noua lege-4 bete

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

noua lege-4 bete

Mesaj de Dan Pop-Coman » 14 Mar 2008 11:25

In data de 10 martie s-a publicat in monitorul oficial legea care permite pescuitul pe apele publice cu un nr. de 4 bete,iar amenzile pt. incalcarea regulilor de pescuit sunt drastice si se suspenda si permisul.Sa speram ca se vor si administra aceste amenzi celor care incalca legea.

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 14 Mar 2008 11:53

Nu s-a dus lipsa de legi nici pana acum, ci de cei ce o aplica.Poate fi pedeapsa si cu inchisoare,dar daca nu te controleaza nimeni,degeaba. :evil:
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Mar 2008 12:03

Sionut scrie:Nu s-a dus lipsa de legi nici pana acum, ci de cei ce o aplica.Poate fi pedeapsa si cu inchisoare,dar daca nu te controleaza nimeni,degeaba. :evil:
Pai pe oamenii aia eu nu ii inteleg, dupa ce mai ai voie sa pescuiesti cu 4 bete, ce sa mai incalci legile.
Ce fericiti am fi noi din Germania sa avem voie cu macar 3 :oops:

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 14 Mar 2008 12:08

carprom scrie:Ce fericiti am fi noi din Germania sa avem voie cu macar 3 :oops:
Nu cred...daca pescuiesc eu cu 6 bete pe apele noastre naturale, nu prind aici cat prinzi tu acolo cu doua.
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 14 Mar 2008 13:43

E ok cu 4 bete, asa nimeni nu mai e tentat sa bage "al treilea" sau "al patrulea" dupa baboi, si sa stea cu ochii in 4 dupa controale. Oricum, nu de aici se saracesc apele Romaniei, ci din inconstienta unora si rapacitatea altora. Personal, as fi limitat numarul CARLIGELOR la 4, cu oricate bete :mrgreen: Pana acum era absurd sa am voie cu 2 bete a doua carlige, dar eram amendat pentru 3 bete a cate un carlig :shock:

Asta e insa legea pe apele publice, care vor disparea iute in actualul context. Iar vor fi 1001 Asociatii, care vor imparti 100 de ape, ne vor trebui 7-8 permise, cu 25 de Statute, etc, etc. :evil: Mi se parea corect ca legea sa afecteze si patronii de balti, sa ii oblige la verificarea fiecarui pescar daca are permis de pescuit, asa s-ar garanta o minima cunoastere a legii de catre fiecare. Un fel de permis port-arma, ca la vanatori. S-ar strange un pic relatiile intre Asociatii si patroni, iar eventualele incalcari ale regulamentului intern ar pica sub incidenta legii, cu parghii aplicabile legal, si nu ar mai duce la corectii corporale sau mai stiu eu la ce viseaza patronii, ca stapani absoluti pe mosie.
Iar legea, asa cum e facuta, in loc sa armonizeze relatiile, va duce inevitabil la incaierari intre pescarii sportivi si cei profesionisti. Unii, prin aderarea la o Asociatie, vor opta pentru C&R, iar ceilalti, sub obladuirea ANPA, vor plasui legal aceeasi zona. :evil: Parca ma vad cumparand de la un "navodar" crapul pe care tocmai l-am eliberat. :oops:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Re: noua lege-4 bete

Mesaj de mihai florescu » 14 Mar 2008 15:38

Dan Pop-Coman scrie:In data de 10 martie s-a publicat in monitorul oficial legea care permite pescuitul pe apele publice cu un nr. de 4 bete,iar amenzile pt. incalcarea regulilor de pescuit sunt drastice si se suspenda si permisul.Sa speram ca se vor si administra aceste amenzi celor care incalca legea.
da-mi si mie nr monitorului , te rog

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: noua lege-4 bete

Mesaj de Sionut » 14 Mar 2008 15:59

mihai florescu scrie:
da-mi si mie nr monitorului , te rog
Este ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 23 din 5 martie 2008 .Nu stiu daca a aparut in monitor.
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 14 Mar 2008 16:11

M.O. nr.180 din 10 Martie 2008
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 14 Mar 2008 17:27

Da. E un lucru foarte bun ca se permite pescuitul cu 4 bete,dar cred ca ar fi fost mai bine sa se permita doar pe ape statatoare.De amenzi sunt foarte incantat.Speram sa se si aplice,dar la cat braconaj este in Romania,nu cred ca va fi starpit degraba si aici ma refer la plasari cu pile mari .

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 14 Mar 2008 19:34

Dan.nu-ti inteleg ultima postare!Faci referire ca"mai bine s-ar fi dat voie doar ptr.balti" apoi spui ca braconajul de plase nu poate fi starpit!Ce legatura are pescuitul cu 4 bete si plasele??Eu unul dau mai mult pe Dunare,asa ca sunt direct interesat de acest aspect,de ce sa n-am dreptul la 4 bete pe apa curgatoare,care-i rationamentul? :?:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Scrie răspuns