Uite cum se fura peste de pe balti C&R

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Închis
Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 14 Iul 2008 10:51

Sionut scrie:
pescarusu_nebun scrie: mai ales in fata unora [\b] ca AdarM care isi pozeaza capturile pe gratar si a domnului chiobasu care a venit de pe acelasi site-minune [\b] sa il apere pe AdarM cu tot cu indeletnicirile sale indoielnice.


Iti dai cu parerea despre niste oameni pe care nu-i cunosti.Cat despre faptul ca site-ul este minune sau nu,nu cred ca esti tu in masura sa cataloghezi .Sau daca da, spune macar criteriile.Jignesti o intreaga comunitate prin aprecierile tale si nu este corect.


P.S Stiu ca in tara noastra inca este legal retinerea si consumul de peste, nu ?


Asa e Sionut, ai dreptate... imi cer scuze.
Imagine

cezar dan chioibasu
new member
Mesaje: 25
Membru din: 09 Mar 2008 23:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar dan chioibasu » 14 Iul 2008 13:32

Pacat, omule, pacat de jignirile pe care mi le aduci!
Nu ma cunosti, nu stii multe lucruri, dar dai sentinte, chiar categorice!
Inainte de a ma impresiona, atitudinea ta ma amaraste!
Pacat, inca o data !
Poti fi civilizat in atitudinea fata de peste si necivilizat fata de oameni ?

N-AM NEVOIE DE RASPUNS !
Iubesc pescuitul, iar pescarii sunt prietenii mei.

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 14 Iul 2008 15:49

Am citit si m-am minunat sincer. Pacat ca se ajunge la asa ceva pe un forum.
Ar trebui sa fie ceva constructiv dar fara injurii.

Referitor la C&R cred ca acest termen e mult prea nou pt multi. Toti am invatat in mare majoritate sa pescuim la trestie si nu cred ca pestii prinsi atunci le dadeam drumu. Nu am fost educati asa. Sau cel putin cred ca din cati suntem pe forum maxim 10 dadeau drumu la pestii mai mari de 5 kg.
Acum e altceva pe baza a ce stiam am "progresat" si intr-adevar stim ce se inseamna C&R si majoritatea pasionatilor am trecut pe C&R al exemplarelor mari si pe baltile unde crapu se poate lua acasa. Asta e evolutia.
Referitor la ce zici tu "pescarusule" ai dreptate pana la un anume punct. E bine sa ai respect fata de animale la mod general. E extraordinar sa reusesti sa ajungi sa prinzi un peste mare si sa ii dai drumul. Cum se poarta cei din film e penal. Insa tu cum duci pestele acasa? Cum il transporti? Sau cum il cureti de solzi? Sau cum il feliezi ? Ma refer la cei prinsi care ii iei acasa?


Parerea mea: e cam mica diferenta asta etica la un pescar. ESti pescar ok intr-adevar daca respecti balta si pestele din ea si dai drumul exemplarelor mari. Dar cand iti prepeari pestele prins acasa, cu cutitul, mai ai aceasi etica de profesionist C&R?

E deja poezie ce vorbesc aici si nu are legatura in mare cu ce au facut cei din filmulet. De oameni ca aceeia nu vom scapa niciodata si vor exista mereu. E o chestie de evolutie de la primitivism si instinctul de supravietuire la etica.

E un pic exagerata discutia. Baltile care se respecta impun relgulamente de protejare si acolo mai ales la baltile C&R se duc pescarii care au evoluat la un alt nivel si care au scapat de obiceiuri proaste. Cei care nu le respecta sunt de condamnat. Dar pe langa baltile alea C&R sunt si balti unde este ciortan si se poate lua acasa. (si nue rentabil ca bani sa il iei pt ca sunt balti scumpe iar 4-5-6 kg de peste le iei mai ieftin din Hipermarket.
Dar un pescar normal care isi curatat pestele prins legal mai este atat de etic? De ce sa respecti doar pestele mare si nu tot pestele?


Sper sa nu fi suparat pe nimeni. E un forum care il citesc de ceva vreme si mi-a luat mult pana sa postez tocmai pt ca apar astfel de discutii si se ajunge la altceva. E pacat. Ce e mai tragic? Ca mult se discuta aici dar pe balta alata e situatia. Cum sa ii convingi pe aia sa dea drumu la peste sau sa nu se mai poarte asa?
Cu bataia? nu se va rezolva nimic. Si oricum sunt prea multi
Tine de educatie
Scuze pt acest long story dar ..................

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 14 Iul 2008 16:28

http://s62.photobucket.com/albums/h87/m ... 9-5276.flv

Aici se spune tot... Felicitari !!! Penru astfel de oameni am tot respectul. Numai 10% din noi daca am ajunge asa ar fi un castig. Pentru a fi cat mai multi asa, pentru asta ma aprind in halul asta!

