Bratul Sulina şi golful Musura

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
patriot
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 24 Mai 2004 19:08
Localitate: Ploiesti

Bratul Sulina şi golful Musura

Mesaj de patriot » 08 Iun 2004 13:00

Bună ziua tuturor.

La începutul lunii iulie, doresc sa dau curs invitatiei primite din partea unui amic ce locuieste în Sulina. Aproximativ o saptamana voi avea ocazia sa merg la pescuit. Din nefericire, printre preocuparile gazdei mele, nu se numara si pescuitul si nu poate sa-mi ofere detalii, decat la modul general. Cunosc doar ca aceasta zona se afla sub jurisdictia AJVPS Tulcea.
Îi rog pe cei care detin informatii concrete(locuri, cai de acces, pesti, momeli, persoane de contact,etc.), despre împrejurimile orasului Sulina, sa ma ajute sa-mi fac un plan de actiune.

Vă multumesc anticipat
patriot

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 09 Iun 2004 09:47

Daca ai un prieten care locuieste in Sulina, ar trebui sa te poata ajuta chiar daca nu e pescar. Te poate pune in legatura cu un pescar. Altfel, vezi doua articole amanuntite despre pescuitul la Sulina, in special despre bazinul portului liber, in "Aventuri la pescuit", scrise de un bun pescar din Sulina, Mircea Barau. Le gasesti in numerele din octombrie 2003 ("Sulina, mon amour") si ianuarie 2004 ("Farul bunei sperante").

Nu te astepta totusi la mari rezultate. Luna iulie nu e ideala pentru pescuitul la Sulina, care, daca nu e polul caldurii in Romania, e foarte aproape de el. Sugestia mea este sa te concentrezi pe un singur fel de pescuit, cel pe care il stapanesti cel mai bine, ca sa apuci intr-o saptamana sa intelegi locul, apa, structurile si sa si prinzi un peste. Altfel, daca azi incerci la crap, maine la somn, poimaine la avat si tot asa, iti micsorezi sansele.

patriot
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 24 Mai 2004 19:08
Localitate: Ploiesti

Mesaj de patriot » 09 Iun 2004 14:05

Multumesc frumos Vlad, pentru sfaturi!
Voi proceda asa cum m-ai sfatuit. Am gasit la un amic si numerele din "Aventuri la pescuit" indicate de tine. Sper sa am ce povesti la intoarcere.

Cu stima
patriot

Scrie răspuns