Uite cum se fura peste de pe balti C&R

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Închis
cezar dan chioibasu
new member
Mesaje: 25
Membru din: 09 Mar 2008 23:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar dan chioibasu » 13 Iul 2008 17:26

Acum ca ai trecut la insulte, nu pot decat sa te felicit !
Bravo, erou al tastaturii !
Mare om, mare caracter !

Cand te vei potoli, s-ar putea sa-ti explic si ce balta este si mai ales, dupa ce o recunosti.
Iubesc pescuitul, iar pescarii sunt prietenii mei.

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 13 Iul 2008 17:33

cezar dan chioibasu scrie:Acum ca ai trecut la insulte, nu pot decat sa te felicit !
Bravo, erou al tastaturii !
Mare om, mare caracter !

Cand te vei potoli, s-ar putea sa-ti explic si ce balta este si mai ales, dupa ce o recunosti.
Chiar nu insult, trag concluzii... Ca m-ati facut isteric nu e o insulta. Eu am spus doar ca ... de'! E Romania, putem face orice. De potolit nu am ce sa ma potolesc. Pescuiesc de cand eram copil. De C&R nu stiam. Dar te rog frumos sa ma crezi ca ai mei m-au invatat (tata e vanator) sa ma comport cu vanatul, cu pestele, chiar daca urmeaza sa ajunga hrana. Eu doar asta incerc sa subliniez. Restul, ce spuneti voi cei care aproba aceste lucrfuri, ca sunt incepatori, etc, etc sunt poezii. Am fost pe Strachina acolo e voie sa pastrezi peste. Am retinut peste dar sotia mea nu a dat cu piciorul in el si prietenul cu care am fost nu s-a luat la tranta cu crapul si nu l-a dat cu capul de pietrele de pe drum.

Asadar, cu manusi chirurgicale trebuie sa umblam cu eroii acelui filmulet sa nu cumva sa se supere ca nu aprobam barbariile lor.


Sincer imi pare rau ca am postat si imi e rusine sa fiu coleg de forum cu oameni care aproba sau gasesc scuze unor astfel de comportamente.
Imagine

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 13 Iul 2008 18:08

ma uit si ma minunez...nu mai comparati, fratilor, pestii cu oamenii...nici macar primatele antropoide nu reusesc sa-si dea prea bine seama ce se-ntapla cu ele cand sunt omorate, dapai un crap cu putina gelatina in loc de creier...cu respectul e altceva, care nu tine de civilizatie, sau de locul de bastina, ci numai si numai de pescar...de orele petrecute pe balta, de ideea pe care o are despre pescuit, de exemplele pe care le are de la pescari mai "caliti" si nu in ultimul rand de gradul de cultura dobandit de-a lungul anilor, asa ca nu e cazul sa cerem mai mult de la tipii respectivi care sunt doar o mica parte din traistarii ce umplu baltile de pe la noi. Hai sa nu ne mai credem noi, practicantii de c&r buricul pamintului si sa ne vedem de masinile noastre (aluzie la tipul care le-a luat si numarul), nu de alta, dar c&r nu pot accepta ca este o virtute ci doar un fel de a vedea lucrurile. L-as ruga pe pescarusul nebun sa nu-mi raspunda, nu de alta, dar am banuiala ca am eliberat mult mai multi pesti decat el si atunci chiar nu are rost.

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 13 Iul 2008 18:22

cornelserbu scrie:ma uit si ma minunez...nu mai comparati, fratilor, pestii cu oamenii...nici macar primatele antropoide nu reusesc sa-si dea prea bine seama ce se-ntapla cu ele cand sunt omorate, dapai un crap cu putina gelatina in loc de creier...cu respectul e altceva, care nu tine de civilizatie, sau de locul de bastina, ci numai si numai de pescar...de orele petrecute pe balta, de ideea pe care o are despre pescuit, de exemplele pe care le are de la pescari mai "caliti" si nu in ultimul rand de gradul de cultura dobandit de-a lungul anilor, asa ca nu e cazul sa cerem mai mult de la tipii respectivi care sunt doar o mica parte din traistarii ce umplu baltile de pe la noi. Hai sa nu ne mai credem noi, practicantii de c&r buricul pamintului si sa ne vedem de masinile noastre (aluzie la tipul care le-a luat si numarul), nu de alta, dar c&r nu pot accepta ca este o virtute ci doar un fel de a vedea lucrurile. L-as ruga pe pescarusul nebun sa nu-mi raspunda, nu de alta, dar am banuiala ca am eliberat mult mai multi pesti decat el si atunci chiar nu are rost.

