<°(((><

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 26 Mar 2003 14:12

adriano,

facau este la 30 km de bucuresti
este o balta destul de mare, frumoasa, are cam 4 km lungime, o bucata de padure pe mal.....
pescuitul se face pe baza de abonament de la asociatia Diana, abonamentul este 8 mil. lei pe an, nu se poate pescui cu taxa zilnica
am trecut anul trecut pe acolo sa vad balta, nu am pescuit in ea
cand am fost eu era o gramada de ciortan si crap la suprafata apei, un prieten al unui prieten a prins crap frumos acolo anul trecut
sper ca nu m-am intepat, balta se navodeste anual.....
este inchisa in prohibitie....
daca se prinde ceva la peris da un semn, eu nu cred totusi ca poti face ceva la crap.... nu ca ma pricep, parerea mea....

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 26 Mar 2003 14:26

Gica, chiar sper sa imi invati ceva,am nevoie:capturile mele din romania nu sunt cine stiu ce.sa stii ca te astept cu placere.Vorbesc serios.posibil ca despre patron ai dreptate tu dar te sic ceva care trebuie sa nu sic:acesta iarna intamplator ma intorceam de la un meeting la bucuresti si mam oprit la peris sa fac o plimbare...stii cu stresul cum este...au fost niste gaure focute pentru sa oxigenasa apa:am vesut cu ochi mei niste crap romanesc si cteno cat o picioare...acum ai inteles dece chiar fac abonament anul acest la peris,pentru ca dupa ce am vesut SPER sa fiu capabil si eu sa scot macar o bucata de ce am vesut.orcum sambata merg acolo si folosesc o lanseta cum ai sis tu si te sic resultate.ahhh lansetele de la gipo a propo...a fost o discutie unde se vorbea despre lansete eu am dat doar parere meu:am folosit shimano 4 ani dupa care in romania au iesit aceste lansete in grafita cu inele in titan mult mai ieftine ca shimano si imi am sis:adriano probasal si vesi cum este.resultat personal este vca nu am gasit nicio diferenta intre ele.nu vreau sa fac publicitate la gipo pentru ca nu ma pleteste pentru acest dar a fost vorba de bani multi de eurile periculose si eu iaras am sis:adriano de ce nu sici la frati pescari ca nu pot sa se permite 10,15 milioni de lei ca exist scule de calitate chiar in tara aceasta la 3.5 milione de lei,mai acceptabil la pret,cu la fel calitate?cu acest nu cred ca am focut vreu rao la nimeni.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 26 Mar 2003 23:36

Vechiul profet Chinezesc zicea: > poti sa-ti alegi patul, dar nu si "somnul" !!!

:wink: carprom

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 27 Mar 2003 12:30

Bai dudi,dupa frumasa ta exprimare nu stiu daca meritati. Totusi pentru ca am facut greseala sa promit am sa va explic cum sta treaba cu somnul. Totusi nu am sa va spun totul.

La somn

1 Trebuie sa existe acest minunat peste acolo unde pescuiti.
2 Aveti nevoie de scule puternice. Of course, nu se pune problema, nu e asa macaronare?
3 Articolele din revistele de specialitate sunt in general facute de amatori, privitile cu indoiala. Gica Chioru is the best! nu?
4 Este falsa teoria cum ca somnul se hraneste in general noaptea.
5 Momeli preferate de somn, in ordinea eficientei:

-buchetul de rame
-coropisnita
-peste mort
-peste viu
-broscuta
-buchetul de lipitori
-soparla
-sange (l-am trecut aici pentru ca este greu de folosit)
-ficat
-sapun
Montura
Eeeeheheeeeee! aici e aici. N-am sa va dau mura-n gura dar am sa va spun ce trebuie sa respectati: plumbi grei 50-60grame, ace de la 1.0 la 3.0 dure,foarte bine ascutite-e fals ca somnul nu scuipa momeala. Eu folosesc 4,da patru! agrafe cu vartej- ganditi-va cum fac montura......
- pentru montura cu peste folositi fir textil teflonat, eu prefer guta de 0.40 pentru celelalte momeli.
Drillul
Somnul este un peste foarte puternic. Nu trebuie lasat sa-si de cap (lucru valabil si pentru crap).
.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 27 Mar 2003 12:43

ne-ai omorat ....

nu vreau sa par ironic, dar nu vad nimic deosebit in prezentarea ta fata de ce se gaseste in toate articolele scrise de " amatori "

daca vorbim despre vesnica montura cu plumb culisant si un singur carlig mai mare, burdusita cu rame sau coropisnite, si plasata " strategic " pe fundul lacului sau Dunarii, cred ca e de-a dreptul banal

ceva mai deosebit ai putea sa ne recomanzi ?

