noua lege-4 bete

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 14 Mar 2008 20:07

ionel are dreptate la dunare chiar ar fi ok cu 4 bete, oricum nu 4 bete fac prapad la cate plase sunt , sau aia care dau la grebla curent etc. mortii mami lor ce i-as mai ineca.

cornel G
junior member
Mesaje: 49
Membru din: 06 Mar 2007 13:18
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel G » 14 Mar 2008 20:33

sa fim seriosi. :lol: am vazut pescari la dunare si cu sase lansete.problema este controlul si aplicarea legii.
ca sa nu mai spun de plase mono si altele...
toate cele bune!

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 14 Mar 2008 20:57

cornel G scrie:sa fim seriosi. :lol: am vazut pescari la dunare si cu sase lansete.problema este controlul si aplicarea legii.
ca sa nu mai spun de plase mono si altele...
toate cele bune!
Cred ca suntem foarte seriosi!! Nu acei pescari, care dau cu 6 lansete sunt problema, ci aia care curenteaza!! Poti sa-ti pui si 12 lansete, daca n-are ce trage......n-are!! Ii omoara si pe aia mici......
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

cornel G
junior member
Mesaje: 49
Membru din: 06 Mar 2007 13:18
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel G » 14 Mar 2008 21:46

este doar parerea mea si vreau sa o tratati ca atare. :oops:
iubesc prea mult pescuitul la dunare ca sa-i doresc "raul".
nu vreau sa intru in polemici cu niciun pescar.
toate cele bune!

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 14 Mar 2008 22:56

E un termen prea des utilizat pe acest forum..."polemici" asta. As recomanda evitarea lui.

Nu e nici o "polemica" stimabile, fiecare spune adevarul in felul lui, si fiecare are dreptate. Un lucru e cert, braconajul, de orice fel, trebuie oprit!!! Dar cum?! Eu stau si ma minunez, ca inca nu exista cineva care sa stea pe ei dom'le, sa n-aibe nici un braconier o clipa de linishte, si sa nu mai indrazneasca sa iasa din barlog cu "sculele".
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 14 Mar 2008 23:43

maiden scrie:E un termen prea des utilizat pe acest forum..."polemici" asta. As recomanda evitarea lui.

Nu e nici o "polemica" stimabile, fiecare spune adevarul in felul lui, si fiecare are dreptate. Un lucru e cert, braconajul, de orice fel, trebuie oprit!!! Dar cum?! Eu stau si ma minunez, ca inca nu exista cineva care sa stea pe ei dom'le, sa n-aibe nici un braconier o clipa de linishte, si sa nu mai indrazneasca sa iasa din barlog cu "sculele".
corect. braconajul trebuie oprit!dar braconaj se numeste si pescuit in prohibitzie,si cu mai multe betze decit permise,si pescuit fara permis,si luarea pestelui sub dimensiunea legala,si a unei cantitatzi mai mari decit e permisa si,si....

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 15 Mar 2008 11:27

Cucu Ionel, 4 bete pe ape curgatoare mie mi se pare mult. Eu nu o sa pescuiesc nici o data cu mai mult de 2 .Ma gandesc ce o fi de acum inainte in Lugoj, pe Timis.Cand mananca scobarul nu prinzi loc sa pescuiesti cu un singur bat.Ar fi fost super ok sa ramana la 2 bete si sa-ti dea posibilitatea sa-ti iei 2 permise ca sa poti pescui cu 4 platint o taxa mult mai mare ca si pt. 2.Asa este si pe unele lacuri din Anglia.In felul asta nu toti fomistii si-ar fi golit buzunarele ca sa umple malurile de bete si sa goleasca apele de peste.Spun asta pt. ca mie scarba si m-am saturat sa vad tot felul de betivi cu batul in mana care curata tot pestele ce-l prind indiferent de dimensiunea lui.Eu din acest an voi pescui crapul doar in sistem c&r si pe apele publice, indiferent de marimea lui.
Si cand ma refeream la plase, ma refeream la nenorocirile ce se fac pe Surduc.Braconajul de acolo nu cred ca va putea fi starpit prea devreme.

