Prezent si viitor

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Prezent si viitor

Mesaj de patabum » 26 Iul 2004 16:54

Scriu aceste randuri cu sentimente amestecate, dominant fiind totusi cel de tristete. In nici un caz insa resemnare. Spunea cineva, foarte frumos ca nu exista imposibil, ci doar deocamdata. Altcineva completa frumos spunand ca speranta moare ultima. Sper!

O legislatie absurda completeaza ca un paradox al firescului nefirescul tranzitiei romanesti. O lipsa acuta de perspectiva macina adanc acest popor mioritic, incremenit intr-o realitate care mie nu-mi mai apartine.
Tarife de 100 euro per noapte de cazare in Delta, taxe de milioane de lei sau de mii de euro semnalizeaza dureros o mentalitate saraca si primitiva.
Tehnici complexe, dezbateri ce ar lasa cu gura cascata academicienii lumii, nade iesite parca din laboratoarele chimistilor, pescuitul crapului a devenit carpfishing (chiar sunt curios cum s-o traduce in limba romana?), interese meschine ne ancoreaza intr-un present anost si mercantile. Sadoveanu? Probabil un vis urat al literaturii romane… Rasaritul si apusul soarelui oglindite in apa primordiala, pletele stufului scuturate de vant, viata ce freamata in jur, energia pamantului simtita unic prin talpile goale… Un copil de 17 ani jertfit pe altarul pescarului modern de crap. Pescuit? Sportiv? Competitie? 1000 euro taxa de inscriere? Si cand intram in UE? Si cand cineva va veni sa va ceara imperios sa va mutati ca vine Excelenta Sa Strainul si il deranjeaza prezenta voastra? Si cand copii mei si ai vostrii vor privi in urma? Si cand, “patronii” mei dragi, vor venii altii mai “patroni” ca voi? Si cand stocuri inutile occidentului vor inunda piata roamaneasca cu preturi infime? Paturici moderni se bucura vremelnic de apartenenta la o casta virtuala, privind superior la miticii romani. Lot national? Care ma reprezinta pe mine? Pai, dragii mei, sa fii sportiv inseamna in primul rand sa stii sa pierzi! National? Si cei care formeaza pepiniera unde sunt? Cine ii creste? Cine ii educa? Unde si cum se formeaza? Cine le transmite valoarea? Unde este conceptual de natie in nebunia prezentului? Taxe zilnice cat salariul mediu pe economie? Pai, sa ma ierte Bunul Dumnezeu, intr-o tara cu 1 (una) bucata revista de pescuit la standarde moderne, intr-o tara ce sacrifica pe altarul zeitei Bomba tone de pestisori in fiecare week-end, cred ca solutia inseamna in primul rand comunitate si educatie. O comunitate educata, capabila sa sedimenteze, sa valorifice si sa transmita cunostiinte, creand valori, ar genera intr-un timp scurt potentialul necesar atat dezvoltarii pietei cat si prezentei in elita mondiala. Comunitatea insa trebuie acceptata in primul rand ca idée. Comunitatea se educa si aici este nevoie in primul rand de cei ce doresc sa beneficieze sub aspect comercial de potentialul acestei comunitati. Comunitatea inseamna viitor. Viitorul, din fericire, inseamna tineri. Comunitatea inseamna insa si puterea de a impartasi ceea ce ai acumulat. Numai transmitand cunostiintele putem merge pe calea progresului, altfel ne vom invarti in cerc si ar fi pacat. Comunitatea inseamna in acelasi timp si investitii, atat emotionale, de timp si energie cat si financiare. Comunitatea inseamna in primul rand respect. Pentru noi. Comunitatea mai inseamna si puterea de a face reguli si de a le aplica.

Daca prezentul este al valorilor individuale viitorul este al valorilor noastre. Pentru asa insa, trebuie sa ne regasim. Priviti in urma la dorintele copilariei, amintiti-va de bucuria primelor capturi si de emotiile ce va incercau si veti intelege perfect ceea ce spun. Haideti sa redevenim pescari, sa ne intoarcem la origini, sa fundamentam o baza solida de plecare. Acum. In viitor, putem redeveni comercianti, administratori, concesionari, concurenti.

