Periprava -> satul cui?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
cristiss
junior member
Mesaje: 67
Membru din: 25 Mar 2005 15:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Periprava -> satul cui?

Mesaj de cristiss » 14 Aug 2008 13:45

Va invit sa discutam legat de abuzurile care se fac in acest sat. Pentru asta va invit sa vizualizati aceste 2 videoclipuri:
http://www.trilulilu.ro/gordob/5b7389a234503b
http://www.trilulilu.ro/gordob/4f4bf2a668d809
Este de-a dreptul strigator la cer!!!!

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Mesaj de Vali » 15 Aug 2008 07:57

Filmuletele impresioneaza, iar lipoveanul batran e de poveste. De aici si pana la a incepe sa aruncam cu pietre fara discrimare e drum lung.

Adevarul este undeva la mijloc - o concesiune facuta fara sa se tina cont de localnici si de viitorul lor / un sat care moare incet langa o afacere prospera.

Nu vreau sa il scuz pe concesionar, dar legea este de partea lui. Daca nu vrea sa le permita localnicilor sa pescuiasca, poate. Daca nu are nevoie de peste, nu e obligat sa il cumpere. Daca nu vrea sa repare drumul, nu il poate obliga nimeni sa o faca.

Regretabil mi se pare faptul ca o afacere cum este cea a lui Raduta la Periprava nu pare sa dea 2 bani pe comunitatea langa care si datorita careia prospera. Imi imaginez ca profiturile din turismul de pescuit i-ar permite dlui Raduta sa dea o mana de ajutor in zona. E ceea ce firmele numesc pompos CSR (Corporate Social Responsibility) - mai pe romaneste, responsabilitate sociala. Pentru ca in cazul de fata despre asta este vorba - responsabilitatea lui ca investitor fata de comunitatea care il ajuta sa faca bani.

Nepasarea fata de drama unei comunitati pe care o condamna tocmai traiul traditional (care place turistului strain) nu e infractiune. E cel mult un pacat, o pata pe blazonul dlui Raduta si a distinselor personaje care patroneaza afacerile asociatiei Zimbrul.

Sunt curios daca Philippe Lagabbe stia de toata povestea asta cand a facut documentarul elogios despre partida la crap gazduita de Raduta la Periprava. Probabil i-ar mai fi temperat din entuziasm. Aveti aici un link http://www.youtube.com/watch?v=KdQiDOoidKo
Vali

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 15 Aug 2008 10:49

Totdeauna am sustzinut ca odata inchise cherhanalele se va termina si cu braconajul. daca nu au piatza de desfacere nu au ce face cu el.
Bineintzeles ca tre avut grija si de localnici,gasit alternative,nu mosuletzul de poveste din imagine e problema ....ci electricienii.
Mai e un conflict in zona intre cei ce au investit in pensiuni si au nevoie de turisti si cei care braconeaza cu curent.

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 15 Aug 2008 15:46

Romanika de ieri, de azi si de maine.
Niste ......imbogatzitzi peste noapte, cu relatii unde trebuie si care isi bat joc de tot.
O sa vina ziua cand vor plati ptr. bataia asta de joc.
Cum ii mai rabda pamantul!
:cry: :cry: :cry: :cry:

Sa fie de capul lor !
Ultima oară modificat 27 Aug 2008 12:36 de către sebas, modificat 1 dată în total.

cristiss
junior member
Mesaje: 67
Membru din: 25 Mar 2005 15:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cristiss » 17 Aug 2008 17:53

