Cum va fi urmatoarea generatie de pescari ?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 24 Feb 2008 22:33

Noi ne stresam sa educam generatia viitoare. Ma gandesc insa daca peste 10 -15 ani pescuitulva produce aceleasi senzatii,aceeasi placere,aceeasi adrenalina ca si in prezent. Poate ca nu,poate ca va deveni un sport uitat pana atunci iar bietii pesti o chestie neinteresanta datorita ritmului de dezvoltare al tehnicilor si al mijloacelor moderne de pescuit. Acum 10 ani era una,acum avem navomodele,sonare avertizori si alte multe echipamente performante. Pana peste 10 ani cine stie ce se mai inventeaza,si pestii nu vor mai avea nici o sansa, poate un aparat care-i hipnotizeaza sa sara singuri pe mal.............si atunci s-a dus farmecul pescuitului de odinioara. Poate sunt eu prea nostalgic dar pe zi ce trece pestii au tot mai putine sanse in fata inventiilor in domeniu.....inventii care pana la urma sunt facute sa ne ia banii si fara sa ne dam seama odata cu banii poate o sa ne ia si placerea de a pescui.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 24 Feb 2008 23:09

Chiar esti nostalgic...treaba asta se-ntampla de secole si n-o poate opri nimeni...c'est la vie !

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 25 Feb 2008 13:43

Prea v-ati aprins mai oameni buni !!! Cand faci scoala de soferi nu ai in cap altceva decat sa conduci . In timpul scolii instructorul te invata si i-ti corecteaza greselile , urmand ca la terminarea scolii tu practic sa ai acelasi stil de a conduce . Dupa ce capeti un pic de experienta i-ti formezi propriul stil de conducere in functie de temperament , aspiratii etc. Cand te duci la primele partide de pescuit nu doresti decat sa prinzi , nu are importanta ce : carasei , broaste , orice numai sa traga . Daca noi am fi instructori pt. ei cred ca problema s-ar rezolva mai usor , pt. ca si ei la randul lor vor corecta pe altii si din 10 daca reusesti cu 2 se poate numi un castig. Cei care nu pricep nu vor deveni niciodata pescari ci traistari sau braconieri . Boosterman iarasi a punctat foarte bine cand vorbea de educatie , iar faza lui teacher e mortala de-a dreptul ! Raducule tehnologia nu o poate opri nimeni . Important e ceea ce simti , farmecul cum bine l-ai numit va ramane dar numai de noi depinde !
Daca vom ignora tineretul ignorati vom fi si noi !!!

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 25 Feb 2008 16:45

Ma ,, pustilor " ! Hai sa punctam doua lucruri si anume : 1. daca cititi mai atent am spus , majoritatea ' 2. nu ma refeream la intrebarile adresate pe forum , pt. ca aici primesti un raspuns intotdeauna . Chiar mura in gura nu ne da nimeni , asa ca trebuie sa mai luam din zbor si noi una alta. Pt. mine e limba straina multe denumiri pe care le-am aflat pe forum , dar mai intreb in stanga dreapta , insa tot practica e cea care conteaza . Ma refeream strict la pescarii care pur si simplu se uita de sus la tine dupa care i-ti intorc spatele , de parca l-a facut mama lui direct pescar. Fiecare are un mic secret la pescuit pe care nu-l va spune niciodata , noi vorbim insa de banalitati pe care inca nu le stim dar care conteaza .
Si daca tot a venit primavara doresc fire intinse tuturor in noul sezon , sa ne auzim si sa ne vedem cu bine !

Scrie răspuns