Care este granita dintre sport si tehnologie ?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

peterfi lajos
member
Mesaje: 226
Membru din: 15 Noi 2005 09:37

Mesaj de peterfi lajos » 18 Feb 2008 20:52

Dan Pop-Coman scrie:Navamodelul, este de mare folos acolo unde este permis si unde este interzisa intrarea cu barca,pt. ca iti da posibilitatea sa pescuiesti precis la distante la care ceilalti pescari fara navamodel nu pot pescui.
Dar.... bazandute doar pe navamodel nu poti avansa nici o data ca pescar.In momentul cand ajungi sa pescuiesti pe o balta unde nu este permis navamodelul,sa nu mai zic la vre un concurs...... daca nu sti sa folosesti corect markerul,(sa cauti adancimea apei,structurile, substratul )sa nadesti corect cu raketa,cobra,catapulta,prastia,sa faci aruncari precise cu lanseta,vei merge la pescuit doar ca sa pierzi vremea.
<CORECT :!: :lol:
Pesuitul nu consta numai in drill. :lol:

Avatar utilizator
nistor sergiu
new member
Mesaje: 13
Membru din: 25 Oct 2007 09:31

Mesaj de nistor sergiu » 20 Feb 2008 11:16

Parerea mea este ca nu exista o granita anume intre sport si technologie.In orice obiect de activitate technologia are un cuvant greu de spus.Sa ne aducem aminte cu ce scule pescuiau bunicii nostrii, de exemplu.Stiau ei de sonare, barcute de momit,baitrunner,betaina,caseina,robin red s.a.m.d.?Cu toate astea erau cel putin tot la fel de fericiti ca si noi cand prindeau un peste.Perseverenta si ambitia pescarilor au facut ca lucrurile sa sa schimbe.Aici insa intervine individul ca pescar sportiv, sau nu.Eu de exemplu pescuiesc in general pe o balta de 650 ha,si folosesc barca cu care i-mi momesc locul iar vara plantez pentru ca altfel nu as avea nici o sansa.Sonarul l-am folosit pentru a gasi structura,dar ce ne facem cand pescuim pe un fluviu, de exemplu pe dunare?Ne luam dupa bastinasi sau tragem cu urechea prin carciuma?Avem nevoie de technologie dar in limitele sportivitatii!!! Va doresc fire intinse la maxim!
Ultima oară modificat 20 Feb 2008 17:53 de către nistor sergiu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 20 Feb 2008 12:20

Eu cred ca granita dintre sport si tehnologie se afla undeva, poetic vorbind, in zona inimii la mijlocul distantei dintre creier si buzunar.
Spun asta pentru ca atata timp cat pescuiesti cu "sufletul" totul e OK, dar atata timp cat practici pescuitul doar pentru satisfacerea orgoliilor prin competitiile de profil, doar pentru castiguri financiare rezultate din vinderea pestilor si nu numai sau pentru a prezenta un adevarat show-room pe mal cu sculele achizitionate, totul e anapoda :!:
Parerea mea e ca individul care STIE sa pastreze un echilibru intre toate acestea iar pescuitul sa ocupe un loc destul de mare in sufletul sau, acesta se poate numi cu adevarat PESCAR! Stima :!:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 20 Feb 2008 12:33

boosterman scrie:Eu cred ca granita dintre sport si tehnologie se afla undeva, poetic vorbind, in zona inimii la mijlocul distantei dintre creier si buzunar.
Spun asta pentru ca atata timp cat pescuiesti cu "sufletul" totul e OK, dar atata timp cat practici pescuitul doar pentru satisfacerea orgoliilor prin competitiile de profil, doar pentru castiguri financiare rezultate din vinderea pestilor si nu numai sau pentru a prezenta un adevarat show-room pe mal cu sculele achizitionate, totul e anapoda :!:
Parerea mea e ca individul care STIE sa pastreze un echilibru intre toate acestea iar pescuitul sa ocupe un loc destul de mare in sufletul sau, acesta se poate numi cu adevarat PESCAR! Stima :!:
Direct la tinta ;-) , Respect !

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 20 Feb 2008 13:14

Mersi boosterman ! Fara replica ! Nu degeaba se zice ca zona Moldovei a dat cei mai multi scriitori si oameni de litere .

Avatar utilizator
nistor sergiu
new member
Mesaje: 13
Membru din: 25 Oct 2007 09:31

Mesaj de nistor sergiu » 20 Feb 2008 16:36

Ai perfecta dreptate, dar uneori creierul ne mai joaca feste si bagam mana prea adanc in buzunar, dar aici inima este de vina.Tot respectul ;-)

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Re: Care este granita dintre sport si tehnologie ?

Mesaj de Razvan.D » 22 Feb 2008 12:55

florincj scrie:.Cat de tehnologizat va fi pescuitul peste 25 de ani cand voi fi pensionar ?
peste 25 de ani vom avea submarine dotate cu videocamere si atunci sa vezi ce fain e cand dai bot in bot cu crapul :mrgreen: si ii tragi o bila-n cap :mrgreen:
Pana acum 2 ani fara barcuta naditoare aveam rezultate mediocre ,stateam de vineri pana duminica la pescuit cu 2-3 trasaturi ori deloc ,de cand am achizitionat barca parca au innebunit crapii :mrgreen: ,am avut cateva partide memorabile care nu o sa le uit cat de curand

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 22 Feb 2008 13:14

peste 25 de ani daca nu vom intelege cit de importanta e notiunea de c&r vom pescui virtual.

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 22 Feb 2008 14:10

eu cred ca tehnologia trebuie sa completeze sportivitatea. Daca pescarii romani nu vor intelege cat mai curand necesitatea C&R, generatiile viitoare vor apela doar la tehnologie(calculator) pt a pescui. Aici ma refer si la cei care pe baltile C&R dau drumul la peste fara probleme, iar in Delta sau pe Dunare nu elibereaza nimic.
si inca ceva, tehnologia nu trebuie sa primeze in raport cu sportivitatea. Dar trebuie recunoscut ca fara tehnologie nu am putea avea sculele performante pe care le avem, asa ca limita e pe la mijloc pe undeva cum bine zicea Boosterman.
fir intins si respecte pt cei ce inteleg ca pescuitul este inainte de toate un sport, o pasiune si nu o sursa de rotunjit bugetul personal.
Carpfishing... A way of life!

Scrie răspuns