<°(((><

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 21 Mar 2003 15:18

Nu merg la balti pe care nu le cunosc in general, iar atunci cand ma duc undeva pentru prima oara o fac intotdeauna dupa ce ma documentez foarte bine. Dar sa presupunem ca ipoteticul lac despre care vorbesti are numai monstrii la 200m si numai albitura spre mal, lucru nefiresc insa am sa-ti raspund:
In fericitul caz in care mi-as permite scule care sa permita 300m de guta, bete puternice pentru aceste mulinete "meseriase" vaporase sau barci pneumatice, pentru plantat te rog sa ma crezi ca as prefera un pescuit activ de placere pe un rau sau la rapitor sau o partida la obleti......... in nici un caz asta. Pentru ca poate nu m-am facut bine inteles, inainte de toate iubesc pescuitul, si apoi cantitatea. Si are importanta cantitatea atunci cand nu este necesara? Pentru mine nu.
Din pacate fac parte din tagma amarastenilor si nu-mi permit experimente, asa ca plec la pescuit acolo unde am asigurat pestele petru masa si cel pentru vanzare , obligatoriu in cazul meu pentru ca trebuie sa fie profitabil ca sa ma pot duce si alta data.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 21 Mar 2003 17:20

gica, ne-ai promis ca ne inveti sa pescuim la somn
cand si cum ?

eu nu sunt de acord ca pescuitul crapului este mai usor, sau atat de usor, ma rog, fiecare cu parerea lui
sau poate te gandeai ca mai sunt doar cativa somni mari in dunare, si atunci normal ca e mai greu sa-i prinzi :twisted:

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 22 Mar 2003 08:38

Nu am rabdare acum dar in curand, dane.
Dar deocamdata am sa-ti explic de ce este usor sa prinzi crap: Pentru multi dintre voi, sa platesti o taxa de 500 000 pe o balta ca Greaca de exemplu, nu este un efort financiar. Eu de exemplu, chiar daca mi-as permite nu m-as duce acolo. Deci la Greaca, unde concentratia de crap este foarte mare, nu se poate sa nu prinzi ceva sau macar sa-l agati chiar daca din nepricepere il poti scapa. Dar crapul odata intepat, daca respecti cateva lucruri elementare nu mai poate scapa aproape indiferent de marime. Ba mai mult, eu consider ca mai repede scapi unul de 4-5 kile decat unul de 10. Apoi nu ti s-a intamplat sa vezi vreun pusti cu o undita de 3-4 m intepand un ciortan de 2-3 kile? A! daca discutam despre competitii atunci lucrurile se schimba, dar nu este cazul nu?
Dle Musaro, pentru ca ai spus ca balta preferata a dumitale este Peris, am sa-ti dau un sfat: baga-l in aia masii de boiles si da la viermusi; foloseste arcuri culisante, ace Mustad de 0.6 cioc de papagal maronii; ai grija ca dimensiunea viermusilor sa fie mijlocie si umple cele doua ace. Cel de sus trebuie sa cada pe mijlocul arcului iar cel de jos la cel putin 12cm de el. Mare grija cum faci montura pentru ca acele sa nu se incurce la aruncare. In arc pune mamaliga fara mirodenii. Pleaca la pescuit la Peris cand e canicula mai mare si o sa ai surprize din cele mai placute, o sa poti "elibera" cativa teni zilnic iar daca ai bafta sa prinzi o zi caniculara dar cu un vant criminal nu vei putea da decat cu 2 lansete intre orele 12 si 14. Aceasta fiind perioada cea mai buna la pescuitul chinezescului. Totusi nu strica niciodata sa dai si la mamaliga pentru a prinde si romanesc care la Peris vine mai rar la viermusi!!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 23 Mar 2003 18:31

Scump gica acum vreau sa te sic ceva:.1pe mine nu ma interesasa ce face patrone de balta cu peste nu este problema meu.2sa pletesc si scump pentru un pescuit chiar nu ma deranjasa deloc in moment in care eliberand peste am o multumire mare si relax cat cuprinde pentru toata septmana de munca grea pe care m astepta si cu care castig bani.3 faptul ca crap e usor de prins..........avem o parere differit.oricum te multumesc pentru sfaturi de la peris.merci
ai chestia cu macaroane..........orcum sa stii ca nu m atinge pentru ca chiar prieteni asa ma chema.Nu stiu gica imi dai impresia de a fi o persoana ca a avut experiente ngative cu patroni de balta,sau tendenta ta de agresa persone asa a focut asa ca nu ai multi prieteni sau nu?orcum sa stii ca te vreau bine oricum si vreau sa te sic ceva din acest albastroiu:de multe ori a lasat ca pescari isi aducea a casa 40 kg. de peste,si eu ca iau aproape mereu crap mare...si l eliberes,imi sice:iai si tu 2,3 pesti sa gusti ce bun e crap romanesc!! dar.eu nu mananc peste pescuit.quand vreau sa mananc peste merg cu prietena mea la restaurant

