Uite cum se fura peste de pe balti C&R

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Închis
sandu p
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 08 Mar 2006 23:17

Mesaj de sandu p » 15 Iul 2008 14:19

garantez eu ca n-a fost balta c&r
carp is not crap

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 15 Iul 2008 14:29

taranu' scrie:am citi cu atentie sporita toate comentariile dvs. inteligente si am si eu o simpla si banala intrebare... de unde ati tras concluzia ca e balta c&r? ideea e ca mi se pare ca va pripiti. nu cunoasteti detalii importante si cu toate astea ati judecat aspru imaginile din filmulet. parearea mea e ca trebuie luate in vedere mai multe aspecte si mai poi sa judecati atat de aspru. nu se stie sigur unde e balta si care sunt conditiile ei si mai apoi ce i-a determinat pe tineri sa faca asta. au gresit poate dusi de val sau poate din lispsa exeperientei, dar va intreb care nu a fost la inceput ca ei? sau nu-mi spuneti ca v-ati nascut profesionisti si vegetarieni... ati catalogat totul ca o crima fara asa incercati o clipa sa aflati care e de fapt adevarul la intrebari simple de genul. :?: .. e balta c&r? au voie sa retina capturi de peste 5kg? care o fi balta asta? etc. ati incercati sa dati de pescarii astia tarani cum i-ati numit si nu ca sa-i luati la bataie ci sa aflati de ce s-au comportata asa? sau stiti ce a umat dupa terminarea filmuletului? poate erau pe punct de plecare cand a dat norocul peste ei, ce trebuiau sa faca sa astepte sa moara pestele si apoi sa-l puna in porbagaj? dvs dc prindeti peste asa faceti , astepati sa moara? sau lasati-ma sa ghicesc pescuiti doar c&R si peste luati de la supermarket... au avut poate noroc si s-au speriat si ei de asta si poate asta i-a determinat sa se ascunda si poate nu reguluie balti... :-( da e pacat asa cum spuneati ca sunt pescari tineri care se lasa dusi de val, dar mai trist e ca sunt pescari ca dvs. care au uitat de unde au plecat si care dau cu pietre , in loc sa incerce sa explice ca nu e bn asa si sa impartaseasca opinii mai putin acuzatoare, asta e mult mai tragic spun eu... :!: sa nu uitam ca toti am gresit si ca suntem supusi greseli mereu, dar ca nu tre sa judecam noi, pt ca are cine.... vreti sa ajuati, dati sfaturi utile, invatati pe cei tineri cum se face, fara sa puneti la zid si sa dati cu pietre

Daca ai sa citesti toate postarile vei observa ca printre ele gasesti si cateva mai temperate (inclusiv ale mele).
Poate "pescarusu' nebun" a avut o abordare directa si un pic prea inflacarata dar te asigur ca nu a facut-o nici din dorinta de a jigni pe cineva si nici de a "iesi in fata" ...ci doar din respectul lui pentru natura si pentru pescuitul C&R la crap (pe alocuri uitand de respectul fata de semenii sai pescarii ;-) ). Sunt absolut convins el a inteles ca abordarea si metodele alese nu au fost perfecte desi scopul era unul demn de admirat, si de asemenea sunt convins ca astfel de discutii sunt OK atat timp cat ele sunt temperate si au ca rezultat inmultirea practicantilor de C&R.

P.S. Cred ca deja acest subiect si-a depasit apogeul demult ,,, poate ar fi momentul sa incingem betele...ca de taste eu unul m-am plictisit :lol:

Andrei I.
APCR - SENIOR CRAP

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 15 Iul 2008 17:22

parearea mea e ca trebuie luate in vedere mai multe aspecte si mai poi sa judecati atat de aspru. nu se stie sigur unde e balta si care sunt conditiile ei si mai apoi ce i-a determinat pe tineri sa faca asta. au gresit poate dusi de val sau poate din lispsa exeperientei, ,
ce trebuiau sa faca sa astepte sa moara pestele si apoi sa-l puna in porbagaj? dvs dc prindeti peste asa faceti , astepati sa moara?

tocmai aici este problema.nu trebuie sa asteptzi sa moara ci daca vrei sa iei neaparat pestele acasa trebuie sa-l omori fara ai provoca suferintza inutila. comportamentul acestor "pescari" lasa mult de dorit si ma mira ca atit de multzi le ia apararea.in majoritatea postarilor nu a fost criticat faptul ca cineva ia pestele acasa ci felul in care se comporta cu un peste.C&R este un concept ,iar termenul de crapist inseamna mai mult decit un pescar de crap.inseamna conduita care o ai pe balta vis a vi de peste ,natura, ceilaltzi pescari....
faptul ca cineva alege sa pescuiasca C&R sau sa ia pestele acasa tzine doar de constiintza lui si nu este de condamnat sau de comentat.felul in care te portzi cu pestele tzine de cei 7 ani de acasa ,si explicatzii de genu pescarii profesionisti sau comerciantzii de peste fac te miri ce cu pestele si nu se scandalizeaza nimeni nu sint argumente cu care sa iei apararea acestora si faptul ca au fost nevestele acolo sa mai calce si ele saracele un peste pe cap...din nou nu justifica acest comportament.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 15 Iul 2008 18:56

N-aveti ocupatie vad..... ajunge fretilor, gata!! Fire-ntinse!
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Închis