Pescar sau braconier?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DonCarlo
new member
Mesaje: 10
Membru din: 04 Dec 2007 15:31
Localitate: Timisoara
Contact:

Pescar sau braconier?

Mesaj de DonCarlo » 12 Apr 2008 16:32

Zilele trecute , in 9 aprilie , in timp ce eram la pescuit au venit in control pe Timis un inginer silvicultor cu doi jandarmi. Inginerul s-a prezentat ca fiind de la Apele Romane. Permisul era ok, cele 4 bete erau ok ,ne-au pus insa sa scoatem momeala vie din carling, desi stiam ca prohibitia incepea in data de 14 aprilie, conform legii. Raspunsul a fost ca din data de 9 aprilie nu mai e voie sa dai cu momeala vie la stiuca. Nu am primit amenda, dar as vrea sa stiu care e adevarul pana la urma. In alta ordine de idei, noi pescarii platim abonament la APS .....APS-ul spune ca nu e datoria lor sa populeze apele si sa le intretina si dau vina pe cei de la Apele Romane. Apele Romane spun si ei acelasi lucru, si uite asa ei au doar drepturi nu si indatoriri. Cert este, ca au dreptul sa ne controleze si sa ne amendeze......si nu oricum, ci preferential. Ce daca noi platim abonamente si respectam legea? Primim somatii si ni se vorbeste urat. In schimb, setcarii si braconierii isi fac treaba in voie. M-am bucurat sa-l vad pe inginer, chiar i-am spus asta ,sperand ca "romanul" ca problemele ridicate isi vor gasi un ecou. Nici vorba.....raspunsul a fost: "Data viitoare nu te vei mai bucura atat de mult". Draguta amenintare d-le inginer....sper ca la fel de amabil esti si cu braconierii. In concluzie, retoric ma intreb : Pescar cu platile la zi (batut, f...t si cu banii luati) sau braconier?

Ordin privind prohibitia pescuitului in anul 2008 In temeiul art. 3825 din Legea nr. 192/2001 privind resursele acvatice vii, pescuitul si acvacultura, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,În temeiul art. 3825 din Legea nr. 192/2001 privind resursele acvatice vii, pescuitul şi acvacultura, republicată, cu modificările şi completările ulterioare,
În baza Regulamentului (CE) 1579/2007 al Consiliului din 20 decembrie 2007 de stabilire a posibilităţilor de pescuit şi a condiţiilor aferente aplicabile pentru 2008 în Marea Neagră pentru anumite resurse halieutice şi grupuri de resurse halieutice,

SECŢIUNEA a II-a
Specii şi perioade de prohibiţie
Art.5 (1) Se interzice pescuitul anumitor specii de peşti, după cum urmează:
a) ştiucii, pe o durata de 40 de zile, în perioada 15 februarie - 26 martie, în anii 2008 şi 2009; în perioada 14 aprilie – 12 iunie pescuitul ştiucii se poate efectua numai în scop recreativ sportiv prin utilizarea momelilor artificiale;

Deci D-le inginer care te-am intampinat cu urarea "Ma bucur sa va vad" shi D-neata mi-ai raspuns cu "poate nu o sa va bucurati atat de mult"...ce sa ma zic ?...noi va asiguram salariile si chiar va bateti joc de noi ?....NU ma refer la toate controalele..am fot anul trecut pe baltile Pescarusu Lugoj chiar la inchiderea prohibitiei in iunie...m-a controlat un DOMN in varsta cu o camase kaki si 2 jandarmi...dormeam si aveam o pluta in apa in PLUS..dar...D-nul a fost foarte diplomat...mi-a atras atentia intr-o maniera eleganta si civilizata dupa care m-a invitat la un concurs de pescuit ce avea sa aibe loc in ziua premergatoare pe balta "protocol'....deci jos cu palaria pt. lugojeni si nu numai..as mai cita politia de frontiera Cruceni si Moldova Noua !

:(

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 12 Apr 2008 19:42

Sintagma nu-mi apartine dar se potriveste de minune, din pacate tot mai des: "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!"
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 13 Apr 2008 09:12

Trebuia sa se "bage si el in seama" :D :D :D ! Cine stie ce frustrari legate de slujba, nevasta sau ciubucuri avea omul! ;-)
Si apropo: "ziua premergatoare" nu inseamna "urmatoare" :oops: !
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

adrianculea
junior member
Mesaje: 79
Membru din: 06 Iun 2007 22:17

legea 192/2001 a fost abrogata

Mesaj de adrianculea » 13 Apr 2008 10:53

Atentiee legea nr. 192/2001 a fost abrogata prin o.u.g. nr. 23/2008.privind pescuitul si acvacultura. Acest act normativ reglementeaza conservarea, administrarea si exploatarea resurselor acvatice vii, activitatea de acvacultura, procesarea si comercializarea produselor obtinute din pescuit si acvacultura, cand aceste activitati se realizeaza fie pe teritoriul Romaniei, fie in apele de sub jurisdictia nationala a Romaniei de catre nave sub pavilionul altor state.

Scrie răspuns