Cum va fi urmatoarea generatie de pescari ?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Cum va fi urmatoarea generatie de pescari ?

Mesaj de florincj » 22 Feb 2008 17:18

Am observat ca majoritatea celor din forum suntem trecuti de 30 de ani si de aici vine si intrebarea . Cand vad comportamentul generatiei PRO ma gandesc ca de pe spatele lor vom lua noi pensii si mi se face parul maciuca !
Ca si pescari vor fi mai buni oare ? Ce facem sau ce se face pt. a le deschide ochii ? Cum sa-i atragem ? Cum sa le schimbam mentalitatea ? Cum sa-i convingem ca pescuitul e un sport si daca distrugi arena vor afla de el copii lor numai din povesti de genul...pe vremea lui bunicu...?
Am vazut pe lacuri o anumita... hai sa-i zic rautate fata de cei tineri, cand te roaga sa il ajuti sa-si lege un ac sau cand arunca peste firele tale ori i-ti cere ceva si atunci ma intreb , oare noi nu gresim , noi am fost de la inceput atotstiutori ? Cum ne asternem oare asa vom dormi ? Mai avem putin si incepe sezonul , nu vom mai avea timp de subiectul asta , dar fiindca tot incepe nu ar trebui sa facem noi primul pas si sa fim macar putin mai toleranti ? Sau gresesc eu ca i-mi pun astfel de intrebari ?

bogdan bv
member
Mesaje: 240
Membru din: 14 Mar 2006 12:21

Mesaj de bogdan bv » 22 Feb 2008 18:55

Eu nu am florine peste 30 de ani :lol: am numa 20 :lol: deci mai sunt si ''copii '' pe acest forum :lol:
Ai zis foarte bine referitor la ce ai scris mai sus ai foarte mare dreptate din pacate cam asha se intampla :-( :-(
F multi pescari nu vor sa nedea cate un sfat.... cred eu ca se gandesc ca le luam noi crapii :P dar e o vorba ''Cei al tau e pus de-oparte'' ;-)
Cred eu ca ar trebui sa existe mai multa colaborare pe acest forum si cu cei tineri incepatori
Respecte pentru toti crapistiiiiiii

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 22 Feb 2008 20:04

ati intrebat ceva si nu vi sa raspuns?
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 22 Feb 2008 20:10

nu cred.sint convins ca au primit cel putin cite un raspunsla intrebare

bogdan bv
member
Mesaje: 240
Membru din: 14 Mar 2006 12:21

Mesaj de bogdan bv » 22 Feb 2008 20:52

Da gusti ai dreptate eu cel unul am primit cel putin 2-3 rasp
Nu am ziso cu rautate sper sa nu mi-o luatzi in nume de rau :bere:
Ma refeream la indicatii mai explicite si dak se poate mai multe rasp
Sper sa nu mi leluatzi in numa de rau :lol:
Noroace :!: :bere:

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 22 Feb 2008 22:18

bogdane daca te inveti sa scti si pe limba noastra,nu cea pe care o scri acum ai de la mine o sticluta de Bordeaux din rezerva de 2006 semnata Jean Degaves. poate iti va tine cald vreo data. ;-)

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 22 Feb 2008 23:02

bogdan bv scrie:Eu nu am florine peste 30 de ani :lol: am numa 20 :lol: deci mai sunt si ''copii '' pe acest forum :lol:
Ai zis foarte bine referitor la ce ai scris mai sus ai foarte mare dreptate din pacate cam asha se intampla :-( :-(
F multi pescari nu vor sa nedea cate un sfat.... cred eu ca se gandesc ca le luam noi crapii :P dar e o vorba ''Cei al tau e pus de-oparte'' ;-)
Cred eu ca ar trebui sa existe mai multa colaborare pe acest forum si cu cei tineri incepatori
Respecte pentru toti crapistiiiiiii
poate nici cei intrebatzi de tine nu stiau dar le era rusine sa recunoasca :mrgreen:

am mai vazut din astia pe balta care "le stia pe toate" dar nu e in stare sa lege un cirlig sau un fir inaintas de linia principala si daca ii dai un sfat vine replica:lasama domne ca pescuiesc de cind s-a terminat rascoala de la bobilna,mie imi dai lectzii (si palmaresul cu cei 2 carasi prinsi intre cele 2 razboaie mondiale si o rosioara sinucigasa este de la sine graitor.

mai sint altzii care stiu.dar mai bine si-ar scoate un ochi decit sa invetze si pe altzii.astia sint predispusii la hepatita sau ulcer perforat de fiecare data cind vecinu prinde un peste...si rar as spune foarte rar mai gasim pe cite unu care te invatza neconditzionat tot ce stie el (mult sau putzin) si se bucura SINCER cint TU prinzi un peste.pt acestia RESPECT

bogdan bv
member
Mesaje: 240
Membru din: 14 Mar 2006 12:21

Mesaj de bogdan bv » 22 Feb 2008 23:29

Ca bine mai zici florine :mrgreen:

bogdan bv
member
Mesaje: 240
Membru din: 14 Mar 2006 12:21

Mesaj de bogdan bv » 22 Feb 2008 23:32

da da gusti scuze da nici eu nush ce am scris akolo :lol: :lol:
Apropo cu sticla aia te tin minte nu de alta da sa imi tina si mie de cald :bere:

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 23 Feb 2008 10:31

de fapt problema este alta si e un fenomen general pe mai toate forumurile,cei mai noi useri in loc sa citeasca ce s-a scris pina acum sau in loc sa foloseasca functia CAUTARE,pe care o are site-ul,ca asta inseamna efort,si ar afla raspunsul la intrebarea lor in doi timpi si trei miscari,ca e plin de informatie pe aici,mai bine dau vina pe alti ca nu le raspund la problemele lor,probabil unii useri mai vechi de pe site sau saturat sa raspunda la aceias intrebare care a mai fost pusa de 50 de ori.

Scrie răspuns