Uite cum se fura peste de pe balti C&R

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Închis
Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 09 Iul 2008 21:36

AdarM scrie:
DANEZU scrie: Tocmai pentru asta nu sunt primiti unii necredinciosi sa se inchine la icoane .........ca le fura, ca se pozeaza in fef de fel de ipostaze cu pestii(pe gratar) :evil: si apoi or sa se adevereasca cele zise si generatia urmatoare chiar o sa-i tina si mai secret..............sa nu mai stie nimeni nici macar unde se gasesc !!!! Sper sa nu fiu inteles grasit !
S-ar zice ca io ma-nchin la icoana Sf. Ilie si-l mananc pe domnu' crap, iar la tine-i invers ?
Ca asta s-ar deduce din ce scri...
Iar eu deduc din ce scri tu ca revistele bune platesc putin...altfel scriai pe acolo :D

Sau sa cred ca mai avem putin si ajungem la paroxism plecand de la un film pe youtube? :))

Danezule...eu am inteles ce ai vrut sa spui si ai dreptate...dar trebuie sa recunosti ca desi sunt exacerbari mesajele lui Adar sunt misto ;-)

P.S. Am o idee tare de tot :)) ... Vanatoare C&R ...e ce spui VAL ?? esti pe fir? :)) Iti dai "gun'u" pe o arma cu tranchilizante? sau macar pe una de paintball:))

Andrei
APCR - SENIOR CRAP

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 12 Iul 2008 15:31

AdarM scrie:Constat (cu placere !) ca nu toata lumea si-a pierdut simtul masurii, ca mai sunt si dintre cei pentru care termenul ridicol nu-i doar un cuvant in DEX.
Tot citind replici inflamate si inflamante, ma duc cu gandul spre inceputurile umanitatii, catre vremea cand abia ridicat in pozitie bipeda, omul isi alegea idoli sau zei dintre amimale. Se-nchina la ala de-i era teama, de-i placea ori de-i oferea mai multa hrana.
S-ajung pana acolo incat sa ma prosternez in fata crapului Florica (ca tot zicea careva p-aci ca-s botezati), sa-mi fac icoana din salonta Maricica ? Io crez ca-i cereti prea mult oricarui om normal !
Parca vad pestii din bazinele Perisului, Darvarilor, Tancabestiului, Hobaiei, ajunsi precum vacile indiene si imaginea asta are darul sa-mi provoace un hohot de nestapanit, zau asa... :D
Sunt curios daca vedeai filmuletul facut pe balta ta...
Post dupa post ma conving tot mai mult ca cei care poarta tricoul cu "traistar" sunt aici pe acest forum...
Imagine

cezar dan chioibasu
new member
Mesaje: 25
Membru din: 09 Mar 2008 23:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar dan chioibasu » 13 Iul 2008 11:37

Pentru a nu starni nelamuriri !
Duc foarte rar peste acasa ( cateva exemplare de la Dunare, cand prind ), exclusiv in beneficiul altora ( invitati la masa, obligatii etc ); eu si-n Delta plec cu rezerve de carne de porc proaspata,congelata, afumata sau prajita la untura ).
Mananc peste doar de cateva ori pe an !
Deci, nu tin partea celor pe care-i denumiti "traistari, tarani sau fomisti".
Dar, acuzatiile dvs., adevarate "catilinare", imi creeaza disconfort :

- nu scrie nicaieri ca au incalcat regulamentul baltii
- par a fi pescari de ocazie, iar acel peste poate fi evenimentul vietii lor de pescar amator; nu par a fi dintre cei care "rup balta"
- a contat si prezenta "elementului feminin", care, poate pentru prima data a fost de acord cu "pescuitul baietilor"
- ceea ce fac ei, ca "oameni ai asfaltului" cu pestele, fac zilnic de mii de ori oameni care chiar din asta traiesc ( pescari profesionisti, comercianti de peste viu ) si ...nu se scandalizeaza nimeni.
si... ar mai fi multe argumente.
Poate n-as fi scris nimic, dar intamplarea face sa-i cunosc pe cativa dintre cei care posteaza aici ca sustinatori ai c@r; iar in realitate...sunt taman pe dos.
Ceea ce conteaza este numai respectarea REGULAMENTULUI baltii, a legii in general. In rest, daca balta permite retinerea unor anumiti pesti, nu este nici o problema ca acesti pesti sa fie retinuti pentru consum.
Nu sunt convins nici ca :
- pestii eliberati dupa capturare vor supravietui; in nici un caz nu se vor simti prea bine.
- cheful unor crapari aflati zilnic pe balti trebuie sustinut material de toata lumea
- impartirea in "tarani" si "baieti de baieti" se face dupa numarul de pesti "gratiati"; modesta mea opinie este ca treaba tine de cu totul altceva.

Ultima chestie : in multe din tarile UE, asomarea si retinerea pestilor scosi din mediul natural este incurajata, iar in destule zone chiar OBLIGATORIE.
Iubesc pescuitul, iar pescarii sunt prietenii mei.

