Navomodele folosite pt plantat !?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Navomodele folosite pt plantat !?

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 08 Iun 2004 14:21

Salutare,

Pt. a nu supara pe moderatorii acestui forum :wink: cu intrebari pe linga subiect, am mutat aceasta intrebare din topicul "Plantatul la crap..." aici.

Asadar:

Unii dintre dvs. (ex Iliuta) si-au exprimat parerea despre navomodele folosite la plantat.

Eu sunt nedumerit. :shock: :roll: Sunt constient de avantajele pe care le prezinta un navomodel, dar totusi nu sunt lamurit daca este legal si/sau etic sa-l folosim ?!

Avind in vedere si preturile pe care le au navomodelele as vrea sa stiu si parerile dvs.... Merita sau nu sa achizitionezi unul !? :?:

Fire intinse !!!
Gabi B.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 08 Iun 2004 15:07

salut,

folosirea navomodelelor de nadit si plantat monturi nu e deloc sportiv... daca e legal habar nu am, in plus, cred cu tarie ca iti va complica inutil viata de pescar.

fir intins!!

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 08 Iun 2004 15:14

haideti sa argumentam de ce nu este sportiv
scrie undeva ca nu sunt sportive ?
daca nu, este doar o parere personala, si nu poti afirma ca nu sunt sportive

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 08 Iun 2004 16:36

bineinteles ca nu scrie nicaieri si este o parere pur personala, doar aici asta facem, nu?! ne exprimam parerile proprii bazate pe experienta noastra sau imprumutata de la altii...

desi as putea incepe prin a spune ca in general in orice regulament de competitie la crap (si nu numai) plantarea cu navomodele este interzisa. acu' o sa ziceti ca nu toti suntem pescari de competitie... asa e, nici eu nu am participat la vre-un concurs, dar de ce nu putem macar considera fiecare partida un concurs cu noi insine, un prilej de a ne autodepasi?

eu sunt adeptul unui pescuit civilizat, care zic eu ca poate fi considerat baza pescuitului sportiv. definesc pescuitul civilizat in primul rand prin respectul fata de natura, apoi prin utilizarea unor metode de pescuit cu preponderenta clasice dar combinat cu elemente moderne. mai clar: ma limitez la undite, mulinete, max. 2 carlige, metode relativ obisnuite de nadit (prin aruncare cu mana, cobra sau racheta...), momeli ce au o compozitie de bun simt etc.

tot ce sare de acest nivel pe care eu il consider civilizat, adica bombe, momit cu barcuta, folosirea unor substante atractante nu prea ortodoxe, nu fac obiectul unui pescuit sportiv. asta chiar daca nu sunt interzise de lege...

acu' ideea e ca eu fac parte din categoria celor care nu prea dau importanta faptului ca nu prind mereu peste (sau peste mare), poate de aia nu ma complic prea mult cu metode care mai de care, ce imi pot da garantia unor capturi sigure.

fir intins!!

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 08 Iun 2004 21:32

Parearea mea este ca depinde si de locul unde pesciuesti...de exemplu la mine in judet am vazut lumea ca planta cu vaporasele(ce sa mai vorbesc de barca,toata lumea are)asa ca aici toata lumea considera plantatul cu vaporasul si cu barca ceva banal...Banuiesc ca depinde de locul unde pescuiesti,poate lumea nu este obisnuita si li se pare ceva iesit din comun-deci nesportiv sau mai stiu eu cum- .Un alt factor sunt fondurile de care dispui(vaporase-navomodele sunt de la 10 mil. in sus) asa ca daca ai bani 'parerea mea' iati unul ca nu strica...mie mi se pare la o partida de pescuit personala(nu gen concurs) este ideal sa nadesti la locul dorit cat mai bine si mai precis si cred ca nu tine de sportivitate intr o partida de pescuit personala...pana la urma omul pescuieste pentru acel moment de adrenalina ca il prinde pe 'al batran',de ce sa ne chinuim inutil de pe mal cu catapulta,cu lanseuri repetate pentru a nadi 8) ...Cu respect Nutza Pedros

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 10 Iun 2004 04:31

Mai Nutza, navomodele sunt bune si legale, adica "iti faci treaba cu ele"
Am intalnit balti unde nu ai voie sa nadesti cu navomodelul deci fii atent unde-l folosesti sa nu ramai fara!!! Oricum eu cred ca dc folosesti navomodelul pierzi ceva din farmecul pescuitului. Este mai misto sa lansezi decat sa duci firele cu barcuta. Ce-i drept este plictisitor sa-i dai 3-4 kg de mancare cu rachetuta, dar cred ca satisfactia este mai mare.

Avatar utilizator
deedee
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Mai 2004 10:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de deedee » 10 Iun 2004 11:45

Parerea mea este ca in momentul in care ajungi sa utilizezi doar metodele permise intr-un concurs, atunci poti spune ca ai ajuns la un anumit nivel (inclusiv sa eliberezi crapul fara pareri de rau...)

Dar eu am sa va expun acum doua situatii:
1. La peris in balta mare, crapul nu sta decit in centru (acolo unde este hranit) si este imposibil de lansat pina acolo (200m-300m). Ce faci?

2. Eu merg la o balta acum care nu merge decit la buza stufului (aprox 50m). Practic trebuie sa fii super meserias sa nimeresti unde trebuie daca lansezi din mina. Aceeasi intrebare: ce faci?
--
Pescar scamator.

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 10 Iun 2004 12:11

@DeeDee - sper sa nu fiu mustrat ca sunt pe langa subiect dar am si eu o intrebare - ce mulinete ai tu pe care pui 300m de fir (banuiesc ca dai cu un 0,30 sau ceva apropiat ) ?
si inca ceva - pentru a reusi sa arunci exact la buza stufului e o metoda mai veche pe care am aflat-o si eu pe balta : pui una bucata sticla pe mal la distanta urmarita, iei o lanseta la care ii legi un plumb in capat si dai pana spargi sticla - dupa asta va fi mult mai usor :lol:

Sa ai vreme buna si fir intins !

Avatar utilizator
deedee
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Mai 2004 10:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de deedee » 10 Iun 2004 12:13

Pai cine a zis ca le duc 300m? :)
--
Pescar scamator.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 10 Iun 2004 12:23

deedee, relativ la punctul 2, eu am mers cam vre-o doi ani pe o balta la care eram nevoit sa fac lanseuri la max. 25 m, adica pescuiam pe malul celalat sub salcii. e vorba defapt de un vechi cot al Oltului, inchis si transformat in crescatorie...

si sa stii nu aveam deloc probleme cu lanseurile... e doar chestie de exercitiu. doar la inceput am nimerit de vre-o doua ori prin salcii. iti recomand fire mai moi, nu foarte groase (max. 0.25), mulinete usoare... si foarte important zic eu, dupa aruncare sa te folosesti de cealalta mana sa franezi firul de pe tambur cu palma...

fir intins!!

Scrie răspuns