inf despre balti

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

inf despre balti

Mesaj de caaron » 06 Iun 2004 13:58

Ma intereseaza si pe mine niste informatii cat mai amanuntite privind baltile Putineiu , Hodivoaia si Vieru din judetul Giurgiu. Problema este destul de urgenta asa ca daca ati putea sa ma fericiti cu niste rasp cat mai curand...Multumesc. www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:33 de către caaron, modificat 1 dată în total.

nelu.p
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 19 Feb 2004 11:02
Localitate: constanta

Mesaj de nelu.p » 06 Iun 2004 18:23

Pana sa-ti raspunda cei ce stiu ceva despre baltile care te intereseaza vin si eu cu o intrebare: vreau sa fac o partida de pescuit in sudul litoralului si mi-ar fi de folos orice informatie despre baltile din zona(23 august, Limanu, Hagieni, sau orice alta locatie). Va multumesc anticipat !
nelu.p

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 06 Iun 2004 22:07

Baltile mentionate de tine:
-Hodivoaia (sunt doua la nr.1 si 2) amandoua au salau mai putin crap(au cteno), si caras mai mare(de la 200g in sus).Baltile sunt relativ mici au in jur de 5- maxim 10ha fiecare(10 ha este deja cam exageratt).Au fundul malos una este lipsita de vegetatie.Adancimea medie este cam de 1.5-2m,si banuiesc ca sunt locuri si mai adanci(au murit oameni inecati).Sursa de apa este un rau care trece prin mai multe balti(baltile se scurg din una in alta).Am fost la pescuit Vara trecuta si nu am avut mari capturi(numai caras si salau mic).Baltile au fost navodite aproape in fiecare an.Acum cativa ani buni un vecin de-al meu care se duce zi de zi la peste a prins un cteno de 18 kg si un salau ia tras lanseta in apa(cand au bagat navodul iau scos lanseta,si pana in ziua de azi mai da cu ea)
-Vieru(erau 2 balti 2 si 3).Acu cred ca doar una ramas(cealalta a fost concesionata altcuiva).Se afla in continoarea baltilor de la Hodivoaia.Nu prea am auzit pe nimeni sa mai o laude si eu personal am pescuit in ea de vreo 2-3 ori.La momentu de fata cred ca e secata(nu stiu precis)
-Putineiu(2 si 3)Sa le luam pe rand:
*Putineiu 2 o balta relativ medie(cam 10ha) cu multa trestie.Vara trecuta sa spart stavilarul de la o balta in vecinat si a venit tot puietul acolo.Vara trecuta sa prins numai caras de pana in 100g.Acum un an se prindea bine carasul mai marisor.Este balta la care mi-am stabilit recordul de peste prins intr-o singura zi 18 kg de caras si ciortan(acu vreo trei ani).Cat despre crap ce pot sa spun a bagat boala in mine intro vara cand niste oameni au prins pe partea cealalta(unde este o livada privata,daca dai paznicului o sticla de vin te lasa sa dai) 15 bucati de crap cam la 3-5 kg(la ochiometru).Merge bine la plantat.Poti sta si noaptea(dealtfel aprope pe toate baltile agvpsului din giurgiu poti sta noapte inafara de una).Plantati de porumb(parca si de grau),de fl. soarelui si de pomi fructiferi se afla pe o parte si pe alta a baltii.Cel mai bine ar fi sa mituiesti paznicul sa dai pe partea cu livada este malul mai abrupt,nu este accesibil orcui si este si apa mai mare(bine ca primavara nu stiu daca ai succes la apa mare).Eu am fost sambata trecuta si nu dadea nimeni la peste si paznicul mi-a zis ca nu se prinde deloc(paznicul pe nume nea GOGU),vara ai succes daca plantezi acum nu cred ca vrea ceva peste mare.are adacimea medie de vreo 1.5 m(maxima de vreo 1.8 m)
*Putineiu 3 o balta putin mai mica ca putineiu 2 cu mai putina vegetatie dar cu mai multe agataturi.Se prinde caras mare (de peste 200g pana intrun kg,daca nu si mai mare).Crap nu am vazut pe nimeni sa prinda si un om(acel vecin al meu "fane cocolos" al giurgiului) mia spus ca nu a prins crap niciodata deci presupun ca nu o avea.Ten ceva de speriat(sper ca ai scule babane).Este putin mai adanca adncimea medie este de 1.8m si cea maxima putin peste 2 m.Are malurile plantate lafel(malul celalalt nu este accesibil,numai cu ceva in buzunar la paznic).Momeala nr. 1 pe aceste 2 balti este rama si boaba de porumb.