" Locul pestelui e in apa!" - Nu pe gratar sau in portbagaj....

Eu cu asta am iesit din polemica, imi cer scuze daca m-am aprins mai tare decat probabil trebuia. Nu am vrut sa jignesc pe nimeni dar incerc sa "propovaduiesc" o mentalitate, evident inertia e mare dar uitati ca incet, acolo vom ajunge. Inca odata scuze tuturor celor cu care "m-am certat" aici, in realitate nu sunt deloc dusmanos insa sunt foarte perseverent in ceea ce fac si de aceea poate sunt mai impulsiv. FIRE INTINSE TUTUROR!!!

Vlad Colceriu
Imagine

taranu'
new member
Mesaje: 9
Membru din: 15 Iul 2008 12:54

Mesaj de taranu' » 15 Iul 2008 13:28

salut...
Ultima oară modificat 15 Iul 2008 13:38 de către taranu', modificat 1 dată în total.

taranu'
new member
Mesaje: 9
Membru din: 15 Iul 2008 12:54

Mesaj de taranu' » 15 Iul 2008 13:30

am citi cu atentie sporita toate comentariile dvs. inteligente si am si eu o simpla si banala intrebare... de unde ati tras concluzia ca e balta c&r? ideea e ca mi se pare ca va pripiti. nu cunoasteti detalii importante si cu toate astea ati judecat aspru imaginile din filmulet. parearea mea e ca trebuie luate in vedere mai multe aspecte si mai poi sa judecati atat de aspru. nu se stie sigur unde e balta si care sunt conditiile ei si mai apoi ce i-a determinat pe tineri sa faca asta. au gresit poate dusi de val sau poate din lispsa exeperientei, dar va intreb care nu a fost la inceput ca ei? sau nu-mi spuneti ca v-ati nascut profesionisti si vegetarieni... ati catalogat totul ca o crima fara asa incercati o clipa sa aflati care e de fapt adevarul la intrebari simple de genul. :?: .. e balta c&r? au voie sa retina capturi de peste 5kg? care o fi balta asta? etc. ati incercati sa dati de pescarii astia tarani cum i-ati numit si nu ca sa-i luati la bataie ci sa aflati de ce s-au comportata asa? sau stiti ce a umat dupa terminarea filmuletului? poate erau pe punct de plecare cand a dat norocul peste ei, ce trebuiau sa faca sa astepte sa moara pestele si apoi sa-l puna in porbagaj? dvs dc prindeti peste asa faceti , astepati sa moara? sau lasati-ma sa ghicesc pescuiti doar c&R si peste luati de la supermarket... au avut poate noroc si s-au speriat si ei de asta si poate asta i-a determinat sa se ascunda si poate nu reguluie balti... :-( da e pacat asa cum spuneati ca sunt pescari tineri care se lasa dusi de val, dar mai trist e ca sunt pescari ca dvs. care au uitat de unde au plecat si care dau cu pietre , in loc sa incerce sa explice ca nu e bn asa si sa impartaseasca opinii mai putin acuzatoare, asta e mult mai tragic spun eu... :!: sa nu uitam ca toti am gresit si ca suntem supusi greseli mereu, dar ca nu tre sa judecam noi, pt ca are cine.... vreti sa ajuati, dati sfaturi utile, invatati pe cei tineri cum se face, fara sa puneti la zid si sa dati cu pietre

taranu'
new member
Mesaje: 9
Membru din: 15 Iul 2008 12:54

Mesaj de taranu' » 15 Iul 2008 13:31

:?: :?: :?:
Ultima oară modificat 15 Iul 2008 13:38 de către taranu', modificat 1 dată în total.

taranu'
new member
Mesaje: 9
Membru din: 15 Iul 2008 12:54

Mesaj de taranu' » 15 Iul 2008 13:32

....

Avatar utilizator
Stan Bogdan
junior member
Mesaje: 30
Membru din: 28 Dec 2007 10:38

Mesaj de Stan Bogdan » 15 Iul 2008 13:40

Chiar trebuia sa postati de 4 ori acelasi comentariu? s-a inteles ideea din primul, nu trebuie sa ingrosati scrisul :P
Stan Bogdan aka Junioru`

taranu'
new member
Mesaje: 9
Membru din: 15 Iul 2008 12:54

Mesaj de taranu' » 15 Iul 2008 13:41

Stan Bogdan scrie:Chiar trebuia sa postati de 4 ori acelasi comentariu? s-a inteles ideea din primul, nu trebuie sa ingrosati scrisul :P
a fost o simpla eroare la pcul meu si atata tot .. regret discomfortul produs

Închis