vulc ovidiu
member
Mesaje: 183
Membru din: 14 Oct 2007 18:41

DESPRE BRACONAJ SI C&R

Mesaj de vulc ovidiu » 15 Mar 2008 12:00

Salut

Faptul ca noi toti cadem de acord ca braconajul este o mizerie si ca braconerii sunt o plaga nu ne ajuta la nimic. Important e din punctul meu de vedere sa vedem ce e de facut. E clar ca distrugerea fondului piscicol se datoreaza in principal poluarii si braconajului, iar nu pescuitului cu batul.
Plaga asta numita braconeri se poate starpi numai prin presiunea legii, iar noi ar trebui cumva sa punem umarul la aplicarea legii. NU rezolvam nimic daca prindem un braconer si il dam de pamant, apar altii oricum.
VREAU SA SPUN CA OPERAND CAZUISTIC NU AJUNGEM NICAIRI. Lumea occidentala a descoperit valoarea petitiei publice, adica valoarea presiunii publice, dar in Romania asa ceva este in stadiu incipient.
In opinia mea, ar trebui ca un grup de pescari sau ma rog, o asociatie, un ONG facut chiar de pescari, sa initieze o miscare publica, in temeiul unei strategii de comunicare bine gandita care sa oblige autoritatile la plicarea legii. Din punctul meu de vedere asa ceva este perfect posibil astazi.

O astfel de miscare publica mi se pare mai importanta decat optiunea personala pentru sistem C&R sau pentru 2 sau 4 bete. In ce ma priveste, strict legat de pescuitul crapului, sistemul C&R este o afacere beton. Nu intru in detalii, dar parerea mea e ca e o problema individuala daca pui sau nu botul la ea. Daca sistemul C&R ar privi pesti mai valorosi decat crapul si mai rari, mai pe cale de disparitie ca sa zic asa, ar fi ok. Pescuiesc cu pasiune la crap, la fel cum pescuiesc cu pasiune la lin, mreana, clean, stiuca, etc. si nu imi fac iluzii: in economia unui sistem natural, intaietatea in materie de protejare ar trebui sa o aiba MULTE alte specii, per total vorbind.

Sper ca n-am suparat pe nimeni!
Ovidiu

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 15 Mar 2008 19:36

Dan,ai pescuit vreodata pe Dunare?Cum poti sa compari pescuitul la scobar pe Timis cu un pescuit pe o apa ca Dunarea?/??La scobar imi ajunge o bologneza,ce sa fac cu patru bete??Ticu mi-a zis ca ar fi interesat de o iesire la Dunare,as fi onorat sa poti veni si tu,sa discutam apoi in cunostinta de cauza!Eu pe balta as fi restrictionat pescuitul cu mai mult de 2 bete,este un pescuit mult mai usor si mai lejer,dar nu vreau sa mai continui,se vor isca discutii inutile. :-?
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 15 Mar 2008 20:22

@ Dane, Comane,
Nu fi copil! Pana la urma, asta e un forum pentru crapisti. Ca tu nu poti da dupa scobar cu 2 bete simultan, e kestie de optiune individuala, sau de tehnica. Ai incercat feeder? Poate altul reuseste sa dea cu 6 bete deodata, deci trebuie franat! :mrgreen: Glumesc, evident. Dar la crap si la C&R, fara vandut peste, etc, mi se pare benefic sa am si eu, si oricare altul, o sansa in plus. Zau mi-a trecut vremea cand puteam astepta 2-3 saptamani dupa o muscatura. Si braconajul adevarat nu se face cu undita, chit ca am 2-4-8 bete in apa. Nu ma intreba cum se face, ca-ti dau idei, sau mai rau, le dau alora care stiu sa le fructifice. :evil:
Si sper sa nu iscam o noua controversa p-aci, ca vad ca "polemica" nu cadreaza :mrgreen: (Hi, Iron! :D )
PS: Cucule, ia aminte: dupa somn da-i inainte numai cu batul tinut in mana! :mrgreen:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns