<°(((><

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 31 Mar 2003 15:03

alto favoare care l intreb la cei mai expert:catalin muscalu la subject monturi pentru crap astepta sarac de o luna cineva ca i arata niste monturi.puteti sal ajutati si pe el?sau daca cineva imi esplica cum se baga posele pe forum,scanes eu niste monturi de o carte de roberto ripamonti(carpfishing avansat)si il trimit.nu prea me omor cu computer si nu prea ma pricep.
ahhhh.daca prind ceva septamana viitoare scriu o reteta focuta cu marfa ca se gaseste in romania.vreau sa fi sigur daca merge.nu vreau ca maine tot forum ma omora ca iam dat o reteta de cacao.sau macar maine vorbim despre ia,este si posibil ca am gresit eu undeva.va multumesc si va salut.adriano........ahhh...........gica sambata a trecut langa ponton unde pescuiam eu un somn maricel ca se plimba linistit la 2 metre de mine:ghiceste la ce mam gandit cand lam vesut?



la acee patru vartej :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Marian
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 05 Feb 2003 13:42
Localitate: Constanta

<°(((><

Mesaj de Marian » 31 Mar 2003 15:08

:lol:
Adriane, cred ca trebuia sa-i bagi si cirligele in gura...Cum de nu stie un crapist ca tine atata lucru ? Ai citit "Aventuri..." nr.7 ? Iti spune acolo cum sa gasesti crapul...

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 31 Mar 2003 15:47

Adriane, nu cred ca este ptr. prima data cind nu ai prins peste si pot sa te asigur ca nu va fi nici ultima. La temp. apei de 5° nu este usor sa prinzi crap(dar nici imposibil). Eu am fort deja de doua ori anul acesta si noaptea erau 0-2° si am prins rosiara la bolies(ca. 1kg.) dar crapul nu a vrut. De la o temp de 8-10° sunt sansele mai bune.

carprom :)

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 31 Mar 2003 17:37

gica,
multumesc mult pentru raspunsul cu privire la pescuitul in dunare
cred ca n-ai inteles, nu te-am intrebat unde dai ci cum dai
sansele sa nimeresc exact pe locul vostru preferat de somn sunt nule,
pritenul tau ala expertul in somn la dunare ar trebui sa stie ca somnul este tot mai rar din cauza poluarii si a braconajului, in mod special cu curent electric

dar eu cred in continuare ca nu ai vrut decat sa faci o gluma buna; nu pot crede ca doar atat va duce capul....

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 01 Apr 2003 08:33

Adriano, dupa parerea mea, in aceasta perioada e greu sa aduni crapii unde vrei tu. E mai usor sa stii unde stau si sa mergi tu acolo. Daca ai pescuit mult pe acea balta si stii bine locurile, gandeste-te unde ar putea sa fie. Acolo momeste, dar in momire pune si ceea ce pui pe carlig. La vremea asta as recomanda rame si rabdare. Taie cateva zeci de rame si pune-le in compozitia de momire. Iar pe carlig pune rama. Si tot nu e sigur ca prinzi. Dar placerea pescuitului primeaza de multe ori.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 01 Apr 2003 11:00

dane, merg la somn la Cornetu credeam ca ti-ai dat seama. Cand am spus ca la Dunare totul este mai usor, m-am referit exact la asta, opinia cum ca in Dunare nu ar mai fi peste este gresita si o spun numai cei care nu merg acolo. In ceea ce priveste parerea amicului meu dar si a mea, este bazata pur si simplu pe realitate. Nu o data ni s-a intamplat sa mergem la balta si din vreo 60-70 de metri de mal pe care ne puteam aseza pentru pescuit sa fie 4 insi cu un jepan care ne vazusera cu cateva zile in urma de pe malul opus. (alta data nici nu i-am mai vazut pentru ca nu au prins nimic). Iti propun, fara a sti de unde esti, sa mergi la Borcea sa cauti un loc cat mai adanc si unde curentul este mai slab si sa dai 2 zile numai la somn. Nu stiu daca vei scoate ceva dar in mod sigur vei avea cateva trasaturi. De ce la Borcea? Pentru ca este o CERTITUDINE.

