Cum va fi urmatoarea generatie de pescari ?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 23 Feb 2008 10:31

de fapt problema este alta si e un fenomen general pe mai toate forumurile,cei mai noi useri in loc sa citeasca ce s-a scris pina acum sau in loc sa foloseasca functia CAUTARE,pe care o are site-ul,ca asta inseamna efort,si ar afla raspunsul la intrebarea lor in doi timpi si trei miscari,ca e plin de informatie pe aici,mai bine dau vina pe alti ca nu le raspund la problemele lor,probabil unii useri mai vechi de pe site sau saturat sa raspunda la aceias intrebare care a mai fost pusa de 50 de ori.

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 23 Feb 2008 15:31

din pacate ai dreptate vlasine. :-?

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 23 Feb 2008 15:48

bogdane nu esti el mai mic io am 16 ani si aici gresesti. nu poty sa zici ca nu ti se raspunde la intrebari pentru ca ty se raspunde mie la toate intrebarile mi sa raspuns dar am observat si io fenomenu asta de cel mai tare din parcare pe anumite balti,nu dau nume si cand incepea sa arunce mai agata 2 lansete.e nasol cei care styu uni nu vor saty zica iar cei care vor sunt prea putyni pentru ataty pescari

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 23 Feb 2008 16:45

anul trecut am facut 5 baieti fericiti ,una pt ca si-au imbunatatit recordul personal si in al 2 lea rand pt ca au prins crapi pe o balta destul de grea ,mi-am asumat riscul si am decis sa le duc liniile cu barca mea pt ca ei nu aveau ,acum au invatat locul dar le-am impus regulile de rigoare pt ca am observat ca 3 din 5 aveau placerea sa bage 4 lansete si nu avem voie mai mult de 2 ,raspunsul a venit prompt din partea lor ,dam cu 4 lansete pt ca avem permis luat pe numele prietenelor :mrgreen: ,le-am taiat felia imediat si le-am spus ca daca ajung la balta si ii vad la 4 lansete bagate nu va dura mult pana cand incep sa stranga 2 lansete indiferent ca sant sau nu cu amicele ,deja locurile sant minime pe acea balta ,dupa 2 sap sa intamplat sa ma duc la balta si ce gasesc? 2 erau acolo calare pe ei dar fara barca (bafta mea)au 16 ani pustii si nu au bugetul necesar inca pt barca,dar cum m-au vazut ca am aparut au scos instantaneu 4 lansete :mrgreen:, deci respectul este reciproc, m-am bucurat ca nu a trebuit sa ma repet de 2 ori le ce le zisesem cu ceva timp in urma si tot asa am pus un belgian cu botul pe labe anul trecut ,omul isi facuse obisnuinta sa se aseze pe acelasi loc unde si nadea si tot spunea ca e locul lui si ca numai el da acolo (cat tupeu)omu dadea in fata lui la crap si eu cu barca la 150m el nu lua nimik si eu am tot prins in ziua aia pana cand sa enervat si a bagat o lanseta in mijlocul baltii numai sa-mi taie mie fata ,l-am atentionat o singura data ca locul lui :roll: poate sa-l uite de la urmatoarea partida si asa a si fost si nu numai ,l-am respectat pana la un anumit punct dar daca ma calcat pe coada arividerci

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 23 Feb 2008 17:48

Cum, fac si vesticii smecherii de-astea, romanesti? :mrgreen: :oops: :oops: Cu dat cu mai multe bete, cu pretins ca-i "locul meu", si alte alea? VAAAAAAAAAAAAiiiiiii.... ce rusine! :mrgreen: :mrgreen: Si eu care credeam ca aici s-a inventat tupeul! :D
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 23 Feb 2008 19:06

teacher64 scrie:Cum, fac si vesticii smecherii de-astea, romanesti? :mrgreen: :oops: :oops: Cu dat cu mai multe bete, cu pretins ca-i "locul meu", si alte alea? VAAAAAAAAAAAAiiiiiii.... ce rusine! :mrgreen: :mrgreen: Si eu care credeam ca aici s-a inventat tupeul! :D
aici e vorba de pustime care nu are rabdare sa prinda un crap si hop baga 4 lansete ,de acord ca sant cu amicele lor si sant in regula dar totusi......

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 24 Feb 2008 17:20

Cred ca urmatoarea generatie de pescari va fi asa cum ii vom "educa noi" si mai cred ca acest lucru se intampla deja. Multi pot invata si noi am invatat si mai invatam din forumurile acestui site. Spun asta pentru ca de vreo doi ani incoace vad pe balti (asta prin jurul judetului meu) tot mai multi adepti ai tehnicilor moderne de pescuit, numai ca in "urmatoarea generatie" intra si multi de varsta noastra sau chiar peste. Problema e ca adevarata generatie vor fi cei care acum au cred vreo cinci ani, pana atunci se mai retrag sigur cei din generatia veche, ma refer la cei care in primul rand nu pot accepta ideea C&R, ca de braconat nu mai spun nimic.Stima!
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 24 Feb 2008 19:55

Am vazut azi o faza de toata haioseala: pe Sacos, tata si fiu. Al mic, de vreo 10-11 ani, scoate un crap la vreo 2,5 kile si vrea sa-i dea drumu'. Tac'su, nu, ca sa-l ia acasa ( ai voie sa cumperi pestele, cu 10RON/kil). Ala micu' a inceput un scandal monstru ca-i pestele lui si face ce vrea cu el, si ca tac'su n-are decat sa-si cumpere de unde vrea, si ca "daca insisti sa-l luam acasa, ii zic lu' mama stii tu, chestia de alaltaieri!" :mrgreen: :mrgreen: :D
Asta da, atitudine PRO! :mrgreen:
Dar chiar muream de curiozitate: ce vazuse ala micu' si nu trebuia sa afle mamica? ;-) :mrgreen:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 24 Feb 2008 21:54

:lol: :lol: :lol: :lol:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 24 Feb 2008 22:03

teacher64 scrie: Asta da, atitudine PRO! :mrgreen:
Dar chiar muream de curiozitate: ce vazuse ala micu' si nu trebuia sa afle mamica? ;-) :mrgreen:
Super tare :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Scrie răspuns