plantatul, sportiv sau nu

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 17 Iun 2004 20:11

Prima data cand s-a deschis topicul despre plantat am postat si eu parerea mea despre acest fenomen, intr-o nota (dupa parerea mea) demna de subiectul abordat, adica in bascalie.
1.Pai mai fratilor daca nici macar nu suntem in stare sa aruncam acolo unde ne propunem (cu abateri nesemnificative) atunci de ce dracu mai mergem pe balta cand mai bine populam o piscina si am rezolvat problema pescuitului.
2.Personal am cerut mii de scuze vecinilor de pe balta pana am invatat sa arunc si nu s-a suparat nimeni (prea tare) si nici nu mi-a fost rusine sa-mi recunosc greselile.
3.Asta nu insemna ca nu sunt de acord cu naditul prin folosirea vaporaselor pe care il consider mult mai eficient, tinand cont si de faptul ca prin utilizarea acestuia se elimina zgomotul de pe balta (cum s-a zis si mai sus).
4Sunt atatea alte balti unde pestele nu se afla la mii de leghe in larg.
Ar mai fii multe de spus dar tare imi e ca daca continui o sa fie iar sters mesajul meu asa ca..........
P.S. Acum doua saptamani m-a agatat un "meserias" de ma saturasem eu si se mai considera si "pescar cu pretentii"...
Salutari din Miami

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 18 Iun 2004 07:44

Pana la urma ce face pescuitul sportiv sa fie sportiv? Nadirea? Exercitiul fizic? Lansarile lungi? Tineti cont ca la sah nu se face deloc miscare si totusi e un sport. Cred ca primordiala ar trebui sa fie ideea de competitie, cu altii sau cu tine insuti, de a prinde cat mai mult indiferent de conditii, chiar daca ii prinzi doar din placere si apoi ii eliberezi. Cand prinzi cat mai mult doar pentru a umple frigiderul atunci sportul dispare si ramane pescuitul ... (cum s-o fi numind, dar nu sportiv). Dar nu cred ca nadirea de pe mal sau din barca afecteaza sportivitatea pescuitului.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 18 Iun 2004 16:33

Consider pescuitul sportiv (asta ca o regula pe care imi place mie sa o respect - nu inseamna ca e general valabila) un exercitiu al bunului simt(prin cantitatea de peste pe care o iei acasa, prin felul in care pescuiesti , fara sa deranjezi sau sa aiba efecte negative asupra celor care te inconjoara in prezent dar si in viitor,etc), al respectului fata de natura (in speta fata de peste -degeaba mai eliberez eu un peste daca l-am tavalit juma de ora prin tarana, mi-am facut poza cu el o ora si l-am tinut in juvelnic de sarma alta ora ca "ma simteam bine stiind ca am un peste prins cu care ma pot mandrii", sa nu las locul mai murdar de cat l-am gasit, cu toate ca balta are un administrator care are datoria sa o pastreze curata- nu o facem pt administrator o facem pt noi!) si nu in ultimul rand fata de cei care vor venii dupa tine (cand i-au 50 de kile de peste ca am avut o zi buna trebuie sa ma gandesc ca cei care vor avea o zi buna dupa mine poate vor prinde doar 25 kg- asa ca eliberez o parte cu speranta ca asa vor face si cei care pescuiesc dupa mine- in felul asta dau dovada de lipsa de egoism si de un dezvoltat simt al constiintei). Sculele de xxx si restul tin de placerea si mai ales de puterea financiara a fiecaruia. Sa nu uitam ca pescarul face sculele nu sculele pe pescar!

MarcelZgirdea
junior member
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2005 09:53
Localitate: Timisoara
Contact:

Navomodele pentru nadit , plantat

Mesaj de MarcelZgirdea » 02 Oct 2006 22:58

Au fost adaugate imagini si filmulete cu modelul " Viper " pe site. In curand imagini si filmulete cu al 2-lea model, Thor - 2.5 kg de nada , nadire progresiva etc, precum si actualizari despre harta fundului lacurilor " LakeMap " ,sonar , GPS .

Asta pentru reclama :D si poate ca daca e cineva in care se poate da, reinvie subiectul cu sportivitatea sau nesportivitatea nadirii si plantatului cu navomodele si poate si o discutie despre OZN-uri de genul " LakeMap " (harta fundului lacurilor) . :D
Cu stima
Marcel Zgirdea

Http://navomodele.cyber-ro.ro

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 02 Oct 2006 23:34

de ce nu ar fi sportiv?in germania majoritatea care pescuiesc plantat pescuiesc exclusiv C&R cu toate ca legal esti obligat sa omori pestele imediat ce lai prins.eu cred ca a folosi mijloace moderne de pescuit la crap,de gen Gps,sonarn,barca ...nu are nimic comun cu braconajul (unde clasicul curent sau carbitd va ramine mereu de actualitate)si avantaje ar fi o gramada,chiar pentru balta in care nu mai aruci prosteste saci de momeala care va fermenta sau mai stiu eu ce reactii o sa de .nu mai umpli balta de monturi agatate din aruncarile "profesionistilor" in agataturi.iar daca penr#tru unii e prea greu sa se deplaseze cu barca ar trebui sa stie ca pentru performanta ar mai trebui si muncit un pic,nu e o cestie numai de noroc.Cit despre sonar,nu e conceput in pescuitul de crap pt a localiza pestele (pescuitul din barca cu sonar fiind intzerzis) ci pt a furniza informatii de gen:adincime,structura,mil,iarba temperatura apei,...interpretarea fiind a pescarului care loc ar tine peste si care nu.dar poate ca clasicu pieptanat e mai sporiv si aruncind markeru de 1000 de ori nu sperie pestele cit o plimbare cu barca pneumatica in liniste

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 03 Oct 2006 07:16

Si eu sunt de aceeasi parere cu Florinw.Majoritatea marilor pescari pescuiesc si plantat si daca nici Steve Briggs,Tim Paisley,Rod Hutchinson,Philipe Lagabe etc nu pescuiesc sportiv atunci nu pescuieste nimeni.Unul care planteaza si nadeste din barca deranjeaza mult mai putin decat altul care nadeste cu racheta.

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 04 Oct 2006 20:26

nu cred ca plantatul a omorit pe cineva,da lipsa de bun simt si braconajul in mod sigur......
eu si colegul meu abordam o partida ,unde este permis a se intra cu barca in urmatorul fel-intram cu barca ,balizam si nadim,si ducem firele o data,fara a deranaja pe nimeni,dupa care,pina a doua zi dimineata cind intra sa nadim din nou,lansam de pe mal.
toti pesti au parte de c&r,deci unde e problema.
e mai pescar ala ce da de pe mal,deci lanseaza....dar da cu bomba cu 15 ace......
nu cred ca a planta civilizat cu barca sau navomodel,nu e sportiv,dar e parerea mea,e altceva,fata de a intra pe picioare,sau cu firu in gura ca crocodilu.

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 04 Oct 2006 20:51

Florine,noi pe la Lugoj,vara cand e cald mai mergem si ca broasca nu numai ca si crocodilu :lol: .L-om galeata de tifal in brate si mergem si nadim la semn,aproape ca nu facem galagie de loc si nadim foarte rapid.La vara daca nu ai pe unde sa mergi te invatam si pe tine :lol:

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 04 Oct 2006 20:55

Galeata te tine la suprafata chiar daca apa e foarte adanca .

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

..................

Mesaj de ticu » 04 Oct 2006 21:12

Dan are dreptate poate mai mare galagie face barca.

Scrie răspuns