Am preferat sa sterg postul... Ok. Nu am sa mai comentez nimic. Mi-am luat-o peste nasuc, e ok. Eliberez vreo 3000 de pesti si am sa revin.

Pana atunci numai fire intinse tuturor!!! Si SUUCES LA PESCUIT tuturor traistarilor ca cei din filmulet!!! :D
Imagine

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 13 Iul 2008 18:46

pescarus
cornelserbu,nu ti-a dat peste nas,cred ca a vrut sa zica sa nu mai pui chiar asa e mult suflet,ai dreptate mai avem ceva timp pana sa eliberam macar 20% din crapi eliberati de dansul.
las-o balta,mai bine ne intilnim la sfarsit de saptamana la Peris la o berica la taclale despre concurs
Respecte

cezar dan chioibasu
new member
Mesaje: 25
Membru din: 09 Mar 2008 23:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar dan chioibasu » 13 Iul 2008 19:11

Prietene, citeste atent, nu te-am facut sub nici o forma isteric.
Am scris doar ca traim intr-o lume plina de isterie, de unde incercam sa evadam, prin pescuit; din acest motiv, scriam ca nu-i buna inversunarea.
Am recitit postarea, daca o recitesti si dumneata si continui sa crezi ca te-am numit isteric, chiar imi cer scuze.
Tot acolo am scris si ca nu-i aprob pe eroii "filmuletului", doar ca "nu-i acuz prea tare". Este o diferenta !

In rest, zic si eu ca dl. Serbu: eliberez crapi (si alti pesti) inca de pe vremea cand nu te nascusesi, nu auzise nimeni de c@r ( nici eu ), ii eliberam doar de placerea de a le cruta viata.

Cat despre vanatoare, sunt vanator din 1971, din 1975 la AVPS Diana, poate am si vanat impreuna cu parintele dumitale, am si vreo 50-60 de articole scrise despre etica vanatorii.
S-ar zice ca ma pricep, oarecum, ce zici ?
Iubesc pescuitul, iar pescarii sunt prietenii mei.

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 13 Iul 2008 19:56

Ok imi cer mii de scuze. Promit ! Nu se mai repeta! Stau in banca mea si mai postez numai atunci cand dumneavoastra, vechi pescari si cu experienta imi veti permite.

Pana atunci nu imi ramane decat sa ma posternez in fata statuii fiecaruia dintre dumneavoastra ...
Imagine

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 14 Iul 2008 08:48

Cred ca si eu i-am etichetat "tzarani"...imi car scuze adevaratilor tzaranilor din Romania ca i-am jignit ! Cati dintre noi ar posta public imagini cu capturile care ajung in tigaie ? Eu asta n-am inteles ,ce era de aratat lumii ? Ca au prins un exemplar superb ? Aveau poze facute ,era de-ajuns ! Am si eu poze cu pesti pe care i-am mancat (somn si salau ...ca la merluciu nu-i fac poze ,ca nu-i proaspat cand il prind :D ) dar se pare ca n-am destula minte sa le si postez public !
Tuturor toate cele bune !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 14 Iul 2008 09:43

george, nu trebuie sa iti ceri scuze pentru o atitudine pe care ai avut-o la vederea filmuletului, mai ales in fata unora ca AdarM care isi pozeaza capturile pe gratar si a domnului chiobasu care a venit de pe acelasi site-minune sa il apere pe AdarM cu tot cu indeletnicirile sale indoielnice. Fata de domnul Serbu, pana acum am tot respectul, respect care va ramane intact chiar si dupa aceasta mica discutie pebtru ca intradevar el are experienta necesara pentru a putea avea o anumita pozitie publica.[/b]
Imagine

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 14 Iul 2008 10:10

pescarusu_nebun scrie: mai ales in fata unora [\b] ca AdarM care isi pozeaza capturile pe gratar si a domnului chiobasu care a venit de pe acelasi site-minune [\b] sa il apere pe AdarM cu tot cu indeletnicirile sale indoielnice.


Iti dai cu parerea despre niste oameni pe care nu-i cunosti.Cat despre faptul ca site-ul este minune sau nu,nu cred ca esti tu in masura sa cataloghezi .Sau daca da, spune macar criteriile.Jignesti o intreaga comunitate prin aprecierile tale si nu este corect.


P.S Stiu ca in tara noastra inca este legal retinerea si consumul de peste, nu ?
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Închis