Povesti C&R

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 15 Iun 2008 08:35

pe orice balta , oricat de salbatica putem elibera pestii nu trebuie sa ne spuna nimeni ca e c&r sau nu , si cu cat suntem mai multi cei care eliberam pestii cu atat mai bine pentru noi . doar asa vom avea peste si pentru partidele viitoare . ma bucur ca sunt tot mai multi cei care elibereaza pestii si se pare ca si "bufulica" face parte dintre adevaratii pescari sportivi , inceputul e promitator .....
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 15 Iun 2008 19:47


flycarp Trimis: Joi 06 12, 2008 8:19 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

@radu 35

dica?
@flycarp

De la "Dica" - Maxim Bogdan (Satu Mare):

Ai avut onorea sa ma cunosti incat sa-ti permiti sa ma asociezi cu cei care pun in discutie retinerea pestilor? Singura replica acceptata sunt scuzele.

Avatar utilizator
jacks
junior member
Mesaje: 44
Membru din: 16 Apr 2008 10:03
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de jacks » 15 Iun 2008 21:05

serios baieti terminati odata cu postarile astea of topic.
eu sunt curios ce a facut saracul rapy ca vineri cand a plecat el a plouat de a rupt nu alta si soto nu a resusit sa intre pe balta numai tractat de tractor sau si-a pus masinuta pe barca si din canal a ajuns pe balta :D
macar cortul sa il fi ajutat

Avatar utilizator
rapy
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 02 Iun 2008 16:54
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de rapy » 17 Iun 2008 19:33

hehe vineri nu am apucat sa merg... dar sambata dimineata tot am mers... normal.. tractat de tractor... dar s-a meritat. merg vineri iar :P

ah si cortul m-a ajutat ca sambata noaptea ca iar a "rupt"
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 20 Iun 2008 14:04

Eu cred ca e putin exagerata atitudinea pro C&R. Ca de obicei exprimam extremele , ceea ce duce la pareri si impresii gresite. Cea mai sanatoasa carne si mai putin alterata de E-uri , ramane deocamdata carnea de peste,
iar unii dintre voi incerca sa ne convinga sa nu o mancam. De ce , daca mie i-mi place ? Bunul simt , constiinta fiecaruia ca merge la pescuit nu la recoltat peste si respectarea regulamentului lacului , zic eu ca sunt mai importante decat daca ne place sau nu carnea de peste , mai ales proaspat.
Ca si idee , pe Iernut au mai ramas 2-3 paznici de anul trecut. Daca-i veti intreba care e cel mai corect pescar de pe lac ( si ma mandresc cu lucrul asta ) si eu voi fi acolo , ma vor arata cu degetul . Am bunul simt chiar daca mananc peste.
Sa aveti fire intinse !

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 20 Iun 2008 14:50

Sunt multi pescari care atunci cand vad un crap pe 20-25 Kg, ditamai burtosul, care probabil are si o venerabila varsta de peste 10 ani, plina de grasime...exclama: "Mama, iti dai seama cat mananci din asta!".
Sincer mie nu prea imi place carnea de crap(prefer salau, pastrav, peste marin). Si in al doilea rand, daca e sa mananc in crap, mi se pare ideal intre 2-4 Kg.
Cei care prind si iau acasa unul mare de regula se lauda cu el la vecini si constata ca nu e bun de mancat. Mananca o data si restul arunca. Asta e risipa curata.

Chiar am vb cu un prieten care exclama uimit ca stie el o balta pe care s-a prins 50 Kg de caras. Prima reactia a mea a fost: "Ce dracu' faci cu 50 de kile de caras? Stai 3 zile numa sa-l cureti. Te asezi la marginea drumului sa-l vinzi?".

Si eu mor dupa peste, dar de regula nu mananc de mai mult de 2 ori/luna si atunci e pastrav sau chefal.
C&R nu e neaparat din respect pentru peste...dar eu ma duc cu gandul sa ma distrez.
Sunt pescari care pescuiesc pe ape curgatoare cu gandul de a manca(pe olt, mures, somes, dunare, etc). Dar si eu recunosc ca uneori se intorc cu un sac, alteori cu nimic(de cele mai multe ori). Aia sunt chiar pescari adevarati, ce pescuiesc eficient(nu cu Daiwa, Shimano, Rod Hutchinson) si aproape zilnic. De regula cand scapa de la munca sunt pe "balta" pana seara.

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 20 Iun 2008 19:24

Nick scrie:

flycarp Trimis: Joi 06 12, 2008 8:19 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

@radu 35

dica?
@flycarp

De la "Dica" - Maxim Bogdan (Satu Mare):

Ai avut onorea sa ma cunosti incat sa-ti permiti sa ma asociezi cu cei care pun in discutie retinerea pestilor? Singura replica acceptata sunt scuzele.
nu ai inteles nimic :!: nu te-a asociat nimeni cu nimic!replica acceptata de cine???pur si simplu am crezut ca radu 35 esti tu de aceea am zis "dica?".daca nu ai inteles nici acum scrie-mi pe privat .sau trebuia sa vii la livada la mine si sa imi spui ce nelamuriri ai ptr ca se pare ca stii cine sunt.

Scrie răspuns