Eliberarea crapului-http://it.youtube.com/watch?v=vNmVuZcS6

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
luigino2005
junior member
Mesaje: 78
Membru din: 04 Aug 2008 18:27
Localitate: Galati
Contact:

Eliberarea crapului-http://it.youtube.com/watch?v=vNmVuZcS6

Mesaj de luigino2005 » 19 Aug 2008 15:42

Carpfishing...este o tecnica binecunoscuta de toti cei care o practica come catch&release.Sunt curios cate persoane din Romania care practica acest sport lasa pestele in apa dupa ce vin facute fotografiile? Spune-ti parerile voastre cum este practicat acest sport la noi in tara.(http://it.youtube.com/watch?v=vNmVuZcS6uU)
No Biiiip....No Partyyy.Imagine C&R

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 19 Aug 2008 16:09

Pai cam toti procedam in acest fel... Cu unele exceptii... ;-)
Imagine

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 19 Aug 2008 22:45

Cei care iubesc, intr-adevar acest sport, practica automat acest sistem c&r. Bineinteles, orice padure are si uscaturile ei ... :-(

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 20 Aug 2008 14:13

Am fost in Germania de curind. La ei, pe apele naturale nu ai voie sa faci asa ceva. Doar daca este sub dimensiunile legale. Daca nu .... iei primele 2 bucati si ..... gata pescuitul.

Le-am zis ca sunt nebuni. La fel au zis si ei cand le-am spus ca noi eliberam pestele.

Cunoaste cineva legislatia din Germania? Este adevarat?

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 20 Aug 2008 17:03

Nick scrie:Am fost in Germania de curind. La ei, pe apele naturale nu ai voie sa faci asa ceva. Doar daca este sub dimensiunile legale. Daca nu .... iei primele 2 bucati si ..... gata pescuitul.

Le-am zis ca sunt nebuni. La fel au zis si ei cand le-am spus ca noi eliberam pestele.

Cunoaste cineva legislatia din Germania? Este adevarat?
unde ai fost in germania?

in principiu e adevarat. legislatzia difera de la land la land si de la asociatzie la asociatztie.
oricum nu cred ca ai vorbit cu pescari de crap, deoarece si aici se practica c&r de catre pescarii de crap, as putea zice in proportzie de 90%, chiar daca eliberarea pestelui peste dimensiunea legala este interzisa ( de protectzia animalelor) si sint asociatzii din care zbori urgent daca iei crap mare acasa.pt cei care vor neaparat sa ia crap acasa se populeaza cam de 2 ori pe an cu crap de 3-4 kg si toata lumea e multzumita :lol: dar in afara de rusi care halesc tot ce traieste in apa, nu stiu daca mai ia multa lume crap acasa

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 20 Aug 2008 17:25

Nick scrie:Am fost in Germania de curind. La ei, pe apele naturale nu ai voie sa faci asa ceva. Doar daca este sub dimensiunile legale. Daca nu .... iei primele 2 bucati si ..... gata pescuitul.

Le-am zis ca sunt nebuni. La fel au zis si ei cand le-am spus ca noi eliberam pestele.

Cunoaste cineva legislatia din Germania? Este adevarat?
Bruno (carprom) este cel mai in masura sa-ti raspunda.

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 21 Aug 2008 13:04

Am fost in Munchen. Intr-adevar nu era pescar de crap.
Ma gandeam eu ca se practica c&r in Germania.

Scrie răspuns