Clasic si/sau Modern

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 13 Mar 2008 13:01

craplex scrie:Multumesc pentru raspunsuri. Inca o intrebare: daca pescarul X nu isi permite sa isi cumpere decat doua lansete "made in china" - pentru ca sunt cele mai ieftine, iar salariul atat ii ofera - , un fir la fel de modest + celelalte accesorii, sa faca o mamaliga si sa scoata un pumn de rame pentru a pleca la pescuit urmarind sa prinda crapul, se poate numi el pescar de crap sau nu? Mai scurt, fara sa cheltui zeci de milioane pe scule te poti inscrie in randul pescarilor de crap?
Ai pus o intrebare curioasa pentru ca in acest moment 90 de procente din sculele de pescuit sint fabricate in China si vre-o 10 in Anglia si alte parti asa ca concluzia poti s-o tragi si singur.Apoi mi se pare o pierdere de timp si bani sa te chinui sa faci o mamaliga cu ce mai trebuie in ea cind 1kg de nada de naditor ungureasca se vinde acum cu 4-5leiKg si pot sa te asigur ca e foarte buna.Poti sa fii un pescar de crap si fara sa te umfli cu scule de mii de euro daca respecti citeva conditii fundamentale,care nu au legatura cu sculele de pescuit cum ar fi repectul fata de peste si de natura,respectul fata de ceilalti pescari si de administratorii de lacuri,respectul fata de regula c&r iar daca nu poti s-o respecti du acasa doar cit poti tu minca.Ai auzit de Andy Chambers? este poate cel mai elocvent exemplu de simplitate,ca om si ca pescar ca sa nu mai vorbesc de dotarea in ustensile de pescuit.Dar este si unul dintre cei mai respectati pescari de crap din Europa si un om de o moralitate extraordinara.

Avatar utilizator
craplex
junior member
Mesaje: 39
Membru din: 26 Mar 2007 11:28

Mesaj de craplex » 13 Mar 2008 13:26

danr
In nici un caz nu vreau sa starnesc o polemica dar mi se pare ca se pune prea mult accent pa partea tehnica, pe scule cat mai scumpe si mai performante, balti private, taxe, mii de euro, etc. Si nu cred ca ce spun ceilalti este in contradictie cu ce cred eu; imi place pescuitul simplu, clasic si mi-ar placea sa existe mai multe discutii despre frumusetea pescuitului, despre sentimentul pe care il are pescarul cand ajunge dimineata pe balta, despre natura, despre tot ceea ce intra in peisajul unei partide de pescuit.
mrius.tim
M-am referit la scule "made in china" adica la cele foarte ieftine care nu poarta numele vreunui brand consacrat. Cand am zis de mamaliga ma refeream la patratica nu la nada. Mi-a placut ce ai scris in partea a doua a mesajului, cam la asta ma refer si eu.
Pasiune pentru pescuit

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 13 Mar 2008 13:44

salut,

este evident ca discutiile pe un forum de pescuit nu pot fi decat practice sau pragmatice, cum pescuiesc, cu ce pescuiesc, cum sa fac aia, cum e ailalta, etc
ma tem ca discutii despre frumusete, sentimente, peisaj, natura etc se pot gasi pe un site de poezie

mie chiar nu mi se pare ca pune cineva accentul pe echipamente de mii de euro, majoritatea discutiilor se poarta pe echipamente accesibile clasei medii din romania

Avatar utilizator
craplex
junior member
Mesaje: 39
Membru din: 26 Mar 2007 11:28

Mesaj de craplex » 13 Mar 2008 14:20

Ok, poate gandesc eu un pic altfel (tind sa cred ca pescuitul este o arta), dar nu am vrut sa contrazic pe nimeni, nu am facut nici un repros si sper sa nu fiu inteles gresit. Multumesc pentru raspunsuri si...FIR INTINS!!!
Pasiune pentru pescuit

Sanyi
junior member
Mesaje: 30
Membru din: 25 Feb 2005 16:20
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Sanyi » 13 Mar 2008 17:02

Pot sa intru si eu cu opinia mea?

