Navomodele folosite pt plantat !?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 12 Feb 2009 08:52

sorin_s scrie:danr
Site Admin

a scris:haideti sa argumentam de ce nu este sportiv
scrie undeva ca nu sunt sportive ?
daca nu, este doar o parere personala, si nu poti afirma ca nu sunt sportive

ha ca iti argumentez eu!!! ;-) ;-)
la cate concursuri de pescuit ai vazut tu macar o barca de momit ?????????? :evil: :evil: :evil:
daca nici acolo nu poti vb de sportivitate atunci o lasam balta si ne apucam de crosetat :mrgreen: :mrgreen:
parca a fost un concurs pe Sarulesi unde s-au folosit navomodelele!

si nu cred ca in asta sta sportivitatea
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 12 Feb 2009 08:59

sorin_s scrie:danr
Site Admin

a scris:haideti sa argumentam de ce nu este sportiv
scrie undeva ca nu sunt sportive ?
daca nu, este doar o parere personala, si nu poti afirma ca nu sunt sportive

ha ca iti argumentez eu!!! ;-) ;-)
la cate concursuri de pescuit ai vazut tu macar o barca de momit ?????????? :evil: :evil: :evil:
daca nici acolo nu poti vb de sportivitate atunci o lasam balta si ne apucam de crosetat :mrgreen: :mrgreen:
Au fost chiar mai multe pe Sarulesti unde a fost permisa barcutza si chiar barca cu motor electric sau vasle , la unul din concursurile de anul asta de pe Sarulesti acestea sunt permise din nou , este un lac care se preteaza la asa ceva , nu vad unde este problema .
Powered by two rods

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 12 Feb 2009 09:31

Eu inteleg pescuitul plantat ca fiind cel practicat cu barca( vasle sau motor electric), eventual sonar. Sarulestiul este o balta pe care aproape ca n-ai ce cauta fara barca si sonar. Personal am o mare apreciere pt cei ce pescuiesc pe acest gen de ape, care cauta strucruri su sonarul, care au stiinta - de a gasi si identifica locurile fierbinti, de a baliza locurile si de a planta fiecare montura "cu mana". Acest tip de pescuit mi se mare foarte complex si solicitant.
Pescuitul cu un navomodel la intamplare nu-mi spune nimic si eu cred ca nu face altceva decat sa te limiteze.
Pot intelege plantatul cu navomodel cand pescuiesti la punc fix stiind ca acolo e o structura, cand ai probleme de sanatate si nu poti arunca cu lanseta,etc. Dar cand plantezi la 200m doar pt ca e departe..aici nu comentez.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 12 Feb 2009 11:38

dar sa sti ca nu se da la intamplare! asa foarte bine si cu lanseta arunci la intamplare! Discutia era ce nu este sportiv in a folosii asa ceva unde ai nevoi.........
Mie mi se pare ca se face f mult caz pe asa ceva............si este total fara sens
Efectiv negam evolutia, ar trebui sa nu mai calatorim cu masina ( se poate si pe jos si calare), sa nu mai vorbim la telefon ( putem sa trimite o scrisoare sau mai rau sa facem semne cu fum :lol: )
navomodelul are avantajele lui si absolut nici un dezavantaj in a avea unu in posesie. In legatura cu asta, cuvinte ca ''sportivitate'' sunt doar aberatie.
daca plantezi o momeala cu navomodelul iar mai apoi elberezi pestele prins, nu este sportivitate.???
Eu zic ca acest subiect ar trebui inchis pt ca esre fara rost
Inclusiv cel pe care il apreciaza cu totii inlumea crapista ( si pe care nu cred ca putem sa il catalog nesportiv pentru ca are crapi prinsi si eliberati cat toti forumistii la un loc), Ken Townley, spune intr-un articol ceva de genul:
'' Daca mi-as permite un navomodel de plantat, cu siguranta as folosi unul !''
Cred ca ar trebui sa lasam laoparte polemicile aiurea si sa privim realitatea
Cele bune
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 12 Feb 2009 13:42

