plantatul, sportiv sau nu

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 06 Iun 2004 17:39

Fratilor e cam lipsita de sportivitate chestia asta cu plantatul. In cazul in care plantezi cam 60% din tot ce scrie pe forumul asta nu-si mai are rostul. Am avut ocazia sa pescuiesc pe balti pe care se planta. Nu aveai nici o sansa daca nu plantai pt ca pestele fusese obisnuit la distante f mari si nu prea se mai misca de acolo. Ce rost mai are sa-ti mai iei scule de 3.60 sau 3.90(inafara de control si de momentul cand intepi) daca oricum duci cu barca monturile? Ce sens mai are naditul cu racheta, prastia,cobra sau punga de pvc cand oricum arunci cu mana din barca? Ce sens mai are sa pescuiasca pe langa voi alti 30 de pescari care nu au barca spre ex?

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 07 Iun 2004 22:10

Nu inteleg de ce plantatul este considerat nesportiv...face vreun rau pestelui...Eu consider "plantatul" o metoda mai buna de a nadi locul (si mai eficienta si mai ieftina) ...La plantat am o precizie de 2x2 m,pot pune si monturile unde doresc iar aceste nici nu se afunda in mal.
Nu inteleg de ce naditul cu barca este mai desconsiderat(nu tot pescarul face munca si asta da dovada de pricepere uneori),am vazut ca uni planteaza cu barci teleghidate,sau pungi solubile,cobra si tot felul de catapulte-asa este mai sportiv sau mai eficace???-

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 07 Iun 2004 23:13

Si eu sunt de acord cu Nutza.Nu cred ca plantatul poate fi considerat nesportiv.Ca si Danr va intreb:cei care nu isi permit lansete si mulinete de firma(care costa zeci de milioane cel putin) ce sa faca?Sa nu mai mearga la pescuit?Dar pestii de pe anumite balti care au fost obisnuiti numai la plantat?Daca ajungi pe o asemenea balta ce faci?Nu mai dai la peste?Ca sa arunci 90 m iti trebuie cel putin lanseta de 3,60(si indemanare binenteles).Cum sa arunce saracii oameni 90 m cu bete "chinezesti" luate din Europa sau din Obor?
Pot sa va spun ca nici eu nu sunt obisnuit sa ma duc la plantat.Am fost acum 2 saptamani pe Bila 1 si nu am avut alta alternativa.Toata lumea planta.Parca inebunisera toti.Ce era sa fac?A trebuit sa le plantez si eu.Parerea mea este ca "plantatul" nu ar treabui privit ca pe o crima.
FIR INTINS in continuare.
Cu respect Boghy.
In cautare de aventura!Fir Intins.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 08 Iun 2004 01:02

nu cred ca "pescuitul" plantat este o scuza pentru folosirea unor scule mediocre.
cred ca aici trebuie despartit subiectul in 2:
1. cei care planteaza intrand in apa (mers, inot) sau cu barca si care evident ii deranjeaza pe toti cei din jur
2. plantatul cu vaporasul teleghidat silentios care nu sperie pestii si nu face mare balaceala

desigur si la primna varianta exista exceptii, vine omul intra cu barca, nadeste, balizeaza si apoi iese si pescuieste de pe mal

DAR! am intalnit situatii in care permanent in apa erau 5-6 persoane care mergeau 150-200 m sa-si duca monturile, ma scuzati dar aceia treceau cu picioarele dicolo de zona nadita de mine, ce crap puteam eu sa mai sper sa prind?

sau situatie in care un grup de natarai de pe malul opus au iesit cu o barca de lemn in larg, la peste 200 m de malul lor, fix pe zona mea de nadire (lor, din barca, li se parea ca lanseaza lejer pana acolo), au bocanit o ora in barca sa-si nadesca zona si au plecat fara sa balizeze, evident ca habar n-au mai avut unde au nadit dar mie mi-au stricat pescuitul.

pentru a evita astfel de situatii care e solutia?

NU plantarii!
vaporas. racheta. lansari de pe mal.
egal pentru toti.
nu sunt comunist dar toti cei ce platesc taxa au dreptul la aceleasi conditii, nu-i putem obliga pe toti sa intre in apa.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 08 Iun 2004 07:03

in privinta plantarii sunt de acord cu iliuta. pe la noi pe la baltile din zona e oricum interzis cu barca, iar mai nou nu te lasa nici sa inoti. si mi se pare corect... pentru ca sunt destui pe balta care au venit la pescuit nu la balaceala. cu naditul din barca hai sa zicem ca sunt de acord in cazul partidelor lungi, dar sa iti duci monturile cu barca sau inot, no way!!

asa ca e mai bine sa nu va bazati pe acest obicei. doar pescuitul vrea sa fie pana la urma o arta, right?! depinde de fiecare cum convinge pestele sa vina acolo unde posibilitatile noastre ne lasa sa nadim...

fir intins!!

