Carpfishing-delta dunarii

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 07 Ian 2009 10:56

Dan Cristian scrie:
Si braconajul asta are mai multe fete ... Nu stiu cum sta treaba in alte judete, dar in zona mea, pe Prut sunt zone mari (si nu singulare), impanzite cu zeci si zeci de vintire (una langa alta, cu spatiu intre ele de maxim 15m). Pe baza unei autorizatii de pescuit industrial (care costa cateva sute de lei), aceste vintire (scoase din apa doar la prohibitie si la inghet) produc cantitati insemnate de peste. Si aici nu poti sa faci comparatie cu Delta, ... "ca asa au fost invatati, din mosi stramosi ... ca nu au posibilitate sa-si aleaga alta ocupatie" ... Ca nu-mi convine sa vad ca multe locuri bune sunt ocupate cu plase de genul asta, ca "ma roade" sa vad cum plasarii scot crapi de 7-10 kg, dupa ce eu am sperat un weekend intreg la asa ceva (si inchei de cele mai multe ori, prin a pleca acasa resemnat) ... pot sa zic un "Daaaaa" cu toata gura. In concluzie ...... :-?
Eu zic sa zici merci ca nu baga curent. 8)
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

tzu_tzu_rel
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 23 Mai 2007 07:54
Localitate: Galati

Mesaj de tzu_tzu_rel » 07 Ian 2009 13:05

nu...nu facem noi asta...dar fac moldovenii(curent)...asa ca...nu prea vad ce sa zici...
student in timpul liber

Avatar utilizator
luigino2005
junior member
Mesaje: 78
Membru din: 04 Aug 2008 18:27
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de luigino2005 » 03 Feb 2009 06:32

Ideea era ca asta este un site de carpfishing si nu ar trebui lasati sa posteze astfel de poze.Sunt constient ca sunt persoane care traiesc numai din pescuit dar nu cred ca sunt pe situl asta.Unul care investeste sute sau mii de euro in scule nu ar avea posibilitatea sa faca C&R pt ca-i plang copiii acasa de foame.La multi le place sa aiba scule de calitate si sa practice carpfishing dar totul pana la eliberarea pestelui.Ar trebui sa apara legi in Romania si pt practicarea aceste metode de pescuit numita carpfishing cum sunt si in alte tari.Nu am vrut sa ironizez nimic cum s-a vorbit pe site.Va urez la toti fir intins si C&R.
No Biiiip....No Partyyy.Imagine C&R

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 03 Feb 2009 08:58

luigino2005 scrie:Ideea era ca asta este un site de carpfishing si nu ar trebui lasati sa posteze astfel de poze.Sunt constient ca sunt persoane care traiesc numai din pescuit dar nu cred ca sunt pe situl asta.Unul care investeste sute sau mii de euro in scule nu ar avea posibilitatea sa faca C&R pt ca-i plang copiii acasa de foame.La multi le place sa aiba scule de calitate si sa practice carpfishing dar totul pana la eliberarea pestelui.Ar trebui sa apara legi in Romania si pt practicarea aceste metode de pescuit numita carpfishing cum sunt si in alte tari.Nu am vrut sa ironizez nimic cum s-a vorbit pe site.Va urez la toti fir intins si C&R.
Poate gresec eu ,dar pe acest sit membrii sai pot promova notiunea de carpfishing dar in nici un caz nu cred ca o si pot impune precum litera de lege ! Ca venii vorba de lege ,este un paragraf in "Legea pescuitului" care promoveaza C&R dar de impus ,doar asociiatiile care manageriaza anumite ape pot impune acest lucru :

ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 23 din 5 martie 2008
Cap .III
Sectiunea 5
ART. 25

(2) Asociaţiile de pescari sportivi pot stabili ca regulă practicarea pescuitului recreativ/sportiv cu eliberarea capturilor, în zona lor de competenţă.
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
luigino2005
junior member
Mesaje: 78
Membru din: 04 Aug 2008 18:27
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de luigino2005 » 03 Feb 2009 18:14