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 13 Iul 2008 11:47

cezar dan chioibasu scrie: Ceea ce conteaza este numai respectarea REGULAMENTULUI baltii, a legii in general. In rest, daca balta permite retinerea unor anumiti pesti, nu este nici o problema ca acesti pesti sa fie retinuti pentru consum.
Gresit total!!! Dar total... Conteaza cel mai mult felul in care te comporti cu animalul. Il iei acasa pentru ca balta permite? E OK! Dar trebuie neaparat sa il chinui? Sa te arunci pe el? Sa il apuci de "urechi"? Sa il bagi in saci de plastic si apoi VIU!!! direct in portbagaj?
Bai oameni buni dar.... ce aveti? Nu vedeti cat sunt de primitivi? OK ... e primul lor peste din viata... Iti dau eu un filmulet sa vezi cum m-am comportat eu cu prima mea caprtura!!!
Imagine

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 13 Iul 2008 11:54

cezar dan chioibasu scrie: Nu sunt convins nici ca :
- pestii eliberati dupa capturare vor supravietui; in nici un caz nu se vor simti prea bine.
- cheful unor crapari aflati zilnic pe balti trebuie sustinut material de toata lumea
- impartirea in "tarani" si "baieti de baieti" se face dupa numarul de pesti "gratiati"; modesta mea opinie este ca treaba tine de cu totul altceva.

Ultima chestie : in multe din tarile UE, asomarea si retinerea pestilor scosi din mediul natural este incurajata, iar in destule zone chiar OBLIGATORIE.
1. Pestii eliberati dupa capturare VOR SUPRAVIETUI cu siguranta daca pe mal li se administreaza un comportament corect si civilizat (saltea de primire, spray antiseptic, manipulare cu grija)
2. Cheful unor crapari aflati zilnic pe balti si-l sprijina material fiecare dintre acei pescari.Asta pentru ca si ceilalti pescari "iti sprijina material" eventualele capturi eliberand pestele la randul lor. Eliberezi pestele (mai ales exemplare frumoase ca acela) din respect pentru exemplar frumos daca nu pentru ceilalti pescari, asa cum ar trebui atat timp cat , ma gandesc ca te consideri un baiat educat si inteligent... Aceasta afirmatie imi pare de-a dreptul puerila...
3. Pescarii nu se impart in "baieti de baieti" si "tarani" ci se impart in : pescari civilizati care merita stima si restul lumii...
Imagine

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 13 Iul 2008 15:30

zakunin scrie:pescarusu_nebun a scris:
Andrei, crede-ma ca daca vedeam asa ceva live si puteam ii luam la bataie. Le faceam exect ceea ce ei au facut pestelui. Educatia tine de fiecare. Pe mine nu m-a educat nimeni in afara de mine cum sa ma comport sau nu cu animalele. BA DA! CAT MAI MULT NOROI IN EI!!!! SI NUMAI CUVINTE DE LAUDA LA ADRESA PARINTILOR DE SEX FEMININ!!!!


In UE porcul de Craciun nu se mai taie (injunghie)...se injecteaza pentru o moarte rapida. Ce sa fac sa il iau la bataie pe tataie?

Asta a vazut asta face.. E VORBA de PUTEREA EXEMPLULUI! si trebuie sa fie pozitiv..iar bataia nu se incadreaza in peisaj. Am vazut ca tu ai raspuns pozitiv pe youtube cu un filmulet de-al tau...asa trebuie procedat..injuriile la adresa lor nu vor face decat sa ii inverjuneze si nu vor intelege niciodata C&R asa.

Asta e opinia mea personala. Inca odata, nu ii scuz, nu ii protejez..NU APROB..dar daca vrem sa schimbam ceva trebuie sa folosim puterea exemplului si nu forta pumnului sau injuriile.

Uite ce iti propun ...posteaza pe youtube ca mesaj pentru acei pescari link-ul cu aceasta dezbatere pe tema filmuletului lor..si poate intra macar ca anonimi si ei aici pe site,,,sa vedem ce au de spus. Poate ii transormam in pescari C&R si atunci toata aceasta discutie pe 4 pagini de forum ar capata un sens si nu ar fi in van.

Andrei I.
Cezar Bibu scrie:Felicitarile mele Andrei, de mult n-am mai vazut o asa postare !
subscriu
eu zic ca va fi postarea anului,jos palaria zakunin,daca ne vom intilni vreodata berea va fi din partea mea
Ultima oară modificat 13 Iul 2008 15:34 de către alex_mures, modificat 1 dată în total.

cezar dan chioibasu
new member
Mesaje: 25
Membru din: 09 Mar 2008 23:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar dan chioibasu » 13 Iul 2008 15:30

Omule, poate ai dreptate in treaba cu modul cum este " tratat " pestele pe mal, dar incurci rau lucrurile, din alte puncte de vedere.

Exista balti dedicate exclusiv c@r, in care fara saltea de primire, spray ecologic, minciog special nu ai ce cauta; am mai scris undeva ca pe astfel de balti ar trebui sa se controleze existenta celor de mai sus la inceputul partidei de pescuit; daca pescarul nu le are, ar trebui sa le puna la dispozitie, contra cost, administratia baltii.
Pe un alt site, se dezbatea si eventualitatea eliberarii permiselor de pescuit dupa scolarizare, examen, perioada de proba, adica asa cum este la vanatori. Poate ca n-ar fi rau !

