Permis de pescuit

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 16 Apr 2008 11:15

@ Dan Coman

in Constanta ca asociatie de pescuit nu este decit AJVPS-ul , mai sunt posibile variante in Tulcea , unde mai sunt si alte asociatii dar tintit pt ape ce tin de delta .
deasemenea in Constanta sunt si doua cluburi sportive de pescuit : CS OVIDIUS ( din care fac si eu parte , presedinte VALI VESA ) si CS LUFARUL ( presedinte Nelu BALAN ) .
Intrebarea se referea la organizatia care ii putea elibera un permis de pescuit , din ce stiu eu ,repet in Constanta doar AJVPS ,dar oferta locurilor unde poti pescui pe baza permisului este destul de redusa .
restul depinde de Marius .

iulian staicu.

Bolanu Marius
new member
Mesaje: 4
Membru din: 09 Apr 2008 11:23

Asociatii de pescuit din Tulcea

Mesaj de Bolanu Marius » 17 Apr 2008 10:14

salut,
daca tot s-a mentionat despre asociatiile din Tulcea as vrea sa stiu daca exista o asociatie si in zona Jurilovca sau Lunca si as vrea stiu cum pot lua contact cu cei de acolo sa pot deveni la randu-mi membru.
multumesc anticipat!

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 17 Apr 2008 20:20

Dreapta legea in tara romaneasca.
Am permis emis la Oltenita pentru care am platit 110 ron cand l-am facut in martie.
Saptamana trecuta am fost in Delta.Si am trecut sa-mi vizez permisul la Tulcea(asa credeam eu..).De fapt am platit 80 ron viza :shock: .
Daca pescuiesti in alt judet decat cel in care ti-a fost emis permisul trebuie sa platesti un permis intreg.
Frumos nu?

DANEZU
member
Mesaje: 224
Membru din: 14 Iun 2006 18:21
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de DANEZU » 17 Apr 2008 20:53

Da Roger,
permisul este eliberat pe o anumita portiune de Dunare din cate stiu eu.
Se pare ca domnii de la Oltenita erau mai preocupati de taxa decat de explicarea folosirii permisului..........cum au fost cei din Tulcea?
Vezi ca sunt mai multe sectoare unde trebuie vizat permisul pentru pescuit pe Dunare.
Fir intins!!!
DUMNEZEU ESTE PESCAR !!!
www.clubul-pescarilor.ro

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 22 Apr 2008 09:53

Scuze pentru intarziere.
Intai ca domnii de la Oltenita mi-au spus ca odata emis permisul trebuie doar vizat in alt judet atunci cand mergi la peste.Atentie nu e vorba de sectoarele Dunarii.E vorba de orice alt judet al Romaniei.Intr-adevar Delta are propria legislatie dar am inteles din ce spunea ala la Tulcea ca se aplica in fiecare judet.Asa e interpretabila legea(pe care marturisesc ca nu am citit-o).
Mi l-a dat exemplu pe Mazare care a pus taxa la Mamaia.Cica asta e descentralizare si autofinantare.I-am promis ca daca trece prin Berceni o sa-l intampin cu un comitet de initiativa care o sa-l invite sa achite 10 permise singur ca taxa de tranzit sector 4 :D

Frumoasa tara.Pacat ca-i locuita.

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 27 Apr 2008 15:09

Roger a scris : Daca pescuiesti in alt judet decat cel in care ti-a fost emis permisul trebuie sa platesti un permis intreg.
Frumos nu?


Platesti daca vrei :lol: Cu un permis de pescuit luat de la orice asociatie legal constituita din tara asta ai dreptul sa pescuiesti pe apele publice colinare si de ses din toata tara asta deoarece nu exista vinieta.Cand mai sunteti abuzati pe malul apei si vi se spune ca nu aveti permisul vizat la asociatia din judetul respectiv,cereti proces verbal si spuneti-le ca vreti sa va lamuriti in instanta.

Scrie răspuns