Unde gresesc ?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

dolfyn
new member
Mesaje: 18
Membru din: 15 Noi 2006 08:11
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de dolfyn » 11 Aug 2008 13:52

Nu sunt o persoana cu experienta bogata in pescuitul crapului. Dar pentru a nu "baga carligul in mal" in acest caz, de ce nu se foloseste "pufuletii" din PVC solubil? Matrix la un moment dat a postat un filmulet deosebit de explicit cu ce se intampla cu acel "pufulete" in apa, prins direct pe carlig.
Daca ma insel sau vorbesc fara mine ... scuze! :oops:

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 11 Aug 2008 14:22

sa zicem ca nu il bagi in mal dar....aduni bradisul de pe fund in carlig?,sau ce o mai fii pe fundul baltii....cred ca e fara sens o recuperare din mal a plumbului

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 11 Aug 2008 14:24

chiorean alin scrie:sa zicem ca nu il bagi in mal dar....aduni bradisul de pe fund in carlig?,sau ce o mai fii pe fundul baltii....cred ca e fara sens o recuperare din mal a plumbului
plus ca orice material solubil iti ia din aerodinamica monturii... daca pescuiest la 50 m e OK, dar daca trebuie sa arunci 100 ? Cu pufulete sau sac solubil nu o sa mai reusesti.
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

dolfyn
new member
Mesaje: 18
Membru din: 15 Noi 2006 08:11
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de dolfyn » 12 Aug 2008 09:56

eu nu am ajuns sa pescuiesc astfel incat sa am nevoie de solubil, cu toate ca mi-a tecut prin cap. folosesc doar momitoare lestate si pentru mine deocamdata e ok.
insa ce am vazut in ALP si pe YouTube despre Hutchinson si stilul sau de aruncare, m-a pus pe ganduri sa folosesc si eu pungile solubile. Explica intr-o mini serie in revista cum si ce face el si mi se pare destul de ok.

Scrie răspuns