Criza economica si eur.la 4,21 lei.Cum ne afecteaza?Solutii?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
laurkro
senior member
Mesaje: 403
Membru din: 25 Aug 2007 23:04
Localitate: medias
Contact:

Mesaj de laurkro » 16 Ian 2009 19:45

Rau pentru noi, cei multi... :-(

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 24 Ian 2009 00:39

Hmm....complicata intrebare.....in primul rand se vor scumpi foarte multe lucruri (alimente, si...multe..altele), suntem o economie de consum..si importam foarte mult.....de aici si cursul de 4.3....
Banca Europeana, FED-ul in America scad dobanzille de referinta pt. a resuscita economiile....noi nu putem face asta....suntem legati de maini si in consecinta valul ne va izbi mai tare decat o sa credem...
Mai mult...investitiile in infrastructura nu au fost facute si...nici nu suntem capabili sa le facem....fara infrastructura....nu ai investitii si nu atragi capitaluri straine.
Daca in anii trecuti aveam un sector privat care statea bine pe picioare acum se clatina serios, fiind puternic subfinatat....bancile au oprit aproape finantarile...exista o lipsa de incredere...sursele lor sunt acum foarte scumpe....
Pt. cei care au mici afaceri...aveti mare grija cum plasati creditul furnizor in economie.....nu faceti investitii care pot sa va decapitalizeze ...nu este momentul...conservati lichiditatea firmei....anul 2009 nu mai seamana cu perioada precedenta...

tranulea tiberiu
junior member
Mesaje: 58
Membru din: 12 Ian 2006 22:13
Localitate: CONSTANTA

Mesaj de tranulea tiberiu » 28 Ian 2009 12:24

Trecem noi si de asta! amintiti-va ca au fost timpuri cand dolarul s-a dublat peste noapte!o sa mai reducem putin cheltuielile si fitele(o sa revenim de la fistic la alune) si gata.trebuie sa gandim pozitiv ca si strainii: daca ai de munca e bine!!!!!!!!!
TYBBY

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 29 Ian 2009 18:01

Levi scrie: Oamenii trebuie sa-si recapete credinta in economie, deoarece aceasta este cel mai de valoare element al economiei
:shock:

In Anglia,in Kent,un abonament pe un an,pe toate baltile[cateva ,nu zeci]costa 25 sterline.pe an.La noi se cer la Sarulesti 2000.tot pe an.Despre ce criza vorbim?poate e criza la tecuci,la barlad..carpfishingul de capitala asteapta erect sezonul.
spunea cineva asa..cand nu o sa mai vedem cozile interminabile de masini pe dn1,vinerea la iesirea din Bucuresti si duminica la intrare atunci e criza.until then..

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 08 Feb 2009 22:19

oricat ne-am sfatui sau ne-am vaita noi aici, criza ramane doar pentru fraieri. cine a avut mai mult decat trebuie pana acum, nici de-aici inainte nu va duce lipsa
pt noi ca pescari...mai bine faceti-va provizii din stocurile pe pret vechi, pe unde mai gasiti. credeam ca preturile de la arrow int au luat-o razna, dar tocmai am intrat pe mim team si m-am convins ca se poate mai rau

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 08 Feb 2009 22:49

marian_popescu23 scrie:oricat ne-am sfatui sau ne-am vaita noi aici, criza ramane doar pentru fraieri. cine a avut mai mult decat trebuie pana acum, nici de-aici inainte nu va duce lipsa
pt noi ca pescari...mai bine faceti-va provizii din stocurile pe pret vechi, pe unde mai gasiti. credeam ca preturile de la arrow int au luat-o razna, dar tocmai am intrat pe mim team si m-am convins ca se poate mai rau
peste 2-3 luni vor intelege si ei ca trebuie sa mai lase la pret ca altfel nu mai cumpara nimeni marfa. eu nu ii inteleg cum maresc pretul unii de aduc din anglia in conditiile in care lira e in genunchi , ce treaba mai are euroiul acolo ?
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 09 Feb 2009 00:25

