Carpfishing-delta dunarii

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Dan Mitranescu
junior member
Mesaje: 30
Membru din: 30 Dec 2007 20:48
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Mitranescu » 05 Ian 2009 13:19

Salut Andrei ! :D

Legat de aia cu eliberatul pe Dunare sunt sigur ca exista o explicatie :

...ori nu mai era loc in lada frigorifica :D
...ori pescuiai intr-o zona unde era impus acest lucru

,dar sa nu-mi zici ca nu ai venit cu nici un crap acasa ca nu te cred ! :D

Oricum bine ca nu ai poze ! :D

Legat de concursul de pe MV 2 nu cred ca putem face un antrenament concludent la inceputul lui Martie. Oricum parerea mea este ca cele mai bune antrenamente sunt concursurile...Presiunea asupra baltii in timpul competitiei schimba radical datele problemei fata de pescuitul "la liber".

Asa ca mai bine ne antrenam la concursul SENIOR pentru cel organizat de CARP ZONE ! :D

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 05 Ian 2009 13:25

Dan Mitranescu scrie:Salut Andrei ! :D

Legat de aia cu eliberatul pe Dunare sunt sigur ca exista o explicatie :

...ori nu mai era loc in lada frigorifica :D
...ori pescuiai intr-o zona unde era impus acest lucru

,dar sa nu-mi zici ca nu ai venit cu nici un crap acasa ca nu te cred ! :D

Oricum bine ca nu ai poze ! :D

Legat de concursul de pe MV 2 nu cred ca putem face un antrenament concludent la inceputul lui Martie. Oricum parerea mea este ca cele mai bune antrenamente sunt concursurile...Presiunea asupra baltii in timpul competitiei schimba radical datele problemei fata de pescuitul "la liber".

Asa ca mai bine ne antrenam la concursul SENIOR pentru cel organizat de
CARP ZONE ! :D
Ba am venit din delta si fara crap desi am prins, chiar daca cei la care am stat aveau crapi in lada si mai era si loc si nici nu pescuiam in zone in care era interzis sa pastrezi pestele. Am venit fara crapi si cand nu i-am prins :lol: . Nu-mi place gustul crapului...insa salau nu am eliberat niciodata :D

Eu am fost tot timpul moderat fata de altii visavis de eliberarea crapilor, incurajez C&R dar nu arunc cu pietre in cei care nu practica asta.
Oricum trebuie sa recunosti ca practicarea C&R este benefica pentru fiecare dintre noi si mai ales pentru placerea de a pescui a copiilor nostri.

Sa inteleg ca primul concurs e pentru tine doar un antrenament? :lol: Oricum eu puteam sa pariez ca nu vei veni la el din cauza sistemului de punctaj--te felicit ca nu ai dat inapoi si iti urez fire mai putin intinse decat ale mele la ambele :lol:
Ultima oară modificat 05 Ian 2009 13:31 de către Andrei I., modificat 1 dată în total.
APCR - SENIOR CRAP

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 05 Ian 2009 13:31

anul trecut am fost pt prima oara pe dunare si o data in delta si nu am fost in stare sa prind nici crap nici somn, nu am ce poze sa postez. dar sunt sigur ca risti sa ramai fara bani frumosi.
mai rau imi pare ca pe multi pescari cu pretentii ii irita atat de tare subiectul

Dan Mitranescu
junior member
Mesaje: 30
Membru din: 30 Dec 2007 20:48
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Mitranescu » 05 Ian 2009 14:00

marian_popescu23 scrie:anul trecut am fost pt prima oara pe dunare si o data in delta si nu am fost in stare sa prind nici crap nici somn, nu am ce poze sa postez. dar sunt sigur ca risti sa ramai fara bani frumosi.
mai rau imi pare ca pe multi pescari cu pretentii ii irita atat de tare subiectul
Incerc sa fiu un om civilizat din toate punctele de vedere , cunosc oameni civilizati din gura carora nu am auzit nici macar o injuratura,dar iau peste acasa, cunosc oameni simpli care au aceasta pasiune a pescuitului si singura justificare in fata familiei (CARE TREBUIE SA FIE PRIMA CAND ESTE VORBA DE RESPECT) este pestele adus la masa ,cunosc pescari care tot ce prind dau la vecinii saraci sau la rude...si cunosc chiar pescari a caror singura sursa de venit, in afara de a fura, este pestele vandut .

Cand toti acestia ,care dupa parerea mea reprezinta peste 98% din pescarii din Romania, sunt luati peste picior ,invocandu se civilizatia ,de catre uni care se incadreaza la primele 3 puncte enumerate de mine normal ca sunt deranjat.

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 05 Ian 2009 15:31

Si eu cred ca se exagereaza cu acest C&R mai ales ca toti avem ca istorie retinerea pestelui. Toti am retinut si am adus peste acasa. Dar suntem oare capabili sa ne trezim si sa intelegem sa pastram un echilibru intre ceea ce retinem si ceea ce eliberam?

Dan Mitranescu spune:
Eu cred ca sustinerea eliberarii pestelui in Romania (indiferent de specie) este facuta de anumiti oameni :
2. Patronii de balti .( care sunt sigur ca au tras de ceva plase la viata lor ). Acum au nevoie de o "chestie civilizata" pentru a-si proteja afacerea !


Eu cred ca tocmai prin retinerea pestelui pe majoritatea celorlalte ape, afacerea lor C&R este protejata. Si am sa dau un exemplu: Tancabesti. Felicitari d-lui Parfene pt ce a facut acolo, o balta cu crapi multi probabil de 25+. Taxa, destul de prohibitiva, 300/24H. Daca cererea e mare...
Daca am fi reusit in acesti ani sa pescuim in asa fel incat sa eliberam pestii mari, eventual sa ne oprim unul decent ca marime, eu cred ca majoritatea apelor ar fi avut suficient peste mare si o densitate rezonabila incat sa le preferam pe acestea la un pret mai mic in dauna Tancabestiului de ex.
Deci ceea ce le protejeaza cel mai bine afacerea d-lor Parfene sau Raduta este lipsa baltilor cu regim C&R, si lacomia pescarilor care vin acasa cu portbagajul plin golindu-le astfel. Aceste balti "goale" sau populate cu peste mic te face sa vrei sa pescuiesti pe Tancabesti, ca tot l-am dat ca exemplu. Bine, in ecuatia asta sunt inclusi si braconierii, dar nu fac obiectul discutiei si ar fi bine sa nu dam exemplul: daca braconeirii baga plasa eu de ce sa nu imi umplu portbagajul?
Insa incet, incet, lucrurile vor intra intr-un fagas mai normal. Uite, am citit despre ce face un domn la Chiroiu 4, ce balta, ce regim vrea sa implementeze, chiar daca probabil eu nu voi putea pescui acolo dat fiind faptul ca se vrea implementat un sistem in care vor pescui acolo numai cei ce fac parte dintr-un club, recomandari etc. Sper sa se trezeazca suficienti partoni de ape si sa inteleaga ca sunt suficienti pescari care pleaca la pescuit cu gandul unui dril cu un peste de 10-15-20kg si nu la o eventuala prajeala la cina de seara.
In incheiere imi vin in minte vorbele celor ce sunt plecati din Romania, sunt pescari si scriu pe aceste forumuri. Un abonement pe un an costa 90E aprox. Pescuiesc pe ape fantastic de frumoase si generoase la capitolul densitate de pesti cu kg multe. Balti pe care nu exista reguli C&R, si cu toate acestea in acele ape sunt pesti mari si multi, pt ca aia au inteles sa pestreze un echilibru intre ceea ce iau acasa (probabil ca nu iau deloc) si ceea ce elibereaza.

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 05 Ian 2009 22:19

perfecta dreptate, domnilor. si eu mai aduc peste acasa...cand prind. si eu mananc peste, si eu retin, dar cred ca nu mi-am pierdut simtul masurii. si eu simt o anume satisfactie cand aduc un peste acasa, mai ales cand te strofoci si faci ceva sacrificii financiare sa iti iei un echipament adecvat / pt mine niste bete de 200 ron bucata cu okuma pl 65 si un powerspod inseamna o investitie serioasa (pana atunci aveam lansete din fibra plina din obor si mulinete second hand silstar si DAM vechi de 20 de ani, luate cu 10-15 lei bucata), chiar daca le-am luat treptat, cam intr-un an si jumatate. atunci, cu atat mai motivat in fata familiei te simti sa aduci un peste acasa. pana si ,,vedetele" TV ale pescuitului mai retin peste, dar pastreaza un anume respect fata de natura prin a lua cat se cuvine si a conserva pe cat posibil frumusetea ei
imi mentin parerea ca acele fotografii nu au ce cauta pe un sight de pescuit sportiv. chiar daca ai prins 100 de crapi si l-ai fotografiat pe singurul pe care l-ai retinut, daca arata ca o lectie de tortura nu are ce cauta expus pe sighturile de profil. nu asa se promoveaza o atitudine potrivita fata de valorile ce se vor a fi implementate pe plaiurile mioritice
chiar daca lista ta este in mare parte relevanta (ii cunosti mult mai bine pe acei oameni decat mine), personal C&R chiar m-a convins in primul rand de frumusetea lui, si mai apoi de utilitatea lui (ar trebuisa fie doar un inceput, un germene al unei miscari mai ample impotriva braconajului)

tzu_tzu_rel
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 23 Mai 2007 07:54
Localitate: Galati

Mesaj de tzu_tzu_rel » 05 Ian 2009 22:50

foarte de acord! mai bine de atat nu se putea... :-)
student in timpul liber

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 05 Ian 2009 23:06

scuze de greseli, m-am pierdut in englezisme
site, nu sight (priveliste)

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 05 Ian 2009 23:23

Eu sunt de parere ca ne perpelim degeaba ! Suntem o mana de pescari care visam frumos si-i mai dojenim pe unii ca nu dau bine in poze ! Raman la parerea ca braconajul e cancerul unei ape salbatice ,nu pescarul sportiv (ala care ia 5 kg acasa ...sau unul peste 5 kg). Atata timp cat legea e apa de ploaie ptr. braconieri ,iar astia au piata de desfacere , n-o sa vedem in veci ,la noi ,balti de pescuit cu 90 euro pe an !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 07 Ian 2009 00:22

George Iorga scrie:..... Raman la parerea ca braconajul e cancerul unei ape salbatice ,nu pescarul sportiv (ala care ia 5 kg acasa ...sau unul peste 5 kg). Atata timp cat legea e apa de ploaie ptr. braconieri ,iar astia au piata de desfacere, ...... !
Si braconajul asta are mai multe fete ... Nu stiu cum sta treaba in alte judete, dar in zona mea, pe Prut sunt zone mari (si nu singulare), impanzite cu zeci si zeci de vintire (una langa alta, cu spatiu intre ele de maxim 15m). Pe baza unei autorizatii de pescuit industrial (care costa cateva sute de lei), aceste vintire (scoase din apa doar la prohibitie si la inghet) produc cantitati insemnate de peste. Si aici nu poti sa faci comparatie cu Delta, ... "ca asa au fost invatati, din mosi stramosi ... ca nu au posibilitate sa-si aleaga alta ocupatie" ... Ca nu-mi convine sa vad ca multe locuri bune sunt ocupate cu plase de genul asta, ca "ma roade" sa vad cum plasarii scot crapi de 7-10 kg, dupa ce eu am sperat un weekend intreg la asa ceva (si inchei de cele mai multe ori, prin a pleca acasa resemnat) ... pot sa zic un "Daaaaa" cu toata gura. In concluzie ...... :-?

Scrie răspuns