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 08 Iun 2004 09:24

Pt. Iliuta, Gica, Val, Mirceas &co.
Subscriu
Asta nu mai aste pescuit este un fel de triatlon, decatlon sau cum s-o chema (porba de inot, de tras la rame, de inot subacvatic ,etc.). Mai bine arbaleta si vanatoare subacvatica daca tot este "s-al omoram" (parca asa se spune in anumite cercuri "am fost la ............. si l-am omorat"). De ce nu ne punem problema de ce s-a ajuns la plantat. Pentru ca administratorii au hranit pestele in larg pentru a-l tine in balta si a ne pacalii pe noi, pentru ca suntem nepriceputi si nu stim sa adunam pestele in zona in care pescuim si alte motive de genul asta (nu vorbesc de configuartia baltii, asta este altceva).
Daca vorbim despre plantat 2/3 din postarile pe acest forum nu isi mai au rostul. Ce rost mai au discutii despre atractanti, aminoacizi, betaina, nade sofisticate, calorii, etc. daca plantam. Ne luam un sonar, ne plimbam pe balta cu barca, vedem unde este pestele si nadim putin, lasam montura in apa si plecam la mal. Ii servim masa in dormitor si gata. Hai sa revenim la pescuit. :evil: :evil: :evil:
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 08 Iun 2004 11:31

Va zic doar atit(desi am multa mincarime la degete).Ginditi-va la doua goluri,unul superb si unul ca vai de el,dat cu concursul arbitrului,in avantaj numeric.Amindoua sint goluri,au importanta egala,doar ca .........

Eu la crap nu am plantat niciodata.Daca m-ar vedea cunostiintele cu vaporas ar zice ca am inebunit si ar ride de s-ar prapadi.Singurele cazuri cind am simtit nevoia sa plantez a fost cind pescuiam cu pestisori vii de 10-15 cm la salau.Nu era chestie de distanta,era chestie de ......viata sau moarte.

Fir Intins!!!

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 08 Iun 2004 11:46

Nici eu nu sunt de acord cu "plantatul'' din picioare sau inot...Te duci cu barca frumos fara a deranja pe vecinu' si nadesti locu...Nici la plantat nu sunt rezultate mai bune e cam acelasi lucru cum ai nadi si dupa mal dar cu o precizie mai mare...Cine spune ca la plantat nu se folosesc atractanti,arome,etc.(la 'plantat' crapul vine omligatoriu)...Am fost eu de multe ori 2 zile la plantat si nu am prins nimic si altii care nadeau dupa mal au prins de ma-au bagat in boala

P.S. si mari pescari de crap folosesc barca si sonarul(bine ca nici eu nu sunt de acord cu sonarul-ce farmec ar mai avea nadirea intensa ,asteptatul si emotia daca vine 'al mai batran'-intr-un cuvat pescuitul de bun gust)

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 08 Iun 2004 12:02

Nu cred ca exista vreo diferenta intre "deranjul" pe care il faci cand arunci cu racheta Kg. bune de porumb/nada/boilies/etc si cel pe care il faci cand intri cu barca.

Sunt situatii cand nu ai de ales si atunci ce faci, stai si te uiti? Cred ca este vorba in primul rand de bun simt si de respectul pe care il ai fata de tine si impliciti fata de cei din jurul tau. Daca nu esti "dotat" vei deranja oricum, vei face galagie, mizerie, vei asculta muzica la maxim, etc. Ba, ceea ce este pur si simplu enervant (pentru mine cel putin) vei incepe sa arunci peste firele celui pe care il vezi ca prinde...

In ceea ce priveste intratul in apa, iarasi e discutabil, nu vorbesc aici de nadit/plantat, dar sa va vad eu dupa cateva ore la 35-40 grade la umbra, cand totul in jurul vostru fierbe, ca nu intrati in apa sa va racoriti un pic...

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 08 Iun 2004 13:02

:oops:
Ultima oară modificat 08 Iun 2004 13:45 de către Andrei Tianu, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns