Intrebare.

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Intrebare.

Mesaj de Gica Chioru » 03 Mar 2003 15:56

Ce sunt multiplicatoarele? Intr-o revista am citit ca Grabmajer, austriacul care a castigat la Sarulesti a folosit multiplicatoarele pentru a arunca la mare distanta. 160-170m?!!

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Re: Intrebare.

Mesaj de Tile » 03 Mar 2003 16:54

multiplicatoarele sunt mulinetele acelea jmenare cu tambur rotativ si mecanisme solide si complicate (pe bune ,am vazut desene "explodate" pe site-ul Shimano) . Pot spune ca au constructia mecanismelor mai buna decat mulinetele cu tambur fix.

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 04 Mar 2003 09:03

Numai ca austriecii de pe locul doi foloseau mulinete cu tambur fix si aruncau mai departe decat Grabmayer. Asa ca in multiplicatoare sta secretul!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 19 Mar 2003 14:39

Am fost la sarulesti si pot espun ca Grabmaier a folosit o politica forte buna.Mulinete moltiplicatoarele sunt folosite de obicei la mare pentru ca permite sa bagi pe tambur 300,400,500 de m. de fir de diametre forte mari(0.50 0.60 ecc.).Asa facand Grabmaier a putut sa forteasa aruncari bagand pe mulinete aceaste fir textil de 20 de lb. fara inaintas.Normal ca cu un plumb de 100 de gr. si 500 de metri de fir a ajuns la 170 m.Mulinete au fost de firma Penn,considerazi ca au putin rulmenti de obicei max 4 dar de o calitate deosebita:SKF.
Care mulineta cu tambur fix te permite sa baghi 350 m de fir textil de 20 lb.?Si nu este asa de usor sa te obisnuesti cu ele la aruncari find focute pentru pescuitul la peste mare de la barca.Testati frati pescari testati.Adry :wink:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 19 Mar 2003 14:47

ah am uitat lucru cel mai important :Grabmaier oprea cu dejet indicator aruncare la 170 de metri unde avea bagar marcheru.Pot garanta ca depasea 200 m. leger.Asta inseamna ca echipament de calitate contasa forte mult,si nu este adevarat ca se poate face la fel si cu scule de la obor.
pe o mulineta avea si numarator de metre.baiatul stia exact la ce distanta a aruncat.Vi se pare putin?salut Adry :)

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 19 Mar 2003 14:57

Adriano, ori tu nu te pricepi, ori n-ai fost acolo. La Cupa Mondiala a fost INTERZIS pescuitul cu fir textil, exceptand cei 7 m de inaintas (batator).
Pe de alta parte am vorbit cu austriecii si cei ce au ocupat primele doua locuri sunt amici si au verificat de mai multe ori impreuna distantele la care arunca. Si erau toti de acord ca cei de pe locul 2 arunca mai departe folosind mulinete cu tambur fix, fata de cei de pe locul 1 cu multiplicator. Asta nu spune neaparat ceva in compararea mulinetelor. Calitatile lor in acest domeniu sunt apropiate si diferenta (de 10 m la 150-160) o facea tehnica de aruncare. Iar 200 m nu puteau sa arunce, conform spuselor lor. Dar tu poti sa crezi ce vrei, daca asta te face sa visezi mai frumos.
Sa nu mai spun ca rareori distanta mare de aruncare iti foloseste.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 19 Mar 2003 15:15

si eu am stat in spatele lor cateav ore si nu i-am vazut aruncand mai mult de 120-140 m (140 ziceau ei dar mie nu mi s-a parut a fi mai mult de 120)
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 21 Mar 2003 11:42

Scump mihai v? ca le stii pe toate de ce nu scrii la massimo mantovani,arbitru de la cupa ,vecino de casa mea siprieten foarte bun si l intrebi cine sunt inainte de a sice prostie?Nu inteleg dece in acesta tara cum o persoana sice ceva sau gresceste o cuvinta toti la ataca cu o rautate rara pentru sa demostreasa ca le stiao pe toate.Nu sic ca nu trebuia sa me corectesi,pentru acest te multumesc dar acest sarcasm chiar nu pot o sufar.sper sa ne intelnim pe balta o data sa mi arati ce mare pescar esti,macar invato ceva interesant de la tine.serios.Io pescuiesc de obicei la peris,tastept rabdator.........adry

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 21 Mar 2003 15:08

Acest mesaj e o polemica! Daca webmaster-ul vrea poate sa-l stearga!

Nu le stiu pe toate! N-am zis asta. Dar zic ce stiu. Si daca am vazut ca ai scris ceva care nu era adevarat am zis. Era mai bine sa nu zic? Si cum altfel puteam interpreta afirmatiile tale ca Grabmayer dadea cu textil si lansa 170m? Daca te-am ofensat imi pare rau. Mi-am spus parerea.
Nu stiu daca ne vom intalni pe balta. Sunt din Cluj si pescuiesc pe Taga, Saulia, Suatu, Geaca, Zau de Campie si altele din zona.
Numai bine!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 26 Mar 2003 11:49

Adriano, presupunerea mea e ca tu esti un baiat de-al nostru, roman neaos, get-beget (cunosti expresia asta?), care se amuza sa faca pe italianul intr-o romaneasca aparent stricata la nivelul ortografiei, dar impecabila in privinta topicii si fara improprietati de limbaj, iar alteori pur si simplu foarte buna, in functie de subiect. Poate gresesc, dar in tot cazul presupunerea mea nu urmareste sa te ofenseze, oricine-ai fi, toate forumurile sunt pline de autori care din diverse motive demne de tot respectul prefera sa semneze mihai-viteazu-calare-pe-breazu (asta e o expresie romaneasca intraductibila), asa ca nu-i nici o problema. Conteaza ce scrii, nu cum semnezi.

Voiam doar sa-ti spun ceva legat de observatia ta ca Grabmayer "depasea 200 de metri lejer". Nimeni nu arunca 200 de metri lejer! In general, nimeni nu arunca la asemenea distante, decat cu foarte rare exceptii (si in nici un caz lejer!), in concursuri de aruncari la distanta, nu in concursuri de pescuit.

Cum spunea si Iliuta, distantele de aruncare sunt un lucru asupra caruia te poti insela usor. Apa te fura. Mi s-a intamplat sa merg pe un lac secat, unde pescuisem cu un an in urma si unde credeam ca arunc la vreo 70 de metri. Am masurat cu pasul distanta de la mal la reperul pe care-l aveam pe apa, in mod cert nu erau mai mult de 50 de metri. Cand ajungeai la reper si te uitai dinspre larg inspre mal, nu-ti venea sa crezi cat parea de aproape. Daca te uitai invers, de la mal inspre larg, perspectiva te insela si ai fi zis ca bati destul de departe.

Si mai am o corectura, alaturi de cele ale lui Mihai, daca nu te superi - e adevarat ca Grabmayer pescuia cu multiplicatoare, dar nu erau Penn, ci Abu.

Scrie răspuns