Povesti C&R

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

rares
member
Mesaje: 115
Membru din: 10 Apr 2008 07:26
Localitate: cluj

Mesaj de rares » 07 Iun 2008 22:06

M@tr|x| scrie:Din cate imi aduc aminte, pentru pescuitul cu retinere de peste, taxa este de 100 lei / 24 ore, ai voie sa retii max. 5kg de peste, greutatea maxima a unui peste sa nu depaseasca 3kg.
In acest caz, stationarea cu masina langa apa este interzisa.

Daca cumva gresesc, va rog sa ma corectati.
nu gresesti deloc,in cazul in care pescuiesti cu retinere,nu ai voie cu masina langa balta.iar orice incercare de furt a pestelui se lasa cu scandal mare,asa ca aveti grija sa retineti corect cei care pescuiesc asa,ca paza este mai vigilenta decat camerele de luat vederi :shock: ;-)
eu cred ca bunul simt ar trebuii sa se instaureze si la noi si cuvantul sa fie cuvant. :idea:
pescuit=sportivitate,fair-play,relaxare

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 08 Iun 2008 14:11

Pe mine nu ma intereseaza, dar am pe unul din colegi cu "mancarimi in fund", nu suporta sa "stea degeaba" holbandu-se la swingere, asa ca mai intotdeauna da si dupa carasi, la match. La Cetariu, carasul nu se contabilizeaza, si pot sa iei acasa oricat prinzi, iar asta-i innebunit sa-i prepare la kukta.
La Livada care e situatia? Va dati seama ca mai bine-l iau la bataie, decat sa nu am masina langa mine, pe motiv ca el da dupa carasei... :mrgreen: :mrgreen:

PS: dati-mi si mie nr de tel. al paznicului, al lui Dinu Profesoru' il am, dar orisicat... ;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
lucim23
member
Mesaje: 278
Membru din: 16 Apr 2008 16:25
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de lucim23 » 08 Iun 2008 15:24

sa postati cand va intoarceti d p lac ce ati facut si la ce a mers ..............daca a mers :mrgreen:

rares
member
Mesaje: 115
Membru din: 10 Apr 2008 07:26
Localitate: cluj

Mesaj de rares » 08 Iun 2008 20:30

teacher64 scrie:Pe mine nu ma intereseaza, dar am pe unul din colegi cu "mancarimi in fund", nu suporta sa "stea degeaba" holbandu-se la swingere, asa ca mai intotdeauna da si dupa carasi, la match. La Cetariu, carasul nu se contabilizeaza, si pot sa iei acasa oricat prinzi, iar asta-i innebunit sa-i prepare la kukta.
La Livada care e situatia? Va dati seama ca mai bine-l iau la bataie, decat sa nu am masina langa mine, pe motiv ca el da dupa carasei... :mrgreen: :mrgreen:
i in c
PS: dati-mi si mie nr de tel. al paznicului, al lui Dinu Profesoare ru' il am, dar orisicat... ;-)
problema este ca se sunt multi care platesc pescuitul c&r si se intampla doar pe bon,nu si real.asta chiar este nesimtire curata.dar oricum suntem o mana de pescari care pescuim de mult timp pe livada si nu am vrea sa ramanem fara aceasta balta.
dar s-au intramplat cazuri in care cel de langa mine a incercat sa bage in straita un crap frumos,dar spre nenorocul lui eram acolo si acel pescar are acuma interdictie pe acel lac.
pescuit=sportivitate,fair-play,relaxare

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 08 Iun 2008 20:34

Bravo Rares, as trebuie procedat, cu curaj....Asa procedez si eu la Tancabesti, mai trag cu ochiul, mai controlez cateva portbagaje, nici nu sti cate surprize am avut.....
Pacat ca nu ma lasa patronul sa fiu putin mai dur..... :cry:

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 08 Iun 2008 20:56

rares scrie: cel de langa mine a incercat sa bage in straita un crap frumos
Multumesc de atentionare, cei care ma cunosc stiu ca nu suport nici macar mirosul de peste in oala. Era o simpla intrebare privind pescuitul la caras, rar am vazut balta de crap fara asa ceva, si de obicei, patronii incearca sa scape de 'napasta" asta. Regret daca s-a interpretat ca o tentativa a noastra de a "devaliza" balta. Mai bine nu ma mai duc :oops: :oops: !
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 08 Iun 2008 22:18

teacher64 scrie:Regret daca s-a interpretat ca o tentativa a noastra de a "devaliza" balta. Mai bine nu ma mai duc :oops: :oops: !
Nici nu se pune problema de asa ceva...
Dupa cate imi aduc aminte, la caras nu este limita, poti duce cat vrei acasa.
Daca te mai intreseaza nr. de tel. anunta-ma.
Razvan Grindean
- carp addicted-

rares
member
Mesaje: 115
Membru din: 10 Apr 2008 07:26
Localitate: cluj

Mesaj de rares » 09 Iun 2008 08:05

teacher64 scrie:
rares scrie: cel de langa mine a incercat sa bage in straita un crap frumos
Multumesc de atentionare, cei care ma cunosc stiu ca nu suport nici macar mirosul de peste in oala. Era o simpla intrebare privind pescuitul la caras, rar am vazut balta de crap fara asa ceva, si de obicei, patronii incearca sa scape de 'napasta" asta. Regret daca s-a interpretat ca o tentativa a noastra de a "devaliza" balta. Mai bine nu ma mai duc :oops: :oops: !
Gresit,nimeni nu a zis ca nu poate merge ala,s-au alalalt si nu interpreta.daca te simti atunci e o problema,daca nu e ok.
nimeni nu a vb de tine,era un avertisment pt cei ce incearca si au incercat sa aduca daune lacului prin furtul pestilor.
dar sa speram ca macar noi cativa pescari care iubim pescuitul si ne sacrificam familia,si banii sa incercam sa mentinem lacurile la un nivel inalt.
si aici as da un exemplu!!.ce ati face daca"copilul" sa-u ...etc,dupa ce lai creste l-ai educa ai cheltuii cu el sa ajunga cineva,ar venii un"dobitoc" si i-ar face ceva,sa nu mai poata sa se foloseasca de educatia data de tine si nu ar mai putea ajunge unde ti-ai dorit?intr-un cuvant "si-a bagat .....,in munca ta".cui i-ar conveni????? :!: :?:
pescuit=sportivitate,fair-play,relaxare

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 09 Iun 2008 11:54

Ok, se pare ca prohibitia asta ne-a indus o stare de... neliniste, sa zic asa! :D :D :D
Evident ca munca si proprietatea omului trebuie respectate. Personal, eliberez crapii din pruncie, cand nu se auzise inca de C&R si nici nu te obliga nimeni sa faci asta. Acum 25-30 de ani nu odata mi-am auzit vorbe cum ca-s dus cu pluta. Iar in Delta, niste localnici erau sa ma ia la bataie cand am eliberat in fata lor un crap de 12 kile si un somn de 7. :mrgreen: Noroc ca i-am impacat cu o vodca! :D
Dar am dat-o cam rau pe off-topic, scuze!!
Daca ma lasa vremea si ajung pe Livada, promit sa revin cu povesti. Adevarate! :mrgreen:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 09 Iun 2008 13:04

Iti doresc vreme buna si fire zbuciumate.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Scrie răspuns