeti ?? :lol: :lol: Mai este un topic cu acelasi subiect si chit ca s-a ales praful de el ( am contribuit si eu :oops: :oops: ) tot intelegi cite ceva serios de acolo

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 04 Iun 2004 18:37

De cand ma cunosti tu pe mine? :?: :| ....Si apropo de Dunare au mai fost subiecte.. cautale..si le vei gasi

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 05 Iun 2004 12:49

alex, daca vrei sa ai doar raspunsuri strict legate de pescuit te rog posteaza in sectiunea Tehnica nade si momeli
raspunsurile care nu contin informatii pertinente vor fi sterse

dan

bogdans
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2004 15:18
Localitate: Timisoara

Mesaj de bogdans » 07 Iun 2004 12:10

Alex,

Dunarea nu e ca orice balta de dimensiuni mici, e o apa imensa in care desi per ansamblu e peste mult, mare si foarte mare, nu il gasesti oriunde unde dai cu batzul, il gasesti doar in anumite locuri in concentratie mai mare (si unde merita pescuit). Asa ca nu te apuca sa nadesti din greu in port la Giurgiu (poate e un exemplu prost, sincer n-am pescuit niciodata acolo...dar, doar ca exemplu) ca poate stai o saptamana si nu prinzi nimic.
Mai intii trebuie sa spionezi un pic in zona ta de bastina sau unde vei vrea sa pescuiesti pe Dunare, cauti niste locuri bune, si te uiti si la pescarii care stau toata ziu acolo cu ce monturi dau si ce momeli si nade folosesc (fiindca de obicei astea merg prima data in locul respectiv)
La crap/caras incearca prima data mamaliga si porumbul iar la rapitor pestisor viu sau mort daca zici ca esti mai la inceput, dupa aia mai vezi tu.
Pe forum o sa gasesti monturi si tehnici atat pentru locurile cu curent mare (vezi Ioan.S) cat si pentru vegetatie, golfuri cu apa statatoare etc.

Fi rintins si sa te auzim la raportari cu ceva frumos!!!
Bogdan

Scrie răspuns