Adevarul este mult mai crud decat in acest documentar. De altfel documentarul a fost realizat acum 3-4 ani. In prezent totul este schimbat radical in si mai rau. Fostele bazine piscicole care acum 5-6 ani aveau peste in ele de te manca, au fost concesionate de catre ex. asociatul lui raduta "renumitul" Silvain(scuze daca nu am scris numele cum trebuie) in asociere cu un "investitor" spaniol. Problema este atat de partea localnicilor care nu pot pescui aproape nicaieri -> bratele Cernovca si Babina si bratul Chilia pe o anumita portiune precum si Lacurile Matita, Merheiu mic si Merhei sunt concesionate de Raduta si este permis pescuitul numai contra unei taxe (ceea ce mi se pare o aberatie tinand cont ca nu a investit nici un leu in populari sau ceva de genul ci doar beneficiaza dupa un bun natural). Pe de alta parte ex. bazinele piscicole care sunt in numar foarte mare pana in zona fostei inchisori sunt concesionate de catre acesti straini(iar nu stiu cine si mai ales cum le-au concesionat aceste bunuri naturale cu 0-ZERO investitii). Practic tu ca si pescar sportiv nu poti pescui nicaieri in baza unui permis de pescuit eliberat de catre AJVPS Tulcea asa cum ar trebui sa fie normal. Singurul loc "la liber" ca sa spun asa este ghiolul din mijlocul satului dar care este controlat ca si nivel al apei de catre un stavilar amplasat ghiciti unde: chiar langa cherhanaua/hotelul lui raduta. Mi se pare de-a dreptul strigator la cer ce haiducie este intr-o zona de care ar trebui sa beneficiem toti. Nu am pretentia gratis insa nici nu mi se pare normal ca cineva sa incaseze niste bani pentru nimic. Pentru ca ei nu fac repopulari in dunare(tre' sa fi putin cu capu' sa faci asa ceva) tinand cont ca nu ai certitudinea ca pestele ramane la tine in zona. Mi se parea mult mai normal ca ajvps-ul sa se ocupe de tot ce inseamna delta si in urma incasarilor de pe permise sa angajeze un fel de paza pentru delta dunarii. Cei prinsi fara permis ii amenda si aia era tot. Aveau bani pentru de toate. Mai ales ca acum sunt disponibile o gramada de fonduri europene cu care sigur s-ar sustine astfel de proiecte. Nu mi se pare normal ca Gigel, Vasilica si Ionel sa concesioneze o portiune dintr-un rau!!! Este o tampenie tipic romaneasca. Si apropos, fii sigur ca lui Philipe-Laggabe i s-a prezentat totul roz si frumos. Locurile nadite insistent pentru a face o impresie cat mai buna. Si a avut si noroc ca la cota mare la care era apa cand a fost realizat documentarul apa era curata.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 17 Aug 2008 19:45

[quote="sebas"]Romanika de ieri, de azi si de maine.
Niste jegosi imbogatzitzi peste noapte, cu relatii unde trebuie si care isi bat joc de tot.
O sa vina ziua cand vor plati ptr. bataia asta de joc.
quote]

Ma indoiesc de asta :-( . Si chiar daca ar fi asa, cu ei vor avea si multi alti nevinovati, de suferit, dar ..... va fi prea tarziu.

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 18 Aug 2008 11:50

Totusi, Chilia e cel mai "nebraconat" brat..si asta doar datorita "fanaticului" Raduta.Politia de frontiera + AJVPS + autoritatile locale = Sulina, Sf. Ghoerghe .Am fost anul asta acolo, pe bratul Chilia si, dupa mult timp m-am simtit ca in Delta ce-o stiam eu..salbatica si linistita.
Are si Raduta bubele lui, mai ales datorita oameilor care-l reprezinta acolo, da' nici localnicii nu-s usa de biserica.Ca peste tot adevarul e undeva la mijloc asa ca nu are rost sa dam noi verdicte.

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 03 Mar 2009 09:15


Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 03 Mar 2009 19:55

acolo a stat si bunicul prietenei mele dar a scapat repede dupa mai putin de un an :D
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 03 Mar 2009 22:57

Cu partea privitoare la braconaj sunt de-acord.

In schimb:
- sa obligi oamenii care pescuiesc de sute de ani sa renunte la indeletnicirea lor e o aberatie(mai ales ca acolo se pescuieste inca cu mijloace traditionale);
- sa ridici hoteluri pe fundatiile unei locatii precum lagarul de la Periprava e cel putin imoral(ca sa nu zic nesimtire). Se poate face un muzeu(precum cel de la Sighet - cine l-a vazut se poate pronunta, sau cel de la Auschwitz)
Nu zic sa nu faci si o pensiune cu specific lipovenesc...dar totusi.
- hoteluri in Delta...partea asta cred ca e o aberatie, la fel ca jet ski-urile, motoarele de 200 CP pe canale cu latimea de 10 metri, fite, piscine, terenuri de tenis, masaje, etc.

Ma mir cum va imparti felia de placinta dl. Raduta cu acest francez.
Repet pentru a nu stiu cata oara...(poate imi explica cineva): Cum se poate vinde o bucata din Rezervatia Naturala a Biosferei Delta Dunarii?
Ca francezul cica cumpara...Raduta macar a concesionat doar pe 99 de ani...ne putem face sperante ca in anul 2100 Delta va fi ce-a fost.

Vise tata...nimic n-o sa mai fie ce-a fost decat daca disparem de pe Pamant.

Imi amintesc un banc(cam trist si adevarat bancul, nu prea e de ras):
"O planeta trecea pe langa planeta Pamant si o intreaba:
- Ce mai faci, soro? Nu te-am vazut de milioane de ani!
- Nu prea bine, stii… mi-au iesit Homo Sapiens...
- Nu te ingrijora, o sa treaca...."
<*))))))><{

Scrie răspuns