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Clasic si/sau Modern

Mesaj de teacher64 » 13 Mar 2008 17:06

craplex scrie:Se prinde acum mai mult crap decat se prindea acum 20 de ani (sau mai mult), cand se pescuia la crap doar la patratica si rama neagra?
Nu stiu la voi, dar in Banat si acum 30 de ani, si acum 20 se pescuia aproape exclusiv cu porumb. Verde, cand era sezonul, si uscat si fiert in rest. Eventual rama neagra primavara, ca asa stiam toti - primavara crapul trage la momeli animale si vara si toamna la cele vegetale. Oricum, sezonul adevarat de crap incepea cam odata cu sfarsitul prohibitiei.
Se prindea mult mai putin decat acum, cam 3-4-5/zi, maximum 10crapi in zilele bune pe o intreaga balta cu sute de pescari. Si prindeau numai cei care munceau serios. Acum se munceste serios la nade si momeli sofisticate, la nadire de pe mal si la creat monturi sofisticate. Atunci nu prea aveai ce sa alegi la capitolul scule ( cei cu Germina sau telescoape cehesti erau tari!), dar ne descurcam oarecum prin tehnica. Un pescar slab nu putea in veci sa scoata un chinez de 7-8 kile cu Delta Dunarii cu tambur blocat, dar acum o mulineta buna compenseaza eventualele greseli.
Zic ca se muncea mult. Da, la nadit si creat vadul pentru asta. Trebuia sa intri in apa, sa cureti locul de namol si iarba, si sa nadesti punctual poate saptamani in sir, intrand in apa de 2-3-4 ori pe zi ca sa creezi un vad viabil. Dar acolo se prindeau 95% din pestii de pe balta, si era si aia o satisfactie, sa prinzi cu scule proaste mai mult decat tot restul baltii la un loc, unde erau oameni cu bani si scule adevarate, dar care nu faceau efortul de a se imbaia de cateva ori pe zi, indiferent de vreme.
Aparitia nadelor de mare atractie a schimbat intrucatva situatia, nadirea de pe mal si lansarea la distanta cu scule bune fac acum acelasi lucru, poate mult mai rapid si mai eficace decat reuseam noi cu porumb simplu.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
craplex
junior member
Mesaje: 39
Membru din: 26 Mar 2007 11:28

Mesaj de craplex » 13 Mar 2008 17:20

Sanyi scrie:Pot sa intru si eu cu opinia mea?
Oricine are dreptul la opinie, nu cred ca e necesar sa ceri acordul cuiva.
Pasiune pentru pescuit

Sanyi
junior member
Mesaje: 30
Membru din: 25 Feb 2005 16:20
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Sanyi » 13 Mar 2008 18:49

Acum 25-30 de ani la baltile din jurul clujului se pescuia cu momeala vie primavara si cu paine, mamaliga, cus cus si cu porumb in lapte vara dupa prohibitie. Dar in lacurile in care primavara se faceu populari nu se pescuia pana dupa prohibitie.
In anii '70 am fost bucuros sa am o lanseta Tokoz din Cehia. Lacul din cartier era salbatic, neamenajat si era crap, caras, rosioara. Nu erau multi pescari. Am invatat pescuitul de la un capitan de draglina care a inceput sa drageze lacurile si sa le amenajeze. Dupa amenajare sa schimbat totul. A crescut nr. pescarilor si a scazut nr.pestilor. Populari mai putine.
Cred ca nadele folosite acum sunt mai eficiente dar toxice pentru mediu.

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 13 Mar 2008 20:43

@vlad pavlovici@danr,
trebuie sa nu fiu de acord cu voi.
Trebuie sa recunosc ca multe din articolele publicate de dvs. in AVP sunt de o deosebita calitate,informatii pertinente si foarte utile pt. pescari.Dar in ceea ce priveste efectul nadirii si pescuitului cu supernade asupra populatiei piscicole(asta pe termen lung si mai ales pe lacuri mici si mijlocii unde pestii nu pot migra)foarte putini spun adevarul.Domnule Vlad,subiectul este complex dar o mica spicuire ar spune ca trebuie sa existe o proportie bine determinata intre cantitatea de proteina asimilata de peste in unitatea de timp,raportata la gena(specie) si temperatura medie a apei(grade an).Cit despre asemanarea boiliesurilor cu furajele date in pescarii unde se face crestere intensiva,da, poate exista o asemanare,dar pestii aia ajung in consum la vara a treia si au 3-4 kg iar daca s-ar continua furajarea in acelasi regim ar fi dezastru.Pretul exorbitant pe care-l au pestii mari in Anglia(peste 20 kg) este dat tocmai de lipsa acestora,iar lipsa lor e datorata tocmai dietei pe care au suportat-o in lacurile lor pina la aceasta dimensiune.
Nu in ultimul rind si cu tristete in suflet pot sa va spun ca in lacul pe care-l administrez nu s-a pescuit sau nadit cu supernade timp de 6 ani(balta are aprox 20ha)iar crapii mari(10-17kg) aratau frumos,cam ca romancele noastre,iar in toamna 2007,an in care s-a pescuit intensiv cu supernade, la evaluare(15-25kg) aratau ca americancele alea patrate.
Daca as mai povesti ce aud de la unul altul ca pune in boiliesul homemade(asta ar fi cireasa de pe tort) si in ce proportii,atunci mai bine porumb,rima,visina...sau poate furaj de pastrav cu 48% proteina????

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 13 Mar 2008 20:51

@teacher
cum stai cu reumatismul? :lol: scuze, dar plantatul cu mana pt tine a devenit un lait motiv :D .crezi ca ai fost singurul?Poate ajung vineri la Cetariu,hai acolo,poate ne apuca nostalgia si ne apucam de plantat cu...brrr... mana :lol:

Scrie răspuns