Pentru celelalte situatii, daca tot se petrece momentul trist al sacrificarii pestelui, nu prea conteaza; treaba asta cu chinuitul pestelui, porcului, gainii sau ratei,este un moft al secolului XXI, care nu vede "imbolnavirea si moartea lenta a planetei", dar da legi si regulamente pentru protejarea sobolanilor de canal. Apropo, stii ca nu mai este voie, de la 01.01.2009 sa combati sobolanii cu otrava, ci trebuie folosite substante care le reduc capacitatea de reproducere ( castrare chimica)?

Cer scuze pentru partea off-topic a mesajului!
Iubesc pescuitul, iar pescarii sunt prietenii mei.

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 13 Iul 2008 15:50

Fratilor, dar prindeti toti crapii, omorati-i, dati-i cu capetele de drum, bateti-va joc de peste, daca asa ati invatat...Ca oricum moare nu? Daca nu il iau eu il ia altul... Oamnei buni, daca 5 din cei care au citit acest topic au ajuns la concluzia ca nu e bine sa faca asa, tot este un castig.

Daca grija fata de animal, respectul fata de natura pe care oricum o calcam in picioare nu inseamna nimic, daca faptul ca unii criticam comportamente ca cel din film vi se pare aiurea, eu, promit, ca in afara de topicul cu concursul, pana la finalizarea lui , nu mai postez nimic. Dupa concurs cred ca am sa parasesc orice forum de pescuit daca, CULMEA!!!! CRITICA ADUSA NECIOPLITILOR ESTE LA RANDU-I CRITICATA...

Daca imi urmariti posturile, eu, nu am numit pe nimeni "TZARAN" atii au facut-o. Hai sa facem toti poze cu capturi superbe apoi sa postam poza cu capturile respective pe gratar, asa cum a facut un user de aici, pe alt forum dedicat cica"PESCUITULUI SPORTIV"-NO SHIT!!!?...

Daca vreti, vorbesc cu un moderator sa schimbe titlul topicului in:" PROCEDATI TOTI ASA!!! UITE CE PESTE MARE AU PRINS UNII!!!"

Apropos, domnul inginer Albastroiu a spus ca filmul este facut pe Moara Vlasiei, unde e clar: ORICE CAPTURA PESTE 5 KG SE ELIBEREAZA. Chiar daca au platit taxa pe balta cu retinerea pestelui, respectivii tot fura... De ce? Pentru ca pestele respectiv e clar ca depaseste 5 kg. Dar e ok!!! Bravo lor!!! Baieti destepti!!! ;-)
Imagine

cezar dan chioibasu
new member
Mesaje: 25
Membru din: 09 Mar 2008 23:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar dan chioibasu » 13 Iul 2008 17:09

E pacat ca pui atata patima, mai ales ca este unilaterala ! Se refera numai la specia crap !

Daca pe dumneata te intereseaza doar crapul, fiind "crapar", eu spun ca la fel se poate vorbi de orice alt peste, orice alta vietuitoare; alea nu te intereseaza ?

Dar pestisorii pusi momeala ? Dar broscutele ? Ramele ? Coropisnitele ?
Viermusii ?

Astea nu sufera ?

Mai ales ca eu nu am scris ca-i aprob pe cei din filmulet, ci doar ca nu rezulta de nicaieri ca au "furat" crapul respectiv !

P.S. filmul nu este facut la MV2. Cine cunoaste cat de cat balta si urmareste detaliile, va identifica imediat locatia.

Nu cumva te intereseaza mai mult ( eventualul ) drill la care iti inchipui ca renunti ? Nu cumva iti plangi de mila chiar dumitale si nu crapului ?

Eu zic sa o lasam "balta", sa incercam sa fim doar moderati si echilibrati in ceea ce scriem, este atata isterie in lumea care ne inconjoara incat la pescuit cautam tocmai opusul acestora, adica linistea, frumusetea, competitia cu tine insuti ( in nici un caz cu pestele, care n-are nici o vina ).

Altfel, degeaba scule de mii de euro, balti de milioane, momeli savante si tot felul de maiestrii.
Riscam sa devenim la fel de ridicoli ca si cei din filmulet !
Iubesc pescuitul, iar pescarii sunt prietenii mei.

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 13 Iul 2008 17:14

cezar dan chioibasu scrie: Mai ales ca eu nu am scris ca-i aprob pe cei din filmulet, ci doar ca nu rezulta de nicaieri ca au "furat" crapul respectiv !
Apoi na! Ca ardeleanu... Nu il fura... il imprumuta putin in saci de plastic de pe o balta (MOARA VLASIEI) pe care nu e voie sa pastrzi peste mai mare de 5 kg.

Ok. Ca sa termin cu isteria.... Furati fratilor ca domnul cezar dan chiobasu sta de "shase"...
Imagine

Închis