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 23 Mar 2003 18:48

Din asta treiesc............din emotile si relax care maduce pescuitul nu din kg. de peste adusi a casa.carprom ier seara ma gandeam la tine la stefanel di la danr:am probat sa bago pluta de la dop de sticla inauntru boiles gata focut cu gauritore de boiles:pluteste!!!! merci!...dar am o mica problema(intrebare pot sa pare absurda dar trebuie sa til fac)nu face nimic dac dop mirose de vin?am fost la peris astas sa vad ripopulare.....lac e aprope desgatat si abia astept sa maduc pentru un drill ca lumea.gica vesi ca au bagat si somn la 4kg. salov si biban asa ca pot sa vin si tu aici sa dai la rapitor.taxae de 300.000 zii nu e prea scumpa pentru peste bagat acolo.si sa stii ca albastroiu te lassa tot peste pe care ai luato.doar o data sa inervat quand a vesut doi pescari care prinsesero peste mult si foarte mare care tras la mal dadau sciuturi in ei pentru sal omora.de necresut cat rautate pot sa abia o persona...imbatata...chestia acesta ma innervat la nebunie,chiar lipsa de respect pentru animale si natura.doar in romania am vesut asa ceva.de necresut

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 23 Mar 2003 20:59

Buna Adriano. Nu are nimica daca miroase dopul doar mirosul de vin rosu este bun cel de vin alb nu :lol:
Am gumlit, mi-ai pus o intrebare la care nu pot sa-ti raspund ca nu am testat mirosuri de vin in boilies(poate iese nr 1). Daca nu gaseti dopuri de pluta ne folosite cumpara o sticla de sampanie si iei dopul de acolo(partea de sus)

Fir intins-------------------carprom

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 24 Mar 2003 09:35

adriano,

la peris este deschis in prohibitie ?
as putea veni in perioada de prohibitie, daca este deschis, poate ne intalnim cu totii acolo, odata
pentru anul asta mi-am facut abonament la Facau, se pare ca si acolo este crap frumos


dan

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 24 Mar 2003 11:26

Bine, voi veni. Am sa-ti demonstrez tot ce am spus pe viu. Din cate stiu, La Peris a fost deschis mereu in prohibitie asa ca daca vrei dle Musaro, spre sfarsitul lui aprilie ne putem intalni la Peris. Si ca sa-ti demonstrez cat de bine cunosc acest lac am sa-ti spun unde cred eu ca pescuiesti. Dai cam la 50 de metri de dig in Peris2 pe malul dinspre gara.

Deci, chiar daca astazi imi displace acest lac datorita marii afluente de jepane, de faptul ca ocupati toata balta aiurea, ca aveti nevoie de spatiu mai mare decat 5m in stanga si 5m in dreapta etc, am sa vin si am sa demonstrez ce inseamna momeala vie fata de boiles la Peris. In ceea ce-l priveste pe "patron", te inseli amarnic. Mai mult, am anumite banuieli in ceea ce priveste implicarea ta doar sportiva si nu si financiara in aceasta asociatie "piscicola". Dar cum am o buna cunostinta in oras, care se ocupa intre altele si cu pescuitul, am sa-l intreb si crede-ma iti voi desconspira interesul in promovarea acestui lac sau al firmei GIPO pe acest site. Nu de alta dar unii dintre noi chiar iubim pescuitul. Faptul ca am atacat asa zisii piscicultori te deranjeaza cam mult dle Musaro, pescarii adevarati, cei care fac eforturi pentru a merge la pescuit in orice conditii, gata sa se imbolnaveasca pentru a vedea pluta in apa stiu ca am dreptate; ei stiu de ravagiile facute de acesti braconieri cu acte -vezi ce se intampla la Dunare astazi.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 24 Mar 2003 11:38

gica, mi se pare mie sau nu faci decat sa confirmi ce a spus adriano, si anume ca esti cam suparat ?
idealul in viata ar fi sa nu ne legam de colegii pescari degeaba
mai bine vorbeai dupa ce aveai informatiile despre care vorbesti
eu nu am " jepan" si nici nu eliberez toti pestii, dar fiecare este liber sa-si exprime opiniile cu privire la o balta sau un mod de pescuit, fara a ofensa pe altii insa

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 26 Mar 2003 14:04

carprom,stiam ca intrebarea mea este cam ciudata orcum probes si va espun cum am mers.danr sigur ca e deschis eu merg chiar sambata acolo trebuie sa imbato pesti cu dopurile pregatite de mine.sper sa iao ceva sau e prea rece apa?acesta este alta intrebare mea.toti imi sice ca e prea rece dar eu am vesut in o revista italiena(pescare carpfishing)niste metode de a prins crap chiar de iarna:natural,cu oportunitatile scasute.acolo sicea cu un ac de cusut subtire sa agati 5,7 viermisori faco un nod si lagati pe fir de par sau lipesti viermusi pe o bila de poliestiren,dar in romania nu gasesc adesiv. danr unde este facau?poate vin si eu acolo dac nu e prea departe.Munca nu mi lassa mult timp liber.Chiar mi ar facea placere sa ne intelnim cu toti undeva,sa ne distram putin si macar impreuna potem sa scuotem mai multe emotile de pe balta.Scump gica ai perfect dreptate deasupra balta si deasupra locuri dar nu am inteles cu ce te deranjasa faptul ca persoane vine la pescuit cu jep sau cu vaporasul sau cara momeli cu elicopter...

Scrie răspuns