se poate numi "braconaj"????

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
attila_cj
senior member
Mesaje: 335
Membru din: 20 Ian 2008 19:47
Localitate: cluj-napoca
Contact:

se poate numi "braconaj"????

Mesaj de attila_cj » 29 Apr 2008 12:17

Sambata dupa amiaza in lipsa de timp si mort de plictiseala m-am dus la lacul din gheorgheni din cluj sa ma distrez cu maruntisuri la pluta....este un lac frumos,aproape de centrul clujului,administrat de ajvps...interesant este faptul ca fiind prohibitie,erau o multime de pescari,si nimeni nu s-a bagat acolo..nu stiu din ce motive...am cautat si eu un loc frumos,departe de pescari si de multime,am nadit si am inceput sa pescuiesc linistit la umbra...
dupa o jumate de ora vin doi baieti cu un minciog mare,cred cu o deschidere de 1,20 m (malul fiind din beton si destul de adanc,cam 1 metru) au inceput sa bage minciogul in apa la fiecare jumate de metru..cand au ajuns aproape de mine au vrut sa bage minciogul in fata mea,si atunci m-am enervat foarte tare,si i-am spus,ca macar daca nu aveti respect fata de pesti,macar sa aveti respect fata de pescari,care pescuiesc putin mai sportiv decat voi..unul avea o galeata in mana,care era plin de peste,de babusca rosioara si carasei...au mers cam cinci metri si au inceput sa sorteze pestii care erau amortiti in lipsa de oxigen,galeata fiind plin de pestisori,si aruncau inapoi in apa,care nu erau in stare nici sa inoate..sa nu mai menteonez ca mai aveau si vreo 10 broscute in galeata..
Cand l-am intrebat ce fac cu cinci kile de maruntis,,mi-au raspuns ca trebuie la salau...
Ei nu pot sa prinda cu lanseta maruntis....aveau atata curaj ca in fata de 50 de pescari si cam 100 de trecatori care treceau in zona pescuiau cu un minciog mare..
Interesant era faptul ca nici unul dintre ceilalti pescari nu au reprosat nimic cand au bagat minciogul si in fata lor.....
Mai interesant era faptul ca a venit si o masina a jandarmilor,pe care
l-a chemat cineva si nici ei n-au zis nimica,au lasat in continuare sa "pescuiasca"
Prieteni pescari,voi ati numi acest fapt braconaj,sau nu??????

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 29 Apr 2008 12:29

Pai nu s-a bagat nimeni ca-i sarbatoare si probabil au lasat-o mai molale cu prohibitia ...altfel erati cu totii braconieri (si voi la pluta si aia cu minciogul) ! Mai e vorba aia : ...in spiritul legii ! ;-)
P.S Aia cu galeata posibil aprovizioneaza vre-un magazin de profil cu momeala vie !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

attila_cj
senior member
Mesaje: 335
Membru din: 20 Ian 2008 19:47
Localitate: cluj-napoca
Contact:

braconaj

Mesaj de attila_cj » 06 Mai 2008 21:20

nu prea ma consider braconier,intr-un sens,aruncam fiecare peste sau pestisor inapoi,si restul pescarilor,daca tineam si eu pestele nu csoteam nici o vorba

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 07 Mai 2008 11:49

Dupa lege, ai voie cu o plasa de 1 x 1m sa prinzi 10 pestisori de momeala/om. Dar asta nu e valabil in prohibitie, pt ca si la stiuca ai voie numai cu artificiale.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns