Actiune caritabila - AZIL DE BATRANI

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 09 Ian 2009 14:38

Cezare, pana sa apuce batranii sa ne ureze ce le venea lor la gura :lol: le-am zis eu ce sa ne ureze pt 2009 ;-) :mrgreen:

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 11 Ian 2009 22:49

In centrul de plasament in care am facut voluntariat(Centrul "Luminita" din Cartierul Tei), copii aveau conditii foarte bune, excelente as putea spune(curatenie, dormitoare cu 4 paturi, televizor, mancare buna, camera cu jucarii, toalete bine igienizate, etc.). Chiar si personalul era ok, dar nu toti.

Dupa cum v-am spus copii aceaia duc o mare lipsa de atentie. Chiar imi amitesc ca am prins sosirea unui baietel in centru, pe care l-a luat prietena mea "in primire"...pentru ca era socat de ceea ce i se intampla si in amaraciunea lui a inceput sa-i spuna ei sa ia microbuzul, sa fuga amandoi, sa-l duca la ea acasa... Va dati seama cum a fost cand a venit ora plecarii si el s-a simtit din nou singur acolo.
Alt baietel invatase o poezie interminabila in engleza pentru Craciun, in speranta ca va veni mama lui sa-l auda. N-a venit... :-( .

Eu as propune cateva alternative pentru actiunea la un centru de copii:
- gasim un centru de copii mai sarac(care chiar are nevoie de anumite lucruri, alimente, jucarii, dulciuri).
- putem merge la un centru care are tot ce-i trebuie si sa incercam sa facem o actiune mai ampla, care chiar ar inseamna mult pentru copii. De regula ei se bucura mult cand fac excursii...am putea incerca sa facem o excursie de pescuit(e posibil, daca conducerea va accepta chiar sa ajute si ei).
- am putea sa facem actiune in perioada sarbatorilor de Pasti, si copilasii sa scrie o scrisoare cu ce-si doresc, si noi din banii stransi sa incercam sa le cumparam cadourile.

Daca cineva e dispus sau stie vre-un centru chiar din tara care are nevoie de ajutoare...si e dispus sa organizeze o actiune acolo, am putea lua in considerare si aceasta optiune.
Dupa cum v-am spus, copii aceia duc mare lipsa de comunicare, de atentie...asa ca ar fi bine daca am merge in numar mai mare, chiar daca va fi greu.
In centrul in care am fost eu grupele mici erau la alt etaj fata de grupele mari(unde copii sunt deja agresivi, fug de la centru, se drogheaza, se bat...e o jungla).
Oricum, nu-i putem ajuta pe toti, eu inclin spre grupele mici, daca sunt mai multi, putem face asta doar pentru o grupa... E greu cand ai de ales, dar asta este, macar o zi daca ii facem sa se simta mai bine, tot e ceva.
<*))))))><{

Scrie răspuns