BELEA, BELEA.....Foart interesanta discutie, mam mirat ca pe un forum de pescuit se discuta de asa ceva, si find ca criza economica afectaza din pacate si sportul nostru as vrea sa fac niste precizari, sau sa ma do si eu cu parere pentru ca am niste nemultumiri apropo.
As lua ca primul exemplu, cum bine a scris cineva mai sus, faptul ca inca e coda de masini care merg la munte sambata si duminica, INCA, nu o sa dureaza mult. ROMANIA a avut un advantajul fata de cealalte tzare europene, in primul rand procent de somaj, pana anul trecut era 0 (ZERO), nu numai, daca cautai cineva sal angajesi nu prea se gasea, erau toti in strainatate, pentru stat BETON, bani rolau pe piata (ADICA existau..), AL DOILA RAND lichiditate mai mare, acest pentru ca foarte multi romani care lucrau in strainatate TRIMITEAU lichiditate a casa alimentand asa piata interioara. ROMANICA ERA BETON, in plina desvoltare. CINEVA...sa nu facem numele grele, a ajutat popolatie romania (cum de pilda se intampla de ani de zile in toata europa..) sa se INDATOREZE (adica sa faca datorii intrun fel usor), multa lume anul trecut a luat creditele pe nevoie personale, credite usoare pentru investiti, si asa mai departe. bancile trimiteau gratis cardurile de credit numai sa faca intrun fel sa bage lichiditate in casa. CINE NE A TRAS PE SFOARA, pe noi europeni, pe bancile etc...? PAI, ISTORIE e buna la ceva aici sa se lamureasca lumea.... In '33 cand a fost crisa financiara in america si lumea a pierdut tot, ATUNCI au nascut oameni cei mai bogati din lume (fam.kennedy, oanasis, rockfeller etc...) CUM? simplu, erau persoane cu LICHIDITATE care au cumparat cu economie la pamant TOT pentru 2 lei 'ajutand' in felul acest cu lichiditate bagata pe piata sa se ridice firme si sa inceapa sa lucraza iaras. Firme au inceput sa lucreaza, economie si a revenit si dupa 30 de ani persoane respective aveau: FIRME care valorau sute de milione, pamanturi care valorau de rupe peste care sa construit imobile etc...Atunci crisa a fost una NATURALA...la cat zice istorie.
E CLAR ca si astazi undeva exista cineva care are lichiditate multa, care, nu i convinea sa investesca in conditii de piata in crestere sau desvoltata, dar ar fi cumparat orice intrun moment de crisa in care toate preturile sunt la pamant. Este o crisa NATURALA SI ASTAZI? pai aici eu nu am dubi, este clar ca 'cineva' a manipulat toata smekerie pentru sa se repeta ce sa intamplat in 33. Multi o sa sufera, dar cineva o sa se imbogateste rao, acele persoane care o sa vina in ajutorul la piata mondiala sunt acele care intentional lau bagata in genuchi. O SA NASTE NOI STAPANI AL LUMI.
Chesti cu bancile si faptul ca se joca astia cu cursul valutar sunt fabule de adormit copii sau de spus la furnicutze sa stau potolite. BURSA? bursa este o 'intelnire intre cerere si oferta de fapt, tradus in cuvinte simple, in care sau vandut 'creditele' pe care VOI le ati facute de mai multe ORI!! Pentru acest lumea zice ca nu sunt bani, cand banca emite un credit, si va da bani, face un CERTIFIAT pe care il plasasa la bursa, certifiate au fost vandute si cumparate de 10 de ori!!!!!!!!!
Acu pentru sa vorbim mai 'lipit' de pasiune noastra eu am niste DESAMAGIRI, care pleaca inainte de toate de la pescari.
Multi dintre VOI mau intrebat de ce MUSARO anul trecut a mers putin la pescuit, vil zic acu sa fie clar. LASATI la o parte lipsa de timp, musaro mergea in strainatate SA PESCUIESCA pentru ca in tara este enorm de scump, RUSINOS DE SCUMP, ABERANT DE SCUMP!!!!!!!!
