<°(((><

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

<°(((><

Mesaj de carprom » 19 Feb 2003 21:51

Nu am dat nici un nume in rubrica SUBIECT deoarece nu stiam cum s-al numesc. Intrebarea mea este urmatoarea(urmatoarele)
1-Ce-ti ajuta "sculele adevarate de crap" daca nu ai nada potrivita?
2-Ce-ti ajuta cele mai complicate Rig-uri daca crapii vor doar Rama?
3-De ce cumperi Boilies scumpe cind poti sa ti le produci ieftin?
Ce vreau sa spun e faptul ca pre mult se discuta de aceste lucruri care pe deoparte joaca un rol secundar la pescuit. Degeaba ai scule de Mii de Dollari dacu pe cirlig ai cea ce nu vrea pestele.
Cum este la voi, ce momeli si nade folositi ???

Fir intins---------------------------<°(((><
carprom :)

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 20 Feb 2003 15:50

Frumos subject sau intrebari.
vreau sa vorbim despre intrebare 3:daca tu ma invati sa fac boiles flotanti garantate 48 ore mai ieftine de cele pe care le cumpar,nu mai le cumpar si iti reman dator.merci Adriano :lol:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 20 Feb 2003 15:56

subjectele pe care le ai deschis sunt forte importanti si mari.trebuie mult timp pentru sa ne lamurim idee si sa discutam.
orcum mai vorbim.fericitari pentru altele comentari pe care le ai scris.
Sper sa ne intelnim pe balta.io ma antrenes la peris.
pot ma reconosti de la masina am un hiunday santa fee,si nu prea vorbesc bine limba romana.salut :) Adriano

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 20 Feb 2003 16:16

Stimate Domn Musaro.

Despre Bollies si retete pe care le folosesc eu, poti citi in viitorul apropiat (preparate,consistenta,resistenta,proteine,etc..) dar pe alt Sit pe care nu vreau sal numesc pe acest forum.
Boilies ce le fac eu tin 48 ore in apa, dar este indicat la ori ce product(Nash,C4U,sau altele) sa le schimbi din 12 in 12 ore pentru a fi mai atractive fata de cele pe care le-ai momit cu o zi sau doua inainte.
Nu stiu daca ne vom intilnii vreodata ptr. ca eu am pana la Peris vreo 2000 de Km.. Sau pana ne vom intilnii vei avea in loc de Hiunday, vreun Mercedes, ca am inteles ca te antrenezi, si ma gindesc ca vrei sa devi un Campion Mondial(totul e posibil) :?: :) (gluma)
Toate cele bune ptr. viitor
Fir intins--------------------------<°(((><
carprom

l!nk!n_p@rk
new member
Mesaje: 8
Membru din: 06 Ian 2003 23:18

Mesaj de l!nk!n_p@rk » 20 Feb 2003 19:41

domnule musaro ati pescuit vreodata la boilies pe peris daca da ati prins ceva la boilies ?

radu
new member
Mesaje: 3
Membru din: 04 Ian 2003 23:19

Mesaj de radu » 21 Feb 2003 11:27

Fara sa fiu de fata,banuiesc ca daca a prins ceva a fost un...peste! :)

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 21 Feb 2003 13:21

Scump carprom imi pare rau ca nu putem sa ne intelnim,dar cine stie....macar in delta.Nu am ambitie sa devino un mare campion de cine stiu ce dar sunt o persona ce cand fac ceva il fac mai bine possibile, incerc cel putin.dar sa stiti ca sunt si forte umil si accept cu placere orice sfat sincer de la cealalti pescari.Problema mea nu este o boiles care durasa in apa 48 de ore,dar o boiles care flotasa in apa sigur 32 48 de ore.
In romania e greu de gasit de acesta calitate,io le aduc din italia de la firma worwich despre care cred ca a dat maximum pentru a multumi clienti.ai dreptate ca sunt foarte scumpe:pentru acest tam intrebat o alternativa buna.si satisfactie sa iai un peste cu boiles focute de tine e mare.pentru acum t espun multumesc si mai vorbim.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 21 Feb 2003 13:39

Cu boiles pot sa pescuesti oriunde.trebuie Momit massiv primele septmani cu scadere graduale.crapu trebuie obisnuit la momela aceasta pana sa se face aproape dependent.este o metoda care trebuie rabdare dar da resultate sunt foarte buni.La peris,pare ciudat,dar folosesc mult pufuleti expandat de miere pentru cteno si fitofag.anul tecut am luat cteno la 7 kg circa.il folosesc cu 'pendulum rig' pentru monture flotant sau cu momitor agatat de tub antirasucitor dar cu forfac forte scurto pentru sa flotasa(pufuleti) langa momitor.va sa trimit in viitor niste pose.
La peris trebuie aruncat forte departe(100 m. minimum)daca vreti sa scuoteti ceva maricel,va sfatuies monture mai linear posibil.salut Adry

l!nk!n_p@rk
new member
Mesaje: 8
Membru din: 06 Ian 2003 23:18

Mesaj de l!nk!n_p@rk » 21 Feb 2003 17:07

eu n-am pescuit niciodata la boilies pe peris numai la porumb pe fir de par si am momit locul cu nada la vreo 100m si rezultatele au fost super un ten de 15kg dar nu a iesit poza cu el si inca doi de 5.7 kg si unu de 7kg numai cu ultimii doi au iesit pozele si inca ceva eu pescuiesc cu 2 lansete si cu una de marcare a locului si inca una de nadire si daca puteti sa imi spuneti cand are loc cupa peris cu cate lanstete ai voie ce premii sunt cat este intarea ca sa va daau raspunsul daca pot sa vin si inca ceva nu am masina
:roll:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 20 Mar 2003 13:17

Scump carprom am nevoie adevarat de ajutor tou:dar acum pentru ca pescuitul incepe si eu nu am resolvat acest problema:am focut boiles be basa de canepa cu differite faine aroma si attractant dar..........dupa ca lam bagat la microunde boiles nu vrea sa plutesc de loc.am cumparat burete si gauritor de boiles dar la 18mm nu vrea sa pluteste e prea grea,atunci pe fir de par bago o porump expandat inainte si dupa boiles si burete il folosesc ca deposit de arome.Nu vreau sa fi obligat sa bago pufuleti pentru sa pluteste boiles
1Me strica presentare acesta 2 stii si tu ca pufuleti sau espandat durasa 2 3 ore maximum,si sunt nevoit sal schimb.am toate componentele aduse din state si din italia......stabait, berkley ecc...asa ca pot sa vorbesti linistit.
invata si mie smecheria pentru sa pluteste o boiles.trebuie sa bago faine mai legere ca tarate de grau sayu stiu eu ce fel de cuptor trebuie sa probes nu stiu si sincer te intreb ajutor.p.s. am probat si cu vapoare dar e mai rao.salut adry :)

Scrie răspuns