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 27 Mar 2003 12:59

Multumesc Gica "the best" acum am inteles tot de pescuit la somn.aveam niste dubi la agrafe dar cu esplicatia ta acum e tot in regula.nu am inteles cu ce ne ajuta puncul 3 dar se vede ca are un secret ascuns.
Scump ciga stii ca orcum dac ma chemi macaronare te vreau bine dar sa nu exagerezi.Nu stiu ce fel de carte ai citit tu, dar, daca compar carte"amatorial" cu ce ai scris tu acolo ma rup in doua de ris.orcum dac nu ne zici "secretul" de geaba ai pierdut timp sa scrii.orcum te multumesc,pentru ce nu stiu,dar stii cum suntem politicosi noi macaronari.
Fir intins la somn.(acasa)

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 27 Mar 2003 13:04

Cea mai buna momeala pentru somn este voblerul. Si acu hai sa revenim la crap, pana apare un site de somn.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 27 Mar 2003 14:04

daca tot veni vorba, ce twister prefera crapul ?

stefanel
new member
Mesaje: 18
Membru din: 11 Mar 2003 17:07
Localitate: timisoara, timis , romania,europa
Contact:

Mesaj de stefanel » 27 Mar 2003 16:57

:oops: Fratilor VA SPUN EU SECRETUL LUI GICA >> PTR. A PRINDE SOMN TREBUIE SA AVETI UNDITA CU MOMEALA ARUNCATA IN APA , NU SA ZACA UITATA PE CINE STIE UNDE PRIN CASA 8) 8) 8) 8)

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 27 Mar 2003 17:44

Credeti ca ma simt luat la misto? Nu faceti decat sa-mi confirmati ceea ce cred despre multi dintre voi.
4 vartejuri vi se pare ca nu este un secret? Normal, unde ar putea fi legate pe montura! Nu? Dar eu prind somn iar voi doar va ganditi la el. Sau poate nu va intereseaza...
dane,
"daca vorbim despre vesnica montura cu plumb culisant si un singur carlig mai mare, burdusita cu rame sau coropisnite, si plasata " strategic " pe fundul lacului sau Dunarii, cred ca e de-a dreptul banal "
..................................................................................................
bati campii mon cher, ti-a spus cineva de montura cu plumb culisant in pescuitul somnului?

Mihai, ai prins vreun somn la vobler cand chiar cautai acest minunat peste?

!

stefanel ai spus:"

Fratilor VA SPUN EU SECRETUL LUI GICA >> PTR. A PRINDE SOMN TREBUIE SA AVETI UNDITA CU MOMEALA ARUNCATA IN APA , NU SA ZACA UITATA PE CINE STIE UNDE PRIN CASA "
.............................................................................................
ce as putea sa raspund la asa ceva?


Vi se pare putin ce am spus privitor la pescuitul somnului? Daca ati fi pescari adevarati ati intelege ca nu este asa. Ganditi-va, unde as putea pune 4 vartejuri? De ce as folosi 4? Plumb de 50 de grame? De ce? Cate rame pun in ac? sau cate coropisnite? de ce nu o singura coropisnita? Sau cate lipitori? Si,... le tai capetele sau nu? Cum pun pestele mort? Si cum il pun pe cel viu....... de ce fir textil teflonat doar la montura cu peste?
In concluzie, daca vi se pare putin ceea ce v-am spus despre pescuitul somnului, salutare neica si merci, pentru ca nu meritati altceva.

Sper ca pescarii adevarati au inteles ca prezentarea momelii inseamna mult mai mult decat valoarea sculelor cu care pescuiesti.

Scrie răspuns