Filozofie de mamaliga

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Filozofie de mamaliga

Mesaj de Vlad Pavlovici » 30 Iul 2004 13:38

De cand a aparut site-ul asta, am avut mereu ciocniri intre vechi si nou, intre traditia noastra pescareasca si inovatiile preluate de la pescarii straini, mai ales englezi. Unul dintre subiectele de disputa a fost mamaliga. De pilda, zilele astea, s-a tot vorbit de mamaliga, in legatura cu posibilitatea de a o folosi intr-un concurs. Cu alta ocazie, spuneam ca mamaliga mi se pare net inferioara boiliesurilor (si poate ca unii vor fi de acord cu mine), in timp ce prietenul nostru Gica Chioru zicea ca el o prefera boiliesurilor, cel putin pe ape curgatoare (si poate ca unii vor fi de acord cu el).

Cred ca niciodata n-am spus lucrurile pana la capat, ca sa ne lamurim - daca e posibil asa ceva si exista un capat al lucrurilor. Dupa parerea mea, mamaliga este un exemplu autohton de "crap bait", cum le zic englezilor nadelor proaste, care isi contrazic in mod surprinzator conditia, prinzand peste. Cu alte cuvinte, o nada demna de dispret, daca o privesti din perspectiva unor foarte nutritive si sofisticate boiliesuri, dar perfect eficace, daca pescuiesti pesti needucati, salbatici si mai ales flamanzi. Pe mine, unul, mamaliga nu ma intereseaza, din mai multe motive. De pilda, e incomoda. Daca stau doua saptamani pe balta, nu vreau sa produc in fiecare zi mamaligi. Apoi, nu e... provocatoare. Boiliesurile sunt o lume vasta, un spectru de culori, care invita la experiment si produc o intreaga literatura, pe cand saraca mamaliga e destul de limitata. Sigur, ii mai pui faina, ii mai pui floarea soarelui sau halva, vanilie sau anason, dar tot niste malai fiert ramane, pana la urma.

In Delta, am facut experienta unor partide in care am pescuit la boilies, alaturi de amici care au dat la porumb sau la mamaliga. In prima zi, eu n-am prins niciodata nimic, dar pe termen lung, cum ar fi o saptamana, am prins si mai mult, si mai mare. Astazi, n-as mai putea face asemenea concursuri cu prietenii respectivi, fiindca nici unul nu mai e dispus sa renunte la boilies ca sa dea la mamaliga. Si nu sunt oameni instariti, si-ar fi facut cruce acum trei, patru ani, daca le spuneam ca trebuie sa vina cu boiliesuri de sute de mii kilogramul, dar nu cu un kilogram, ci macar cu zece! Nu i-au convins decat rezultatele.

Cred insa ca pescarii autentici sunt suficient de intelepti si de versatili sa nu dispretuiasca nici o nada. Intr-un articol care va aparea in numarul viitor in ALP, Philippe Lagabbe povesteste cum a dat in Delta la mamaliga. Daca ai certitudinea ca prinzi mai bine la mamaliga, da-i cu mamaliga. Daca ai incredere in miezul de paine, da-i cu miez de paine. Faptul ca in general nu se intampla asa, ba chiar se constata o mare consecventa in preferintele unor pescari foarte buni, in sensul ca unii dau cativa ani cu aceleasi boiliesuri, vine din increderea lor in acea nada, ca urmare a experientei. "Never blame the bait", mi-a spus Steve Briggs intr-un interviu, sa nu ajungi niciodata sa dai vina pe nada.

Noi am preluat boiliesurile cu ceva ifose (in amestecul nostru de baza, pe langa procentele de fainuri, intra uneori si 10% snobism), de aici discutii neconcludente despre ce e mai bun, boiliesurile sau mamaliga. In Anglia, asemenea discutii n-ar fi posibile, s-ar discuta numai rezultatele. Ai prins un crap de 20 de kilograme la mamaliga? Tot respectul. Asta vrea sa spuna ca nu exista nade nobile si nade proletare, exista doar nade eficace sau nu intr-o situatie data. Daca sunt pe un grind in Delta si mi-e foame, pun ceaunul de mamaliga sau scot o rama serpeasca si intr-un sfert de ora am prins un ciortan. Nici nu-mi trece prin minte sa apelez la vreun HNV. Daca, insa, vreau sa fac campanii de nadire pe o balta, ca sa vad ce rezultate pot obtine pe termen lung, atunci nu recurg la mamaliga. E doar o adaptare a mijloacelor la scopul urmarit, nimic mai mult, si e punctul meu de vedere, nu un adevar absolut.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 31 Iul 2004 00:56

Frumoasa expunere! Si inclin sa spun ca ai perfecta dreptate. Pt discutiile care se aprind la auzul cuvantului "boilies" nu sunt boiliesurile de vina ca momeala, ci acele 10 % de snobism care se regasesc in atitudinea zeflemitoare a celui care o spune. Daca boiliesurile ar fi ceva natural, si intr-un fel sau altul la indemana oricui, ele ar fi doar o alternativa din multele momeli care stau la indemana pescarilor. Dar atata timp cat ele vor fi incojurate de o aura de "scump, prohibit si eficient", soarta lor e compromisa. www.xxx.ro/rapitor
Ultima oară modificat 24 Sep 2012 13:55 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 31 Iul 2004 02:33

Doua dintre cele mai importante cauze ale stagnarii societatii romanesti in general sunt impermeabilitatea la nou si lipsa asumarii unui risc in caz de esec. Nu vreau sa fac apologia trecutului glorios-odios al patriei pentru ca nu cred ca sunt cel mai in masura, las pe altii mai in varsta sa-si dea cu parerea, dar cred ca anii petrecuti sub bata pastorului au determinat omul de rand sa refuze a testa noile solutii sau a experimenta, tocmai datorita faptului ca ideea "promovata" de sus in jos ar fi fost cea mai buna cale de urmat. Sincer nu cred ca demolarea traditiei ar fi ceea ce ne tine in loc dar tehnologiile evolueaza iar noi ne cramponam in "solutiile verificate".
De aceea cred ca doar cei care vor veni dupa noi, cei mai tineri, vor putea intr-adevar sa formeze o alta mentalitate.
Salutari din Miami

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 31 Iul 2004 15:34

Of! Biata mamaliga!

Sarmana mamaliga cat de dispretuita esti! Cum ti se da cu galusca peste obraz! Dar tu sti foarte bine ca daca faci o baie intr-o balta in care n-a calcat plasa de piscicultor sau undita de pescuitor, toti crapii din balta aia vor sari pe tine, uitandu-se cu dezgust la multimea de galuste rozalii de langa ei. Si chiar daca intreaga specie de peste numita crap de lacomii pescuitori va fi alfabetizata, educata prin scoli occidentale din Anglia pana-n Germania, chiar daca toti crapii vor fi imbuibati de galuste cu gusturi fine, de caracatita si de somon, cu arome dragalase adunate de pe toata planeta asta preafrumos mirositoare, chiar si atunci tot la botul de mamaliga fiert in ceaun vor pofti.

ClaudiuC
new member
Mesaje: 23
Membru din: 15 Iun 2003 15:16

Mesaj de ClaudiuC » 01 Aug 2004 11:21

Trebuie sa recunosc ca pe linga procentele bine stabilite de Nutrabaits Trigga sau mai stiu eu ce animal marin cu buza verde mai adaug si 10-20 % de snobism la prepararea boiliesurilor. Literatura de specialitate si internetul si-au cam bagat mina pina-n cot in buzunarul meu.
Pe de alta parte, nu stiu daca intr-o balta care are raci, scoici, larve de insecte sau alte surse de proteine animale, crapului ii sint necesari, sa zicem, un supliment de 20 de aminoacizi. Poate ca are nevoie doar de ..."desert"(mamaliga), ignorind "friptura"(boiliesurile).
Am patit de citeva ori, nadind sistematic citeva zilei in doua locuri, sa aiba o preferinta neta in favoarea porumbului sau a mamaligii, si atunci m-am gindit ca in stinga am aruncat citeva milioane in apa pe niste chestii de import, iar in dreapta am prins crapi la o mina de porumb adus de la tara... Asta nu m-a facut sa renunt la boilies ci sa-mi adaptez nada la conditiile de pe balta.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 02 Aug 2004 07:51

Gica Chioru scrie:... de caracatita si de somon...
Mai Gica, tu stii mult mai mult decat vrei sa spui :wink:

dan juverdeanu

Mesaj de dan juverdeanu » 02 Aug 2004 09:03

Domnule Vlad,

1.De cand a aparut site-ul asta, am avut mereu ciocniri intre vechi si nou, intre traditia noastra pescareasca si inovatiile preluate de la pescarii straini, mai ales englezi.

....urmaresc acest site si nu numai aproape de la inceput si (ciocniri intre vechi si nou) la modul general sunt rare.Exemplu pareri pro si contra vis a vis de lansete vechi si noi, mulinete vechi si noi,ace vechi si noi,naylonuri vechi si noi ,tehnici vechi si noi ca sa nu mai vorbesc de noile accesorii aparute pe piata care sunt extrem de utile nu au existat.Tot romanul pescar in functie de buget s-a inoit.Toti intru-un fel sau altul incerca sa afle cei nou de pe net , reviste ,tv , prieteni si nu in ultimul rind de pa balta. Deci nu generalizati (ciocniri intre vechi si nou) exista o disputa boillesuri vs momeli clasice de multe ori artificial sustinuta de interese comerciale.In general orice disputa ar trebui sa aiba numai efecte benefice din care toti sa avem de cistigat.

2.Cred ca niciodata n-am spus lucrurile pana la capat, ca sa ne lamurim - daca e posibil asa ceva si exista un capat al lucrurilor.

.......e bine sa nu existe un capat al lucrurilor niciodata , dar daca s-ar putea pe acest site /forum sa se introduca inca o sectiune de discuti numai pt boillesuri (si boillesurile o merita din plin de altfel sunt situri dedicate acestui tip de momeala ) s-ar limpezii multe lucruri .Cred ca in felul acesta fiecare "tabara" si-ar spune parerea pe forumul dedicat fara sa fie catalogat intr-un fel anume.

Cu respect

alex_epuran
new member
Mesaje: 15
Membru din: 28 Dec 2002 12:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

carp, <<crap>> si crapi

Mesaj de alex_epuran » 02 Aug 2004 09:33

Carpul - ca tot omul - prefera mancare de crap si nu <<crap>> food; asta ar zice-o orice om cu scaun la cap. Numai ca tot un om cu scaun la c(r)ap stie tare bine ca la pescuit (de orice fel) nu exista reguli.
Dealtfel, un "corifeu" al nadelor sofisticat - ce poate fi mai sofisticat decat boilies care sa nu prinda din prima jumatate de zi, dar care sa prinda timp de multi ani??? - dovedeste ca este om cu scaun la c(r)ap si accentueaza faptul ca nu trebuie nesocotite nadele ieftine, boilies fifty-fifty, marturiseste ca porumbul (preparat cu socoteala!) este una dintre cele mai bune "mese" pentru crap si asa mai departe.
Nu pot sa nu vad in niste boilies <<crap>> altceva decat o mamaliga mai tare! Si atunci, de ce nu? Cu boilies <<crap>> am avut adrenalina de calitate, la fel si cu mamaliga, la fel si cu boilies de firma, la fel si cu porumb preparat.
Ideea este ca, intr-adevar, nu trebuie invinuita nada-momeala pentru insucces, la fel cum nu trebuie blamata montura. Trebuie doar sa gasesti crapul si sa vrea sa manance ceea ce ii oferi.
Si , ca sa fiu roman si pescar pana la capat, am sa il contrazic pe Vlad: cu mamaliga ai la fel de multe alternative ca si cu boilies (putandu-i, adica, adauga orice!), daca afli cum sa o faci pop-up (altfel decat cu metodele clasice, prin adaugarea de material plutitor)...
Personal, nu folosesc mamaliga decat la Dunare sau Delta - niciodata la balta. La balta folosesc boilies si porumb. Boilies si porumb folosesc si la Dunare si Delta. Tragand linia, ajung la concluzia ca folosesc mamaliga foarte limitat...
al dvs

Avatar utilizator
sss_snake00
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 28 Iul 2004 12:15

of, bietul nea Gica

Mesaj de sss_snake00 » 02 Aug 2004 11:54

Nene Gica, cu tot respectu', te rog sa ma ierti!

Pai, unde-i, nene, balta aia unde faci matale baie si te buzunaresc crapii, sa vada daca n-ai niste mamaliga ascunsa prin chiloti??? Ca ma duc si eu!!!
Si daca zici ca dau flit la galustele multicolore si aromate, bag si eu un cubulet parfumat cu borhot de bere!

Alo, mai oameni buni. treziti-va!!!

Cine a lansat topicul asta ('traiti, domnu' Vlad, multumim, ca matale ne mai scoti nitel botu' din apa, sa vedem si noi aer, soare) nu intreba ce-i mai bun, mamaliga sau boilies CA ASTA SE STIE!!!

Omul zicea ca (of) biata mamaliga este si ea buna la ceva, din cand in cand, pe vreo apa salbatica sau, ma rog, in unele conditii, si ca nu trebuie dispretuita, nici macar din snobism.

Cat despre ce este mai bun, boilies sau mamaliga... zau, ne facem de bacanie: pai sunt zeci de tone de crapi prinsi la concursuri castigate de cei care pescuiesc cu boilies!!! Matale crezi ca exista vreun crapist profesionist (adica, "traieste" din concursuri, sa zicem) care se duce la balta si da cu mamaliga??? Vai, nu merge Trigga, azi, ce ma fac? sa dau cu mamaliga!!! Valeu!!! Cum sa dea, nene, cu mamaliga??? Da tot cu boilies, poate cu alta marime, cu alta aroma, culoare, continut proteic, hai ca ne-am scapat la dictionar...

Cu mamaliga dau eu, ca-s amarat si vreau si eu repede un ciortan. Pun la o lanseta boilies si la alta mamaliga, pentru ca PVA-ul nu creste in pom si nici nutramino nu-l storc din corcoduse! Iar daca n-am mamaliga, bag niscai porumb. Iar daca n-am boilies, nu ma duc!!!

Nu va pup ca-s otravit!

Dar va iubesc!

Fire hatzanate!
snake

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 02 Aug 2004 13:16

primo. snake citeste cu atentie.gica era pe mal.se uita de dupa copac.cu un ochi la bambine(frumoasa compunerea despre bambine-mai veche)si cu unul la dna mamaliga care (ea)facea baie.

secundo. las-o cu tonele de peste prinse in concursuri.pana ai eclozat matale pe forum s-a discutat si asta.la hobaia daca intri in apa pana la brau si ai sort cu buzunare cand iesi o sa gasesti in ele 2 crapi.
o sa le vezi doar cozile pentru aia trag tare la galusti....

Scrie răspuns