Permis de 10 zile

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 29 Iul 2008 13:41

Hmm tot nu inteleg , daca ma duc cu permisu de Arad in judetu Caras la dunare la cazane risc sa iau amenda sau nu??? si totusi se poate face permis de pescuit pe 10 zile???. Adica sunt convins ca multa lume face excursi de pescuit in Delta dar stau in alta parte a tari, aia ce face platesc un permis intergral pt tot anU???.

Avatar utilizator
Sigi
member
Mesaje: 233
Membru din: 19 Aug 2004 09:44
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sigi » 30 Iul 2008 09:11

Nu iei amenda DACA TE OPRESTI LA ORAVITA SI VIZEZI CARNETUL DE MEMBRU LA POLITIA DE FRONTIERA.
De ce oare ne-a dat Dumnezeu suficienta minte ca sa ne putem da seama ca suntem singurii in plus pe acest Pamant?

Bone
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 15 Iul 2008 09:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bone » 30 Iul 2008 10:00

Pana la urma care este adevarul ?
Eu nu am permis , nici nu am avut pana acum, insa vreau sa imi fac unul.
Cum se procedeaza ?
Mentionez ca permisul il fac pentru a merge la munte cu familia ( parintii + lil' bro' ) si nu stiu exact pe ce balta ma opresc ( lacul vidradu, sau poate chiar pe langa barajul bicaz ) si n-as vrea sa am discutii contradictorii cu vreun paznic rupt de foame ...

cezar dan chioibasu
new member
Mesaje: 25
Membru din: 09 Mar 2008 23:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar dan chioibasu » 30 Iul 2008 10:28

VladTepes scrie:Hmm tot nu inteleg , daca ma duc cu permisu de Arad in judetu Caras la dunare la cazane risc sa iau amenda sau nu??? si totusi se poate face permis de pescuit pe 10 zile???. Adica sunt convins ca multa lume face excursi de pescuit in Delta dar stau in alta parte a tari, aia ce face platesc un permis intergral pt tot anU???.
Cu permisul vizat la Arad esti in regula pe linie de pescuit in toata tara, pe toate apele salbatice.
Daca esti pe zona de frontiera ( Dunare, Prut, Tisa ) ai nevoie de PG eliberat de Politia de Frontiera din judetul care administreaza zona de frontiera respectiva.
Iubesc pescuitul, iar pescarii sunt prietenii mei.

cezar dan chioibasu
new member
Mesaje: 25
Membru din: 09 Mar 2008 23:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar dan chioibasu » 30 Iul 2008 10:30

Bone scrie:Pana la urma care este adevarul ?
Eu nu am permis , nici nu am avut pana acum, insa vreau sa imi fac unul.
Cum se procedeaza ?
Mentionez ca permisul il fac pentru a merge la munte cu familia ( parintii + lil' bro' ) si nu stiu exact pe ce balta ma opresc ( lacul vidradu, sau poate chiar pe langa barajul bicaz ) si n-as vrea sa am discutii contradictorii cu vreun paznic rupt de foame ...
Adevarul este ca daca n-ai permis de loc trebuie sa-ti scoti.
Daca mergi pe lacurile de acumulare amintite, cel mai bine iti scoti permis de la o asociatie din zona.
Adresele asociatiilor le afli pe net, cu ajutorul lui "mos google".
Iubesc pescuitul, iar pescarii sunt prietenii mei.

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 10 Aug 2008 10:17

Mam informat de unde am luat permisu, pt permisu facutin arad am voie sa pescuiesc numa in apele din arad si bihor (exista o asociatie intre cele doua asociati) si apele de frontiera, dar pt apele de frontiera cum este dunarea am nevoie de o "viza" de stationare in zona de frontiera, deci trebe sa ma duc la ceva punct vamal sau ceva de genu???
Deci, poate cineva sa ma indrume aproximativ unde in Turnu Severin, se poate viza permisu de stationare pe zona de frontiera?? NU consoc orasul, orice indiciu ii apreciat si cat mai repede este si mai apreciat pentru ca maine dimineatza am plecat.

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 10 Aug 2008 10:28

maiden scrie:Explicatia de mai sus e in regula cred, nene Cezar...cam asha stau treburile, cum zici matale.... Ideea e ca pana una alta....nu trebuie platit nimic deoacamdata, nicaieri !
Nu trebuie platit, dar daca "te gasesc" baietii pescuind iti mai percep o taxa chiar daca cei de la ajvps te-au asigurat ca e ok? :-?
Imagine

Scrie răspuns