In tara avem niste PRETURI PENTRU PARTIDA DE PESCUIT CARE NU STAU NICI IN PAMANT NICI IN CER!!!!!! ABERANT, ma costa mai mult sa pescuiesc decat sa fac o CROZIERA cu familie pe insule TROPICALE!!!!!!!!
aci STAPANI LUMII nau nicio VINA!!!!! PROSTI SUNT PESCARI DIN ROMANIA care coboara cocosa, cu ciocu mic se lasa JEFUIT!!
Si acu va LAMENTATI? SA NU VA AUD CA VA MANANC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
in franta costa 2 lei sa pescuiesti, in anglia (culme unde a fost inventat pescuitul respectiv) sunt destul de abordabil preturile, in italia ESTE FOR FREE!!!!!!! MEDIA ESTE DE 10/15 euro pe ZI!!!!!!!!! IN ROMANIA?
AM ausit taxe de 100 euro pe zi, abonamente de mii de euri. HAAAAAAAAALLLLLLLOOOOOOOOO HHHHHAAAAAAAAALOOOOOOOOOO
aici nu mai este cazul sa zicem desteptate ROMAN pentru ca ROMAN a ADORMIT DE TOT.
DESCHIDETI OCHI si SA VA INERVATI in loc sa faceti sacrifici pentru un sport care ar trebui sa coste 2 PUTIN.
DEJA in sine este scump sport, cu nada, scule etc...
BAIETI SUNTEM PESCARI NU JUCATORI DE GOLF!!!!!!!!!
STITI CE AM VAZUT EU IN ULTIMEE ANI? investiti la baltile apropape ZERO, PESTE DIN CE IN CE MAI SLAB, PUTIN, RANIT, BOLNAV, FURAT ETC... si taxe care se dublaza din anul in anul. ATI INEBUNIT?
ITALIENI anul trecut cand benzina a juns la stele au hotarat o singura ZI sa nu bage benzina NIMENI....resulat? find o lovitura foarte tare pentru piata petrolifera au scazut preturile imediat. Firme de petrol nau dat faliment si italieni erau mai multumiti...si castigati.
In tara PANA SE GASESC PROSTI CARE DAU 100/200 de EURO PE ZII preturile o sa creasca in continuare. DACA CERERE Exista DECE SA SCADA PRETURILE?
IN LOC SA VA CERTATI PE FORUMURILE DE PESCUIT PENTRU UN PRODUS CA E MAI BUN DECAT ALTU, SAU PENTRU NIMICURI DECE NU VA BAGATI CU TOTI DE ACORD SI SA ACTIONAM IN PRIVINTA ASTA? DE CE VA LASATI JEFUITI SI NIMENI NU ZICE NIMIC? VA BUCURATI?
PAI EU NU, PENTRU ACEST MUSARO IA AVIONU SI MERGE ANUL ACEST PE RIO EBRO IN SPAGNA, IN FRANTA SI IN ITALIA. AM LOC DE PESCUIT FRUMOS, PESTE FRUMOS, SI PLATESC EXACT SUMA CARE IMI DA IMPRESIA SA NU FIE UN JAF CU PISTOL LA TEMPLA CUM MI SE INTAMPLA IN TARA.
NUMAI VORBIM CA MULTI DINTRE BALTI IN CHESTIUNE AU O GRAMADA DE CONCURSURI, TIMP IN CARE NU POTI SA MERGI LA PESCUIT, DAR CULME...AI PLATIT ABONAMENT DE MIII DE PARA, PARDON EURO...
VI SE PARE NORMAL?
PUTERE AVEM NOI CAND STAM TOTI IMPREUNA, NU CAND NE CERTAM CA PROSTI! IMPREUNA PUTEM SA PLIAM ORCINE, PUTEM SAL FACEM SA SUFERE, SA FACA CE VREM NOI, NU CE VREA EI. SA FIE CLAR.
PANA CATIVA BAGA INAINTE INTERESE PERSONALE DECAT AL COMUNITATI, E CLAR NU MERGEM DEPARTE. AVETI TOTI MILIONE IN BANCA DE ARUNCAT....EU NU PREA CRED, SI SUNT DISPUS SA FAC UN PARIU DE ACU.
AM VAZUT CA TOATE CONCURSURILE DE CRAP SUNT DEJA PLINE DE RESERVARI. CARE ESTE PARIU? SIMPLU, MULTI O SA RENUNTE LA ULTIM MOMENT DIN LIPSA DE LICHIDITATE SAU O SA SE FACA DATORII. (BOALA PESCUITULUI ADUC SI LA DIN ASTEA).
ACU CONCLUSIONEZ. PESCARI SUNT ADEVARAT PUTERE, POPORULUI ESTE PUTERE, DACA ESTE UNIT PENTRU O CAUSA CORECTA!!!
VOI HOTARATI DE FAPT CE SI CUM, DACA VRETI, PANA ATUNCI MUSARO IL GASITI LA BALTILE DIN STRAINATATE SAU DIN TARA UNDE A RAMAS VREUN ONEST CU TAXELE NORMALE.
SCUSATI DAR NU MAM PUTUT ABTINE, CAND VAD TOATA EUROPA IN GENUCHI SI IN TARA ABERATII ACESTE!!!
NUMAI BINE!

