<°(((><

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 27 Mar 2003 18:04

maestre, ti-am scris 3 insi si nu ai inteles nimic

toti glumeam pe faptul ca de fapt nu ne-ai spus nimic deosebit

nu neaga nimeni ca esti dibaci la somn, dar spune-ne ceva deosebit, de exemplu cate rame pui in ac, ce dimensiuni, si de ce ( poate trebuie sa vibreze ramele intr-un anumit fel, sa fie pe frecventa mustatilor somnului )
deci frate spune ceva daca ai de spus, nu la modul bai ce meserias sunt eu, da nu va spun de ce ca sunteti prea prosti

stefanel
new member
Mesaje: 18
Membru din: 11 Mar 2003 17:07
Localitate: timisoara, timis , romania,europa
Contact:

Mesaj de stefanel » 27 Mar 2003 18:14

:wink: GICA vrei nu vrei TREBUYE sa-mi dai dreptate.................... in primul rind sa prinzi un peste la undita trebuie ca aceea undita sa fie in apa cu momeala adecvata pestelui pe care vrei sa-l prinzi si 2 sa fie pestele pe care vrei sa-l prinzi-specia- in apa respectiva :wink: simplu ca buna ziua !!!!

stefanel
new member
Mesaje: 18
Membru din: 11 Mar 2003 17:07
Localitate: timisoara, timis , romania,europa
Contact:

Mesaj de stefanel » 27 Mar 2003 18:22

STIU !!!!!!!!!!!!! PUNE TELEFONUL PE `VIBRA`SI PE POST DE PLUMB, SI DA BEEP-URI :evil: :idea: :?: ps. poate daca-l biziim asa ne va spune......

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 28 Mar 2003 10:57

Este greseala mea ca am intrat intr-o astfel de discutie. Este dreptul vostru sa considerati ca am fost arogant si nepoliticos.
Pe de alta parte, nu vreau sa popularizez chiar tot.
Secretul sta in montura. Toata linia trebuie sa fie foarte bine intinsa iar "chiostecul cu momeala" montat in asa fel incat sa se invarteasca in curent. Momeala trebuie sa cada la o anumita distanta de plumb, in functie de ce momeala este. De ex. pestele trebuie sa cada mai jos de plumb cu o distanta egala cu lungimea lui,......
Si inca ceva, multi veti rade probabil dar cititi: cea mai buna perioada de pescuit la somn este cand INFLORESC CORCODUSII. Sezonul inceteaza cand corcodusa s-a facut cat bobul de mazare mijlocie.

Apropo de revistele de specialitate. V-ar fi placut oare sa descriu somnul, arealul si alte chestii biogeografice? Sau sa popularizez sisteme de pescuit pe care nu le folosim niciodata?

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 28 Mar 2003 12:01

gica, acu mai vii de acasa
incepi chiar sa devii simpatic
cum dai la somn in Dunare ?

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 28 Mar 2003 13:46

Totul este mai usor la Dunare. Conditia este sa stii sa alegi locul. Cel mai frumos pescuit este cel de placere cand nu esti interesat de cantitatea de peste prins. Acum cativa ani eram la Tulcea intre doua trenuri -ma intorceam acasa din delta (apropo, nu vin niciodata cu peste din delta) si cum nu aveam ce sa facem cateva ore, am pescuit de pe faleza cu cate o lanseta. Cred ca am prins 15 kile de platica in 4 ore, toata mare.
In alta ordine de idei, un amic care este acum langa mine si a citit tot ce am scris aici ma trage la raspundere:"te pomenesti ca vin astia, prind 2-3 somni si nu mai scapam de ei"! Asta, pentru ca unde mergem noi sunt doar cateva locuri bune si daca vin 2-3 jepane ne-am ars. A, si inca ceva, imi spune ca v-am zis prea multe asa ca ma opresc aici.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 28 Mar 2003 15:01

opreste-te sa nu scapi secretul!!!!
trimite si tu vreo cateva poze sa ne lasi masca, vezi sa nu apara si montura in poza ca e grav
Nu face ce nu-ti place!

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 28 Mar 2003 16:21

Nici nu sti cata dreptate ai, Iliuta!

Marian
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 05 Feb 2003 13:42
Localitate: Constanta

<°(((><

Mesaj de Marian » 31 Mar 2003 12:38

Stop, nu va infierbantati :lol:
Nu inteleg: care e problema ? Ca a prins 15 kg sau ca nu ne spune cu ce montura a dat ?
Platica mare e de la 3kg in sus...ei fiind 2 persoane...ce mare lucru 3 pesti ( de caciula ) in patru ore ?
Imi aduc aminte de cineva care se lauda pe forum ca prinsese peste 27kg de carasei mai mici ca palma, intr-o balta privata; nimeni nu i-a batut obrazul. Cred ca e mai usor sa cantaresti "din ochi" 5-6 platici mari decat sute de carasei vai de mama lor; era clar ca nu eliberase niciunul si-i inghesuise in ... portbagaj. Nici nu ma mai gandesc ce cantar avea :wink:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 31 Mar 2003 14:52

salut baieti,inca nu am inteles ce cauta sfaturi pentru somn in forum nostru pentru apasionat de carpfishing.....orcum nu mai comentes pentru ca mie sunt clar multe.
vreau sa intreb alceva:am mers la pescuitul vineri si sambata la peris dar nu am avut nicio trasatura.este posibile ca e doar vorba de apa rece?intreb acest pentru ca in niste carti am citit ca se ia crapul si cu apa rece.apa a fost la 5 grade si am folosit de toate de la viermusi la rama la libelula ,mamaliga,boiles(plutitoare)porump si expandat.am avut ghinionul sau am gresit cu ceva.
ahhh...am folosit monturi longdistance cu bilute plutitoarepentru sa ridic momela de la fund si fire mai subtire pentru ca apa mi sa parut prea limpede.aiutor baieti.
ahhh... in momitor am si amestecat mamaliga cu paine.
dar secretul de acesta partita ratata de pescuit il pastres pentru mine:sao nu gica ,ce sici.fir intins baieti si ajutor

Scrie răspuns