Legea pescuitului...

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Cum caracterizati modificarile aduse Legii pescuitului?

Negativ
32
91%
Pozitiv
3
9%
 
Voturi totale: 35

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 27 Iul 2004 09:45

Pentru Deva-Hunedoara ma pot ocupa si eu

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Mesaj de Tankard » 27 Iul 2004 10:03

Voi incerca sa fac rost de legislatia UE in domeniu, precum si de cea din SUA si Canada. Sa vedem ce se prevede si acolo. Sunt foarte multumit de modul cum au reactionat multi oameni, chiar si nepescari, dar cu bun-simt si ceva spirit civic.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 27 Iul 2004 10:41

satu mare te sustine tankard. ma ocup eu de semnaturi.

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Mesaj de Tankard » 27 Iul 2004 13:38

Procedura de initiere unui proiect legislativ de catre cetateni este prevazuta in Legea 189/1999. Cei interesati sa o consulte sa-mi dea de stire.
Etapele pe scurt:
- Constituirea unui comitet de initiativa din 10 cetateni cu drept de vot prntr-un act autentificat la notar;
- Propunerea si expunerea de motive semnata de comitet;
- Depunerea la Consiliul Legislativ a Proiectului in vederea avizarii (e un aviz consultativ, nu decisiv);
- Publicarea propunerii si a componentei comitetului in Monitorul Oficial;
- Strangerea semnaturior pe formulare A4 continand la inceput textul propunerii si apoi tabel cu datele de identificare ale sustinatorilor (datele privind sustinatorii se completeaza de mana);
- Certificarea fiecarei pagini de catre un membru al comitetlui sau de un imputernicit;
- Pastrarea listelor se face pe fiecare localitate in dosare snuruite si semnate de un membru al comitetlui sau de un imputernicit;
- Dosarele se depun la primaria fiecarei localitati pentru atestarea calitatii de cetatean cu drept de vot si a domiciliului sustinatorului;
- Depunerea propunerii, a expunerii de motive si a originalelor listelor la una din camerele Parlamentului impreuna cu cererea semnata de comitetul de initiativa care cumprinde si imputernicirea a cel mult 5 membri care sa sustina initiativa in fata camerei respective;
- Depunerea la Parlament trebuie facuta in cel mult 6 luni de la data publicarii in MO a Proiectlui.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 27 Iul 2004 16:54

Pentru Constanta.
Salutari din Miami

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 27 Iul 2004 16:59

Hai sa fim seriosi - sa cerem sprijinul lui Iliuta - imi mai pun si eu antenele in miscare - si sa trecem la ceva concret ! Daca o sa vrea hai sa-l punem pe Iliuta capitan de trib si sa trecem la formalitati . Nu cred ca este o mare problema sa stringem semnaturi ! Poate miscam ceva in Romania - prin vointa poporului :?: :!:

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 27 Iul 2004 17:05

Val eu unu ma mir ca Iliuta nu a sarit pana acum.
Poate ne mai ajuta si cei din Aventuri!??!!Sau???Ce zici Vlad Pavlovici ??

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Mesaj de Tankard » 27 Iul 2004 17:07

De acord. Sunt increzator ca putem misca lucrurile. Atunci Iliuta sa coordoneze procedura (evident, daca e si el de acord) si noi sa agitam spiritele.

roguru
new member
Mesaje: 28
Membru din: 22 Iul 2004 21:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de roguru » 27 Iul 2004 17:13

Cate semnaturi trebuiesc stranse, ca acolo nu scrie?

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 27 Iul 2004 17:13

Oricum cred ca cel mai mult ne pot ajuta cei de la Aventuri.Eventual publicand ori un articol ori un fel de talon pe care sa il semneze cu datele lor si sa il trimita la redactie.Eu unul zic ca cei de la Aventuri nu ar avea nimic de pierdut ba dimpotriva doar de castigat!

Scrie răspuns