Ca sa pescuiesti pe aceste balti trebuie sa ai permisul de pescuit si o autorizatie eliberata de agvps giurgiu care costa in jur de 300.000 delei pe an.

Sugestii: mai sunt si balti pe la Gogosari care au crap mult mai mare chit ca sunt navodite lafel ca celalalte(exceptie face o singura balta care nu a fost navodita de cinci ani,decat anu asta au navodito dar au lasat bucati mari in ea,in balta asta nu poti sa plantezi sau sa dai noaptea-si paznicul este un om cat se poate de serios slabe sanse de tocmire)Aceste doua balti sunt si ele in acea autorizatie(Gogosari 1 si a doua Gogosari 1A-nu stiu daca le da la toata lumea autorizatie pe aceasta balta deoarece o scrie pe spatele autorizatiei cu pixul si semnatura directorului)...Sunt bucati babane pe aceste 2 balti(adancimea medie este de 1.8m),momeala nr. este boaba(caras da mai rar).Vegetatie -trestie doar pe prima,iar plantatii sunt de porumb,grau(si parca si fl.soarelui).Aici miam stabilit recordul meu personal un crap de 6,7 kg(am numai 17 ani asa ca am timp sal imbunatatesc)...Sper ca am fost de ajutor,cu respect Nutza Pedros

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 06 Iun 2004 22:15

Cum poti ajunge:
intri in Giurgiu o iei spre partea V a orasului o iei pe soseaua Alexandriei(Dj 504)...este o sosea dreapta pana la Vieru cam de 15km de acolo se bifurca drumul...sunt mai multe modalitati de a ajunge la balti,cred ca cel mai bine este sa intrebi un localnic daca ti-as explica eu poate te-as induce in eroare...Localnici stiu f. bine drumurile si sunt binevoituri in a ajuta(mai ales dupa o cinzeaca :wink: )...Cu respect Nutza Pedros

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 07 Iun 2004 07:30

pt nelu p
la 23 august este deschis pt pescuit lacul tatlageac si bazinul mic de la d-nul dumitrescu. taxele 300000-500000 lei/zi/om la tatlageac si 250000la d-nul dumitrescu. sfatul meu este sa mergi la d-nul dumitrescu se prinde ciortan mai marunt dar se prinde . daca te pricepi si ai timp pe tatlageac se prind bucati serioase .
limanu , hagieni am auzit ca nu mai merg s-a plasuit la greu.
is

nelu.p
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 19 Feb 2004 11:02
Localitate: constanta

Mesaj de nelu.p » 07 Iun 2004 13:04

Multumesc pentru informatii, Iulian.
Fir intins !
nelu.p

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 08 Iun 2004 00:40

Multumesc Nutza! Iti urez la mai mare cu cantaru!! www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:33 de către caaron, modificat 1 dată în total.

dan craciun
junior member
Mesaje: 53
Membru din: 07 Ian 2003 08:24
Localitate: Rm.Valcea
Contact:

Inf.despre balti

Mesaj de dan craciun » 08 Iun 2004 06:39

Ma intereseaza balta de la Agigea!!!Specii de pesti,momeli,taxe,etc...Multumesc anticipat.

Scrie răspuns