Daniel Hentiu scrie:dar sa sti ca nu se da la intamplare! asa foarte bine si cu lanseta arunci la intamplare! Discutia era ce nu este sportiv in a folosii asa ceva unde ai nevoi.........
Mie mi se pare ca se face f mult caz pe asa ceva............si este total fara sens
Efectiv negam evolutia, ar trebui sa nu mai calatorim cu masina ( se poate si pe jos si calare), sa nu mai vorbim la telefon ( putem sa trimite o scrisoare sau mai rau sa facem semne cu fum :lol: )
navomodelul are avantajele lui si absolut nici un dezavantaj in a avea unu in posesie. In legatura cu asta, cuvinte ca ''sportivitate'' sunt doar aberatie.
daca plantezi o momeala cu navomodelul iar mai apoi elberezi pestele prins, nu este sportivitate.???
Eu zic ca acest subiect ar trebui inchis pt ca esre fara rost
Inclusiv cel pe care il apreciaza cu totii inlumea crapista ( si pe care nu cred ca putem sa il catalog nesportiv pentru ca are crapi prinsi si eliberati cat toti forumistii la un loc), Ken Townley, spune intr-un articol ceva de genul:
'' Daca mi-as permite un navomodel de plantat, cu siguranta as folosi unul !''
Cred ca ar trebui sa lasam laoparte polemicile aiurea si sa privim realitatea
Cele bune


ai perfecta dreptate...poate totusi exagerezi putin cu numarul de crapi prinsi de townley :lol:

Avatar utilizator
mihai_lavazza
veteran
Mesaje: 925
Membru din: 03 Mar 2008 19:29
Localitate: Pitesti

Mesaj de mihai_lavazza » 13 Feb 2009 16:08

spatar ovidiu scrie:Eu o sa il gasesc am adresa lui de acasa si de la firma si o sa il vizitez ori eu ori altcineva depinde de situatie.
Cu stima. Si eu vreau sa dau de Marcel Zgairdea. I-am platit o barcuta in mai 2008, iar in octombrie 2008, vazand ca ma tot amana, i-am gasit un client din cluj care sa cumpere barcuta mea, el i-a virat banii, a primit omul barcuta mea insa Marcel nu mi-a mai returnat banii nici pana la sarbatori din diverse scuze. De la craciun nu am mai reusit sa dau de el. N-am decat adresa de la firma, insa daca ma puteti ajuta cu adresa de acasa, i-as face o vizita din aia urata, sau poate ii facem o vizita impreuna.

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 13 Feb 2009 16:57

De ce n-ati facut "rocada" ,tu sa iei banii celui de la Cluj si Mesterul sa-i livreze barca ta ?...care barca ,trebuie ca e data draq ,de vreme ce s-a vandut de 2 ori ! :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
mihai_lavazza
veteran
Mesaje: 925
Membru din: 03 Mar 2008 19:29
Localitate: Pitesti

Mesaj de mihai_lavazza » 13 Feb 2009 18:05

George Iorga scrie:De ce n-ati facut "rocada" ,tu sa iei banii celui de la Cluj si Mesterul sa-i livreze barca ta ?...care barca ,trebuie ca e data draq ,de vreme ce s-a vandut de 2 ori ! :mrgreen:
Cel de la cluj ce incredere avea sa-mi trimita mie banii aiurea asa? Am convenit sa o primeasca el, ca sa aibe si factura direct pe numele lui...tot, si sa o anuleze pe a mea cand imi returneaza banii....dar tzeapa se pare. Mai bine primeam barcutza, dar am zis ca sa nu mai stau s-o vand apoi sa mai pierd la ea. Oricum nu-l las asa usor. O sa fac si reclamatie, caci pe factura pe care mi-a trimis-o scrie ca se livreaza produsul in 30 zile, mai e putin si se fac 8 luni.

spatar ovidiu
member
Mesaje: 170
Membru din: 03 Sep 2007 22:08

Mesaj de spatar ovidiu » 13 Feb 2009 23:58

Am pe cineva din Timisoara care il stie cat de cat si l-am rugat sa vada in masura in care poate cum sta treaba cu el.Am adresa lui de acasa si in caz ca nu se rezolva nimic te caut si putem merge impreuna sa-l vizitam.Lasa-mi un mesaj pe privat cu nr tau.Recuperam noi altceva de banii aia daca nu.O mobila ceva nu ne intoarcem cu mana goala :shoot: :mrgreen:

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 14 Feb 2009 18:53

neahh ce mobila sa iei de acolo :mrgreen: credema ca si noi am stat dupa barcuta cam 3-4 luni in plus dar am primit-o si merge acuam noi in tm era mai usor sa-l vizitam

Scrie răspuns