La balta cu peste

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Steaua alba
new member
Mesaje: 1
Membru din: 14 Mai 2008 23:23
Localitate: Germania(deocamdata)

La balta cu peste

Mesaj de Steaua alba » 14 Mai 2008 23:55

Halo la toata lumea!javascript:emoticon(':lol:')
Laughing
Sunt foarte "noua", de fapt imi place sa mananc peste la nebunie, dar nu am prins niciodata.
Problema mea este alta:
Ceeace va descriu am vazut in Statele Unite unde am locuit o perioada.
Se ia un teren, se ingradeste, si daca are vreun curs mic de apa pe teren se amenajeaza o balta pentru peste, care se aduce periodic de la o crescatorie. Daca nu e un curs de apa accesibil se face o balta cu baggerul se asteapta pana s-a stabilizat biotopul si apoi idem.
Se pune la intrare o casuta pentru paznic, scule de pescuit de inchiriat, toalete si ev. bauturi si se lasa pescari la pescuit contra plata .
Daca e loc se fac si cateva locuri de gril.
Situatia posibila in cazul meu ar fi in Ghimbav, vis-a-vis de noul aeroport.
Intrebarile care se pun sunt:
1. Exista interes pentru asa ceva?
2. Exista posibilitatea legala?
3.Exista posibilitatea de aprovizionare continua cu peste viu(ev. contractual)?

M-ar bucura mult sa pot primi opiniile voastre, cine e mai adequat sa -mi raspunda decat pescari pasionati?

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 15 Mai 2008 05:12

Nu vreau sa te dezamagesc, dar sincer m-as mira sa reusesti asa ceva. E mai simplu sa cumperi/concesionezi o balta existenta deja. De peste nu e problema.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 15 Mai 2008 11:44

Interes, din partea pescarilor sportivi, iti dai seama ca este. Ideea este, ca-i putin cam greu pana pui la punct, o astfel de indeletnicire (necesita bani si ceva timp).

Succes. :-)

Avatar utilizator
marius78
new member
Mesaje: 5
Membru din: 14 Mai 2008 19:39
Localitate: Carei

Mesaj de marius78 » 15 Mai 2008 12:08

Puiet si peste de vanzare gasesti destul de usor...trebuie cautat putin dar sigura gasesti ceva.Dar daca spui Ghimbav.... in zona Brasovului sunt foarte multe lacuri mari.Ma indoiesc ca vei putea face o investitie care sa atraga pescari la lacul ( balta) tau.In rest.... bafta multa daca te bagi
;-)
Muuuult cacao pe varful batului....:)

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 16 Mai 2008 12:48

Ca sa ii raspund lui marius78, sunt putine lacuri mari in imediata apropiere a Brasovului, cel putin care sa merite atentia. Se cer ori foarte mult bani, ori nu e peste.

La Ghimbav ar fi de unde apa, totul depinde de pozitia terenului.
Ceea ce povestesti tu, ar prinde doar la pescarii de duminica care vor sa iasa din casa si sa plece neaparat cu plasa plina de peste (chiar si daca e cat degetul, mai bine il da la pisica decat sa il lasa sa creasca mai mare).
Interes real pentru pescarii profesionisti este destul, insa doar in cazul suprafetelor mari (peste 5-10 ha), toata lumea e satula de balti mici pe care sa se inghesiue pescarii. Doar ca practica C&R si cauta in general bazine naturalizate, nu crescatorii ("piscine" cu pesti).

Fiind aproape de viitorul aeroport care se construieste e foarte posibil ca nu vei primi aviz/autorizatie.

Stiu totusi un exemplu similar cu ideea ta care cred ca are succes, la Sf. Gheorghe pe drumul spre Sugas Bai, avantajul acolo e ca cele doua balti mici sunt naturalizate.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
marius78
new member
Mesaje: 5
Membru din: 14 Mai 2008 19:39
Localitate: Carei

Mesaj de marius78 » 16 Mai 2008 17:05

@mirceas

Eu nefiind obisnuit cu mai mult de 3-4 lacuri mari in apropierea mea , ziceam ca pe langa Brasov sunt mult mai multe.Pe o raza de 50 de km de Brasov am vazut foarte multe lacuri , de obicei pline de pescari.Nu am avut timp sa opresc sa intreb despre taxe (distanta de la Carei pana la Brasov e destul de mare) sau despre ce peste s-a prins.Subscriu la idea ta ca daca intr-adevar vrea sa faca ceva , trebuie construit un lac de cel putin 5 ha si sa fie peste mare.
Va salut
Muuuult cacao pe varful batului....:)

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 19 Mai 2008 07:32

Parerea mea este ca poti sa faci tot ceea ce ti-ai propus cu terenul,cu amenajarea,dar nu merita sa inchirierzi scule de pescuit. Cu asta ai merge doar in pierdere.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 22 Mai 2008 17:23

marius78, poate ca sunt mai multe balti, dar din toate poate doar una are ceva crap in ea.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Scrie răspuns