Criza economica si eur.la 4,21 lei.Cum ne afecteaza?Solutii?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
serbtudor
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 14 Dec 2008 14:52

Mesaj de serbtudor » 10 Feb 2009 19:42

preturile deja au fost modificate...

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 10 Feb 2009 19:49

serbtudor scrie:preturile deja au fost modificate...
Unde, la Fox...nu

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 18 Feb 2009 21:29

oK...PRETURILE SUNT FOARTE MARI.....sunt de acord cu voi.......insa...o realitate este si mai crunta....SUNT FoARTE PUTINE BALTI ADEVARATE DE CRAP IN ROMANIA.....asta este problema....Cu 4-5 balti de crap in tara....in care prinzi ceva.....cum credeti ca pot preturile sa coboare din contra iata ...paradoxul.....pe timp de criza ei maresc preturile...
Franta, Anglia.....da ....au f...f...multe balti de crap.....chiar am vazut acum cateva zile un filmulet cu cateva balti din Franta...foarte civilizate si curate, pline de verdeata si de monstrii cu doua cifre......de aici si concurenta...ei vor sa te aiba drept client.....ei acum probabil vor micsora si mai mult taxele

La...noi, ce primesti.....manele, mizerie si....daca ai noroc prinzi si solzosi.....multi si mici (si asta doar daca e o balta mai adevarata).

Fie ca vrem...fie ca nu...criza o sa ne afecteze pe toti...o sa pretuim mai mult banii...si...probabil unii din noi vom merge mai rar la pescuit...

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 19 Feb 2009 01:50

Hai sa va luminez un pic. Nu sunt un , guru' in economie , dar am suficienta minte incat sa-mi dau seama ca nu e normal sa am o suma de bani cu care cumpar 10 kg de cartofi , iar dupa 6 luni cumpar aceeasi cantitate dar la pret dublu. Normal ar fi ca intr-o economie de piata profitabila sa cumperi cu aceeasi suma 20 de kg de cartofi dupa 6 luni . Daca economia subterana s-ar stopa pt. 30 de zile , Romania ar primi un sut in fund care ne-ar impinge mult mai mult decat ne putem imagina. Spre bine .
Vorbesc din pozitia unuia care a castigat 2 din 3 procese cu Garda Financiara in ultimii 8 ani lucrand la marginea legii ( recunosc fara nici cea mai mica jena ) si din cea a unui sot de expert contabil .
Legea e de vina , noi nu ? Niciodata ca popor nu am fost uniti decat in lupta . Istoria spune asta nu eu . Asteptam sa vina totul pe tava , nu ne implicam .
Sa-i spuneti lui Mutu de la Fiorentina ca romanii sunt saraci. Vrem taxe mai mici , cine va pune sa le platiti pe alea mari ? Macar nu va mai vaitati !

Avatar utilizator
Florin_M
member
Mesaje: 146
Membru din: 10 Sep 2008 18:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Florin_M » 19 Feb 2009 11:52

Sunt PROSTI romanii ca stau cu mana in san. Nu economia subterana ne-a dus tara la fund ci guvernanti si baietii "destepti" care ne conduc. Acolo sus se dau marile tunuri. Fiecare dintre noi poate sa sustras de la platirea unei taxe dar asta nu afecteaza nici cat negru sub unghie. Cu cat se aduna mai multi bani la bugetul de stat, cu atat creste ciolanul pt cei care ne conduc. Chiar romanii nu au ochi sa vada!!!!!! Pe cine intereseaza ca 40% din populatie traiesc in pragul saraciei?

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 22 Feb 2009 12:47

asta ..e tara noastra...si astia suntem noi...n-as vrea sa generalizez...dar asa cum ne comportam si cum reactionam....
1. in Austria s-au lovit doi la un stop///au tras civilzat masinile pe o parte a drumului, s-au data jos din masini si-au strans mainile au zambit....fericiti ca nu aveau nimic...au facut schimb de asigurari si-au pleca.....
2. in Romania s-au lovit doi la un stop////s-au dat jos din masini, au blocat toata circulatia si au inceput sa se paruiasca...ala mai smecher...a scos pistolul ....

>>>>>astia suntem>>>>>>si astea sunt peformantele noastre....preturile si taxele .....noastre...

blackwind
new member
Mesaje: 22
Membru din: 22 Feb 2009 21:02

Mesaj de blackwind » 24 Feb 2009 00:48

revenind la balti de pescuit cu tarife normale....ultimii doi ani din judetul iasi pina in galati...de la gorban pina la cirja, vadeni s.a.m.d...toate fermele si-au tinut preturile relativ in friu...majoritatea fermelor au avut tarife de 50 lei / 24 h ...citeva 100 lei 24 h.....oricum rezonabil fata de baltile apropiate de capitala....si este si ceva peste frumos...se gaseste mult mediu intre 3 si 7 kg dar sint si exemplare frumoase...am vazut la un prieten a prins unul de 16 kg si unul de 9 intr-o partida de doua zile...poate a fost norocul lui...dar bucati de pina in 10 kg am vazut la mai multi oameni pe care-i cunosc......daca nu vreti doar de 25 de kg bucata cred ca puteti incerca si niste poze cu de astia mai mititei:)

Scrie răspuns