Unde gresesc ?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Bone
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 15 Iul 2008 09:50
Localitate: Bucuresti

Unde gresesc ?

Mesaj de Bone » 05 Aug 2008 19:47

Buna seara,
Va prezint o problema pe care eu nu o pot descurca.
Ajung pe balta, montez senzorii si swingerele pe picheti, pregatesc lansetele, arunc, asez lanseta pe senzor agat swingerul.
Problema este ca firul meu este intotdeauna tensionat la maxim si de multi ori la tragerile finute ale pestelui senzorul nu ma avertizeaza, aceeasi situatie si la tragerile puternice. Care sa fie oare problema ?
Am 4 lansete de dimensiuni diferite, pe toate mulinetele am fir de 0.30 Baracuda Multicolor, pe toate am pus si plumbi de greutati diferite ( de la 90 gr la cel mai usor arc pe care-l am ).
Senzorii ii montez inainte de primul inel, asa cum m-ati sfatuit.
Am Set Swinger Lumino Energoteam. Este posibil ca din cauza acestora sa stea firul tensionat non-stop ?

------------------------------------
INCEPATOR

Viorel Doloc
member
Mesaje: 270
Membru din: 09 Feb 2007 14:26
Localitate: sibiu

unde gresesc?

Mesaj de Viorel Doloc » 05 Aug 2008 20:12

Detensioneaza-ti firul : activeaza baitrunner-ul si trage de fir pana swingerul ajunge in pozitia pe care o doresti iar daca nu ai baitrunner, atunci slabeste relaxorul si procedeaza la fel ca mai sus. Senzorul : ori nu are baterii functionale , ori e defect, ori, cel mai probabil, swingerul este extrem de usor si nu are putere sa traga firul in jos, in acest caz trebuind sa-l ajuti cu niste adaptori(greutati) ce se gasesc in comert si se vor atasa acestor swingere. Fir intins.

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 05 Aug 2008 20:27

Dupa ce arunci incearca sa tragi usor de fir pana cand simti ca iese plumbul din mal. Abia dupa aceea asezi lanseta si pui swingerul :idea:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Bone
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 15 Iul 2008 09:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bone » 06 Aug 2008 10:51

Senzorii functioneaza pt ca daca trag firul cu mana ei se declanseaza, iar bateriile au fost folosite de 3 ori cate 7-8 ore.
Dupa lanseu oricum mai mulinez de cateva ori si apoi asez lanseta.

@ Viorel Doloc - swingerele sa stii ca sunt destul de grele, sunt din otel inoxidabil si mai au si o greutate culisanta pe tija. Pana acum eu tineam acea greutate cat mai sus ( cat mai aproape de senzor ) insa am inteles ca ea trebuie sa stea cat mai jos.

Acum ma duc sa testez in curte sa vad daca se schimba cu ceva problema :)

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 06 Aug 2008 17:45

[quote="Bone"]Senzorii functioneaza pt ca daca trag firul cu mana ei se declanseaza, iar bateriile au fost folosite de 3 ori cate 7-8 ore.
Dupa lanseu oricum mai mulinez de cateva ori si apoi asez lanseta.[quote]

Nu este suficient sa mulinezi doar de cateva ori, tu practic doar intinzi firul, ci mai trebuie sa scoti si plumbul din mâl, asta dac e cazul bineânteles .... e o idee :idea:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 06 Aug 2008 19:37

boosterman scrie:...Nu este suficient sa mulinezi doar de cateva ori, tu practic doar intinzi firul, ci mai trebuie sa scoti si plumbul din mâl, asta dac e cazul bineânteles .... e o idee :idea:
Scuze, dar care ar fi diferenta in tensiune firului daca plumbul nu ar fi infipt adanc in mal? Ar fi firul mai "moale" daca ai scoate plumbul din mal? Ar sta swingerul mai "lejer"???? Asta ca sa nu mai spun ca miscarea cu scoaterea plumbului din mal mie mi se pare mai putin indicata...???
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 06 Aug 2008 21:55

Senzorii de care zici , ar trebui sa aiba reglaj pt. sensibilitate .
Daca are , incearca sa-l ajustezi un pic , daca nu inseamna ca nu sunt
suficient de sensibili . Vali spune foarte bine , daca scoti plumbul din mal unde e efectul de autointepare ? Parerea mea .

Viorel Doloc
member
Mesaje: 270
Membru din: 09 Feb 2007 14:26
Localitate: sibiu

unde gresesc?

Mesaj de Viorel Doloc » 09 Aug 2008 20:10

Daca balta nu are mal ..... pierdem efectul de autointepare :D

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Re: unde gresesc?

Mesaj de boosterman » 10 Aug 2008 22:50

Viorel Doloc scrie:Daca balta nu are mal ..... pierdem efectul de autointepare :D
... schimbam plumbul cu .... harponul :idea: :mrgreen:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 11 Aug 2008 10:46

daca scoti plumbul din mal si montura este facuta corect, risti sa bagi carligul in mal ,ceea ce nu prea e de dorit.
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Scrie răspuns