Da scuzati uitasem ca in Romania sunt mai multe feluri de pescari la crap 1-cei care-l vinde , 2-cei care il iau acasa(pescar amator) si mai nou cei care fac carpfishing si cei care cel putin asa cred ei, ca hotarirea se ia pe loc daca se elibereaza pestele sau va fi dus acasa sau prin vecini.Ca si in alte tari se pot lua 5 kg de peste acasa dar eu nu am vazut pe nimeni din cei care pescuiau la crap sa stea prea mult pe ganduri in privinta pestelui prins. Toti aveau aceeasi soarta C&R.Poate ar trebui sa stim si noi care dintre persoanele inscrise pe forum fac C&R si care nu.Macar sa stim ce sa le uram cand prind un peste pofta buna sau sa-l prinda si a 2-a oara mai mare.
No Biiiip....No Partyyy.Imagine C&R

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 04 Feb 2009 01:42

luigino2005 scrie:Da scuzati uitasem ca in Romania ......
Fleoskkk ... :-?

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 04 Feb 2009 08:55

Dane, ce shtii tu ?!?!? :roll: E treaba cu "1-cei care-l vinde " !!
Ultima oară modificat 04 Feb 2009 09:12 de către maiden, modificat 1 dată în total.
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
luigino2005
junior member
Mesaje: 78
Membru din: 04 Aug 2008 18:27
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de luigino2005 » 04 Feb 2009 09:06

Este greu de promovat C&R se vede din galeriile personale a multor persoane...Este mult mai usor de facut carpfashion decat carpfishing...
No Biiiip....No Partyyy.Imagine C&R

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 11 Feb 2009 18:36

am vorbit astazi cu Iliuta care dupa cum stiti locuieste in Delta, si situatia din Delta e grava......
problema mare este ca se pare ca Liviu Mihaiu care incearca sa faca ceva ar putea fi schimbat.
@DanR:
Din pacate, se pare ca ati avut dreptate acum 1-2 luni cand ati prezis aceasta intamplare.

Pana la urma nu stiu daca e bine sau nu, dar e clar o decizie politica. Omul nici n-a stat 6 luni acolo si l-au demis. Urasc in Romania cand vad ca se fac decizii d-astea politice. Practic atunci devinde evident ce vor sa faca si ca este vorba doar de interes.
As prefera sa aiba in posturile asta importante oameni din partidele de opozitie pe care sa-i traga la raspundere eventual daca nu-si fac treaba. In schimb...fiecare pune cate un om care sa-i urmareasca interesele personale.
Se schimba guverneul, se schimba toti...
Oribil!

"Guvernul a decis eliberarea lui Liviu Mihaiu din functia de guvernator al Deltei Dunarii si inlocuirea sa cu Grigore Baboianu. Anuntul a fost facut miercuri de ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi, in cadrul unei conferinte de presa.
Nicolae Nemirschi nu a dat detalii referitor la motivele inlocuirii. Grigore Baboianu a ocupat, pana acum, functia de director executiv adjunct al Administratiei Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii.
Liviu Mihaiu fusese numit guvernator al Deltei Dunarii in septembrie anul trecut. El l-a inlocuit atunci in functie pe Paul Cononov, care fusese numit consilier personal al premierului Calin Popescu Tariceanu.
Jurnalistul Liviu Mihaiu a fost timp de mai multi ani activist in cadrul organizatiei "Salvati Delta Dunarii", care deruleaza programe de mediu in Delta."

Sursa: hotnews.ro
<*))))))><{

Avatar utilizator
sorinacio_1
member
Mesaje: 188
Membru din: 01 Noi 2008 12:46

Mesaj de sorinacio_1 » 12 Feb 2009 00:00

nici nu stiu de ce nu mai ma mira nimic.... vom ajunge sa umblam in kuru gol pe strada si sa ne fudulim la altii.... cred ca ne meritam soarta....daca noi cei multi stam si trancanim... precum cotofenele pe gard... nimic nu se va face in tarisoara asta .... :evil:
I'm a WINNER...!!!!!!!!!!:D:... :bere:....:bere:s'am sa beu si chefuiesc.....

Scrie răspuns