film super

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

film super

Mesaj de remus_cta » 12 Apr 2008 23:09

http://www.youtube.com/watch?v=-Hx4hB7ZPHQ .aici se vede clar cum pestele nu este deloc incomodat de firul care pluteste langa el.incredibil cum noi supraevaluam niste chesti care practic nu au o asemenea importanta

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 13 Apr 2008 02:12

Remus, filmul este foarte graitor. Daca analizezi cu atentie, pestii sunt cel mult de 2kg, densitatea este foarte mare, se hranesc cu incredere (tipul care pescuieste este undeva deasupra, iar apa nu este foarte adanca dupa nivelul luminozitatii). Astfel de conditii nu se potrivesc cu cele din seria Underwater de la Korda, unde pestii erau mai putini, mai mari si cu siguranta mult mai educati. Un astfel de film spune un lucru pe care il stie orice pescar de crap: vrei sa prinzi ciortani in cada, nu trebuie sa dai atentie tuturor detaliilor! Cand iti doresti insa sa il prinzi pe bunicul baltii, lucrurile iti garantez ca se schimba.

PS: Interesant cum reuseste crapul ala sa scuipe montura de 2-3 ori la rand. In fond, nu conteaza cat de proasta e mecanica monturii, pentru ca oricum sunt atat de multi pesti, incat in fiecare minut se va gasi unul care sa isi incerce norocul.

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 13 Apr 2008 07:14

Interesant experiment. De aici se poate vedea cat de importanta este montura intr-o partida de pescuit, ca ea poate face diferenta....
Si am observat si eu, uneori crapii nu sunt deranjati de un fir, dar de cele mai multe ori , mai multe fire(o retea) il gonesc de pe zona de hranire.(am observat asta chiar si acum, la ultimul concurs de pe Tancabesti, cand o zona anul trecut foarte productiva nu a mai dat crapi datorita numarului mare de fire agatate de butucii din zona !)

PS crapii din filmulet nu au 2 kg.... :oops: ;-)

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 13 Apr 2008 09:00

Da, superinteresant. Si se confirma si banuiala mea, exprimata mai demult, ca o momeala e luata si gustata de 2-3-4 ori inainte de a intepa un peste. Chestia am constatat-o pe viu si fara filmari, cand intrand sa re-plantez cu mana, gaseam monturile miscate din locul unde le lasasem.

Se mai pune o problema, si v-as ruga s-o dezbatem civilizat si fara patima: Nu credeti ca in cazul filmuletului, daca boabele de porumb erau puse DIRECT pe carlig, s-ar fi agatat mai usor pestii? :roll:
Necesitatea firului de par este evidenta la boilies, dar sincer, de multe ori din comoditate, porumbul il mai pun si direct pe carlig. Nu prea am observat mare diferenta fata de porumbul pus pe fir, dar cred ca ar merita discutata chestiunea.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

BogdanPopa
member
Mesaje: 229
Membru din: 08 Aug 2007 23:23
Localitate: oradea

Mesaj de BogdanPopa » 13 Apr 2008 11:18

Cred ca se face inteparea mult mai bine atunci cind e pus pe fir decit atunci cind e pus in cirlig..parerea mea... :lol: :lol: :!:
Crap daca nu prind un crap:)))

BogdanPopa
member
Mesaje: 229
Membru din: 08 Aug 2007 23:23
Localitate: oradea

Mesaj de BogdanPopa » 13 Apr 2008 11:27

...si clar nu sunt aceleasi conditii cu care ne confruntam pe balta,pe balta leadcorul,tubul sau etc, depinde de fiecare ce foloseste,e mult mai paralel cu solul daca nu e chiar intins pe fundul baltii,cum spunea si Marian ,luminozitatea de cele mai multe ori nu e aceeasi si as mai zice eu nici solul nu e asa perfect,fara nici un gram de vegetatie,namol sau altele..in care plumbul se camufleaza mai bine.Oricum filmuletul e interesant.
Crap daca nu prind un crap:)))

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 13 Apr 2008 11:48

Parerea mea: firul de par pre scurt si boabele prea "stranse" langa carlig.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 13 Apr 2008 13:48

marian corect ce ai zis,un peste educat, prins si eliberat de cateva ori va deveni mai suspect a aceste lucruri dar pe o balta salbatica sau o balta unde pestele nu prea se elibereaza e clar ca pestii nu vor fi la fel de suspiciosi precum cei de pe o balta unde se pescuieste in sistem c&r.am o alta intrebare?v-ati intrebat vreodata daca un peste de 15 kg sa zicem care se afla pe o balta c&r si este prins si eliberat de cateva ori nu devine mai putin atent la detalii pentru ca e posibil sa-i intre in instinct lucrul ca el este eliberat dupa ce a mancat fata de un crap de 15 kg de pe o balta pe care pestele nu se elibereaza,nu le intra in instinct lucrul asta?

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 13 Apr 2008 13:54

ESte foarte posibil, la Tancabesti si Peris, crapii mari au ajuns in ultima vreme mult mai fraieri(adica ii cam prinde toata lumea de pe balta daca pescuieste la locul potrivit). Se poate spune si ca au lasat garda mai jos ptr ca stiu ca se vor intoarce inapoi in balta.....Dar cine stie ? :roll:

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 14 Apr 2008 18:05

inca o chestie tare de tot este ca la concursul de la Tancabesti care tocmai sa incheiat echipa de la dig care era inconjurata de plauri a prins de cateva ori aceiasi crapi care inca mai aveau albastru pe bot de la antiseptic :D
APCR-CS CARPZONE

Scrie răspuns