Macaronarul meu simpatic de ce nu mi-ai spus ca mergi la pescuit? Am crezut ca te duci in vizita la prietenul tau don patron de Peris! Oricum, daca as fi stiut ti-as fi dat urmatorul sfat: Du-te in Peris2, in canalul plin de vegetatie de langa digul cu Peris1 si foloseste doua lansete foarte fine si o undita de peste 5m, ace de concurs de 0.12-0.14 la una rosii si la alta negre, momeala 3 libelule si un vierme mic sau cel mult mijlociu, in arcul culisant si usor pui o flescaiala de mamaliga cu rame maruntite . Nada? foarte putina si cam la fel dar mai multe rame, plus ceva mirositor (canepa eventual) Si vezi unde arunci: nu te ambala, cel mai bine este aproape de stuf sau daca ai curaj, chiar unde este vegetatia mai bogata. Si daca nici asa nu ai sa prinzi, (lucru foarte probabil) vei sti macar ca ai facut tot ce a trebuit. sanatate!

" la acee patru vartej" la aceasta ignoranta luare la misto, nu o sa-ti raspund. M-a mirat acest lucru si la Iliuta. In ceea ce priveste pozele, am sa ma gandesc.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 01 Apr 2003 11:11

gica,
nu am spus ca nu mai este peste in dunare, am spus ca este tot mai rar
asta nu cred ca poti sa negi
si este opinia unor oameni care merg regulat la dunare cate 2-3 zile ( nu ma refer la mine, desi am avut si eu cateva iesiri de 2-3 zile in ultima vreme )
deci, cum dai in dunare la somn ?

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 01 Apr 2003 11:36

Mai dane, ce naiba vrei mai mult? Pai de ce crezi ca m-as omora atat cu monturile astea in care bag o gramada de bani la Dunare? Acolo este suficient sa-l gasesti, sa fi pregatit pentru el si sa-i dai momeala care-i place. Asta ma chinuiesc sa spun aici, ca acolo unde-i greu trebuie sa stii cum sa prinzi pestele nu acolo unde il prinde oricine. Si pentru asta trebuie sa fi de multe ori inventiv, sa poti sa intelegi esecurile si sa le gasesti rezolvarea. Tot ce spun aici are acoperire in ceea ce mi s-a intamplat, in multele iesiri la pescuit pe care le-am facut in 25 de ani de pescuit, in multele esecuri si la fel de multele (imi place sa cred) capturi.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 01 Apr 2003 11:46

gica,
ceea ce nu inteleg este de ce in baraj lucrurile ar sta diferit ?
si cred ca nici nu o sa ma lamuresc daca nu prezinti detaliat monturile alea super scumpe (!? ), cu avantajele lor deosebite

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 01 Apr 2003 14:05

gica maine cred ca merrg la pescuit si fac cum sici tu cu o lanteta,dar nu am inteles ce insemna flescaiala.cel tarziu merg sambata...si te sic cum am mers.scump marian merci pentru sfaturi,citesc mereu adventuri la pescuit si imi pare bine ca si in romania a iesit ceva mai modern la nivel de editura cu tot ca si pescar modern nui imi pare rao.l inceput a fost mai greu sa inteleg,dar acum ma descurc bunicel cu limba.nu am nevoie orcum sa gasesc crapul acolo unde merg pentru ca stiu exact unde este.acest ma terorisasa am dat exact acolo si ...nicio trasatura.spperam mai incolo.carprom ai dreptate iaras:nu este prima oara cand nu prind nimic si nici ultima.dar unde este frumoseata pescuitului daca fiecaredata luam o gramada de peste intrun fel usor?trebuie sa ne straduim sau nu.cum sice mihai v placere pescuitului primeasa de multe ori.gica pescuiesc la peris 2 pe malu opus la ferovie si nu unde ai sis tu langa diga dar pe ultimo ponton:ce sici e bunicel locul sau sunt trei ani ca iau tapa?
va salut toti cu respect.adrianO nu adriane :wink:

Scrie răspuns