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 26 Iul 2004 17:43

va multumesc pentru ca ati scris randurile astea.eu unul nu am ce impartasi (sau am prea putine) ,dar vreau sa cred ca odata si odata o sa fie si la noi normalitate.asa cum am mai spus-o aici sunt mai apropiat de tehnicile lu' Gica Chioru , decat de sofisticatele metode ale altora.e mult bun simt in ceea ce spuneti si sper sa citeasca si cei care vor sa faca super afaceri din inchirieri,vanzari si alte activitati conexe pescuitului.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 26 Iul 2004 18:46

patabum scrii degeaba randurile alea, pt ca pt a-si atinge tinta ar trebui ca bunul simt al unora sa fie rascolit de ele! Cand am scris ca marii pescari de crap intra pe forum doar cand se simt jigniti sau cand li se pun rezultatele la indoiala, diferite persoane mi-au sarit in cap! Ce spui tu acolo e o utopie, un vis frumos de vara! Trebuie sa tinem cont de faptul ca si pescarii sunt oameni, si oamenii au defecte! Cam asta e! Dupa cum i-am promis d-lui Val o sa incerc sa scriu si lucruri folositoare! www.xxx.ro/rapitor
Ultima oară modificat 24 Sep 2012 14:03 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 26 Iul 2004 20:15

Patabum draga - no offence , esti un pic patetic si scrii ca Ovidiu pe malul Pontului Euxin zdrobit de dorul luptelor cu gladiatori din Colloseum .
Lasind la o parte calitatea remarcabila a eseului - care e concluzia - si la ce comunitate te referi ? Sa nu uitam preceptele biblice - Cine e lipsit de pacate sa ridice primul piatra ....... !! Eu zic sa nu transformam Forumul intr-o zinzanie permanenta intre "cei cu bani si relatii" si cei "saraci si plini de sperante" . Eu cred ca initiativa lui Iliuta la initierea acestui Forum a fost creearea unei noi mentalitati de a pescuii la crap , popularizarea tehnicilor noi si a materialelor de pescuit moderne , noi nade si momeli , etc - intr-un cuvint progres . Sigur ca astea costa bani - dar nu inteleg de ce trebuie sa fie un pacat ca unii dintre noi au posibilitatea de a le folosi . Nu cred ca intr-o lume moderna si europeana pe care tu o invoci - este o rusine sa te imbraci frumos , sa conduci o masina frumoasa si extrapolind sa pescuiesti unde vrei si cu scule mai scumputze . Exista un conflict mocnit intre diferiti vizitatori ai acestui site - in care se face prea mult caz de posibilitatile materiale ale unora . Un clasic al contrelor de pe acest site - si ma refer la Gica Chiorul - are o mare calitate - contreaza pe oricine dar nu face caz de bani . Spune ca mamaliga este mai buna decit boilisul si ii respect parerea - pentru ca nu spune ca mamaliga este mai buna decit boilisurile pentru ca pe acestea din urma nu le poate cumpara , ci pur si simplu asta e convingerea lui ferma . Nu poti decit sa o respecti !!
Vorbim si postam intr-una pe un site despre crap - si dorim cu totii sa prindem mai mare si mai mult . Exista o singura cale pentru acest lucru si calea asta o stii si tu la fel de bine - comunicarea . Dar comunicare fara ranchiuna si fara atacuri prostesti .
Ma opresc aici -pentru ca prevad o telenovela pe acest subiect si nu vreau sa imi epuizez toate replicile din primul episod

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 27 Iul 2004 10:21

Val, no offence, n-ai inteles nimic!

A.
Mi se pare ca o mare parte din intelepciunea colectiva cu privire la nade este inselatoare, iar multe lucruri, inclusive unele in care credeam eu, sunt gresite. Problema este ca subiectul nadelor a fost invelit intr-o aura de “stiinta”, ceea ce face ca multi pescari sa fie impresionati si intimidati (desi nu este cazul) de cei care isi sustin afirmatiile cu un limbaj stiintific. Nu vreau sa spun ca aceasta stiinta e falsa. Informatia stiintifica poate fi – sau cel putin ar trebui sa fie – folositoare. Dar cred ca multe lucruri scrise despre nade sunt opera unor autori care inteleg putin, dar se adreseaza unui public care intelege si mai putin. Chiorul, in tara orbilor, e imparat.

B.
Profitorii pescuitului sportive de subzistenta s-au chinui ani de zile prin pagini pescaresti sa promoveze imaginea lansetistului sau unditarului roman, vazut ca o prelungire a tigaii. Cu cat plangeau mai tare acesti falsi prooroci pe umarul pescarului oropsit de soarta, cu atat pescuiau mai vartos in lacuri cu taxa de o mie de parai pe an. Demagogia nu a tinut si multi pescari de la noi au simtit nevoia schimbarii.

C.
Foarte importanta, in avalansa de noi tehnici, echipamente si tehnologii, este legatura cu traditia. Suntem o tara care nu este nevoita sa descopere carligul in pescuit. Am avut de-a lungul deceniilor pescari pasionati si plini de imaginatie. Noi nu trebuie sa-i inventam pe Mihail Sadoveanu, Alexandru Bratescu-Voinesti, Ionel Pop, Matty, Titus Popovici sau Radu Anton Roman. Ii avem.

D.
Pescarul roman de astazi se misca intr-o societate care aspira la capitalism, la societatea de consum si probabil la cea informationala.

E.
Fereasca Dumnezeu si Sfantul Petru - patronul breslei noastre – sa zica vreunul despre noi ca n-am fi profesionisti! Oricine a stat de cateva ori pe malul baltii sau a garlei si a mai apucat sa prinda ceva, ei da, tinde aproape natural sa-si assume statutul de expert.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 27 Iul 2004 10:27

Acum chiar nu am inteles nimic ! :lol: :lol: Si care este legatura cu un Forum de crap ?

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Mesaj de Tankard » 27 Iul 2004 10:31

Exista intr-adevar un conflict intre pescarii cu posibilitati si cei mai putin favorizati financiar. Dar ce genereaza in realitate aceasta frictiune? Cred ca continua restrangere a zonelor de pescuit prolifice conduce la aceasta stare de frustrare. Romania are o multime de lacuri si daca toate acestea ar oferi satisfactii pescarilor la preturi normale nu s-ar mai pune problema sculelor, a nadelor si momelilor scumpe. Intr-o balta in care este peste prinzi si cu facatura de obor si cu trabucco. Problema este ca aceste balti sunt din ce in ce mai putine, apele publice nemaicontand practic in ecuatie. Daca nu ar fi braconaj, marlanie, nepasare, diferenta intre tehnicile traditionale mai ieftine si noile tehnologii nu ar fi asa semnificativa. Nicidecum nu neg selectivitatea boilesului, dar in conditii de normalitate piscicola, mamaliga ar oferi satisfactii comparabile. Si in pescuit, comunitatea este fracturata de aceleasi probleme pe care le intalnesti si in alte domenii. Daca merg pe firul "conflictului", ajung la aceleasi personaje odioase care ne mananca zilelele de ani buni. Acole e marea problema, acolo trebuie gasita o solutie.

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Mesaj de Tankard » 27 Iul 2004 10:37

Si inca ceva: pescarul este un visator, daca ii iei dreptul la vis l-ai terminat. Adevarul e ca visul nu mai e vis daca trebuie sa ti-l cumperi cu sume grele. Ma intreb ce-ar avea de zis in problema asta clasicii literaturii...SF (pot s-o consider asa) Sadoveanu si Voiculescu?

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 27 Iul 2004 10:46

articolul "lumea boilies-urilor partea 2" a fost desfiintat pe acest site din cate am inteles nu fara motive.ma intreb cum de a ajuns sa fie publicat pe site daca nu era bun ? incercam sa promovam ceva in orice conditii ?asta legat de chiorul din tara orbilor..

apoi..nu e nimic rau ca unii sa mearga la schi la aspen si altii in bucegi.dar daca ne intalnim la plecare la miorita nu-mi spuneti ca as putea sa merg si eu cu voi.ca nu e chiar asa de scump,ca poate fac un impumut la banca,etc.mergeti linistiti ,have fun,all the best.eu fac alegerea dupa ce ma informez.stiu sa aleg(sint si un pic nationalist si vreau sa bag bani in buzunarele producatorilor romani).

va multumesc si va asigur ca nu scriu cu ranchiuna si nici nu atac pe nimeni.sunt interesat de fenomen , e una din pasiunile mele.din acest motiv sunt aici.din acest motiv scriu.

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 27 Iul 2004 10:56

@tankard anumite firme din asta traiesc.vand.ca sa vanda trebuie sa convinga pe cineva ca au un produs bun,de care eu am nevoie.in romania nu au venit prea multi iar daca au facut-o cifrele lor sunt mici.cand o sa avem un pib comparabil cu al poloniei macar o sa schimbe lucrurile.
romania nu e inca o piata pentru firmele mari din domeniu.e una de perspectiva.populatie , pescari - DA. bani de bagat in nada ultrabait si mulinete shimano - NU.aici e buba.

Scrie răspuns