Povesti C&R

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Salutare.

Mesaj de Cata » 09 Iun 2008 13:43

Salutare.
Rares de unde te-ai aprovizionat cu Imperial Baits??Din Cluj sau....???
Mersi ;-)
Fir intins!

popica
junior member
Mesaje: 84
Membru din: 08 Ian 2008 14:23
Localitate: oradea

Mesaj de popica » 09 Iun 2008 20:31

....Rares ....e adevarat ce spui.nu ref. toti dar vezi MASINIAR si VLAD TEPES....

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 09 Iun 2008 21:54

Dl. Dinu a facut din balta de la Livada un adevarat rai al pescarilor si ar fi pacat sa ne batem joc de munca pe care a depus-o pentru noi . E balta care a oferit cele mai multe satisfactii multor pescari de crap si nu numai , si trebuie sa fim uniti si sa-i facem pe toti sa inteleaga ca locul pestilor e acolo in balta nu in tigaie , si acolo sunt cu mult mai valorosi . Am legat prietenii si am cunoscut oameni extraordinari acolo pe balta , avem atatea amintiri si sperante de la Livada incat trebuie sa respectam pestii si sa-i tinem acolo unde le e locul in balta ca sa ne mai bucuram de ei si peste un an si peste zece ani . Sa ne mai intalnim pe balta si sa mai discutam despre ea pe forum .Cred ca pe acest forum sunt marea majoritate pescari adevarati care prefera sa vada pestii in apa nu in tigaie . Pescarii lacomi si fara prejudecati nu pierd timpul pe forum si nu au nevoie de prea multa stiinta ca sa dea la hata , sa braconeze cine stie cum . Aici sunt adevaratii pescari si eu sper sa invatam unul de la altul si sa fie o placere sa ne intalnim pe malul apei , sa avem fire zbuciumate si sa ne bucuram de fiecare minut petrecut pe malul apei . Va doresc numai capturi capitale si fire intinse..............
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

Avatar utilizator
rapy
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 02 Iun 2008 16:54
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de rapy » 09 Iun 2008 23:15

ceau baeti... eu sunt un pescar care a inceput de jos (desi am o varsta frageda pt unu cu gura mare)(am prins primul biban la 4 ani :P) de la batul de alun la trestia chinezeasca ..., la bambus si la primele telescopice ruseshti grele k drequ aparute pe piata dupa lovitura de stat din 89... si pana anu trecut mai pescuiam la bomba, dar am inceput sa inteleg noul "concept" in pescuit... m-am documentat... si de anu asta cica am incercat sa ma fac "crapar" (desi nu am un partener de iesit la peste si nici nu imi fac singur boilesul)am investin in ultimele 2 luni 5000 ron in scule si am pescuit doar catch and release si ma simnt chiar ok .... deci cu putina vointa si intelegere.... function ;-)

hai norok si kkt in taista ;-)
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team

rares
member
Mesaje: 115
Membru din: 10 Apr 2008 07:26
Localitate: cluj

Re: Salutare.

Mesaj de rares » 10 Iun 2008 07:30

Cata scrie:Salutare.
Rares de unde te-ai aprovizionat cu Imperial Baits??Din Cluj sau....???
Mersi ;-)
prima data am primit mixul imperial de la firma procarp din oradea cei care distribuie imperial baits si produsele mika,dupa concursul de la cetariu.fiind putin reticient la unele firme care produc nada,eu folosind mai mult nada de la firme cu renume sbs,nutra,solar..etc.am zis,hai sa incerc si aceasta nada ca sa pot face o comparatie la calitatea fata de celelalte folosite pana in prezent.am facut boilesul si pe balta.la ora 21 am ajuns la ora 23 am momit si la ora 00 am prins primul peste si 2,5 zile a tinuto tot asa,rezultatul aprox 130kg crap si amur
deci e buna :lol:
in cluj nu este din pacate,desi am vrut sa vb cu patronul magazinului trabuco,pt ca ei au si produsele mika,nu era in tara.dar am sa incerc sa vb cu el sa aduca si in cj
pescuit=sportivitate,fair-play,relaxare

cata bh
junior member
Mesaje: 95
Membru din: 28 Aug 2005 12:15
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de cata bh » 11 Iun 2008 00:23

Rares

Mixul a fost intradevar fishmix de la Imperial Baits si aromele au fost de la Water Craft Baits.
Ai vb cu D-nul Costel? :roll:

Cata

rares
member
Mesaje: 115
Membru din: 10 Apr 2008 07:26
Localitate: cluj

Mesaj de rares » 11 Iun 2008 07:31

cata bh scrie:Rares

Mixul a fost intradevar fishmix de la Imperial Baits si aromele au fost de la Water Craft Baits.
Ai vb cu D-nul Costel? :roll:

Cata
azi o sa trec iarasi pe la el,dar daca nu vrea el sa aduca vb si la alt magazin,pt mine este f important sa am de unde cumpara,iti dai seama ca este neplacut de fiecare data cand fac boiles sa ma duc intai la oradea sa iau mixu,sa vin la cluj sa-l fac si iarasi sa plec la oradea la pescuit :lol: .
imi iese kg la 300 ron :lol: :D
si in plus vreau sa-l mai testez si sper sa-l fac sa ajunga la 200 kg pe 3 zile. ;-) calitati are,doar trebuie sa lucri cu el
pescuit=sportivitate,fair-play,relaxare

Avatar utilizator
silviu_ms
senior member
Mesaje: 371
Membru din: 07 Apr 2008 09:45

Mesaj de silviu_ms » 11 Iun 2008 16:51

am citit undeva ca pe livada daca optezi pt pescuit C&R ti se pune la dispozitie o barca pt nadit...e adevarat?

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 11 Iun 2008 16:59

Da, este adevarat. Este barca pe lac care se poate folosi in acest sens.
Barca cu vasle, nu navomodel.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
silviu_ms
senior member
Mesaje: 371
Membru din: 07 Apr 2008 09:45

Mesaj de silviu_ms » 11 Iun 2008 19:58

mersi mult matrix....mai am o intrebare pt tine ca stiu ca ai fost de curand la livada, apropo felicitari pt capturi...ce fel de monturi sa imi pregatesc un bottom sau pop-up ,care ar fi cel mai indicat pt livada?
multumesc mult !

Scrie răspuns