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 09 Feb 2009 08:44

Musaro Adriano scrie:Multi dintre VOI mau intrebat de ce MUSARO anul trecut a mers putin la pescuit, vil zic acu sa fie clar. LASATI la o parte lipsa de timp, musaro mergea in strainatate SA PESCUIESCA pentru ca in tara este enorm de scump, RUSINOS DE SCUMP, ABERANT DE SCUMP!!!!!!!!
In tara avem niste PRETURI PENTRU PARTIDA DE PESCUIT CARE NU STAU NICI IN PAMANT NICI IN CER!!!!!! ABERANT, ma costa mai mult sa pescuiesc decat sa fac o CROZIERA cu familie pe insule TROPICALE!!!!!!!!
aci STAPANI LUMII nau nicio VINA!!!!! PROSTI SUNT PESCARI DIN ROMANIA care coboara cocosa, cu ciocu mic se lasa JEFUIT!!
Si acu va LAMENTATI? SA NU VA AUD CA VA MANANC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
in franta costa 2 lei sa pescuiesti, in anglia (culme unde a fost inventat pescuitul respectiv) sunt destul de abordabil preturile, in italia ESTE FOR FREE!!!!!!! MEDIA ESTE DE 10/15 euro pe ZI!!!!!!!!! IN ROMANIA?
AM ausit taxe de 100 euro pe zi, abonamente de mii de euri. HAAAAAAAAALLLLLLLOOOOOOOOO HHHHHAAAAAAAAALOOOOOOOOOO
aici nu mai este cazul sa zicem desteptate ROMAN pentru ca ROMAN a ADORMIT DE TOT.
DESCHIDETI OCHI si SA VA INERVATI in loc sa faceti sacrifici pentru un sport care ar trebui sa coste 2 PUTIN.
DEJA in sine este scump sport, cu nada, scule etc...
BAIETI SUNTEM PESCARI NU JUCATORI DE GOLF!!!!!!!!!
STITI CE AM VAZUT EU IN ULTIMEE ANI? investiti la baltile apropape ZERO, PESTE DIN CE IN CE MAI SLAB, PUTIN, RANIT, BOLNAV, FURAT ETC... si taxe care se dublaza din anul in anul. ATI INEBUNIT?
ITALIENI anul trecut cand benzina a juns la stele au hotarat o singura ZI sa nu bage benzina NIMENI....resulat? find o lovitura foarte tare pentru piata petrolifera au scazut preturile imediat. Firme de petrol nau dat faliment si italieni erau mai multumiti...si castigati.
In tara PANA SE GASESC PROSTI CARE DAU 100/200 de EURO PE ZII preturile o sa creasca in continuare. DACA CERERE Exista DECE SA SCADA PRETURILE?
IN LOC SA VA CERTATI PE FORUMURILE DE PESCUIT PENTRU UN PRODUS CA E MAI BUN DECAT ALTU, SAU PENTRU NIMICURI DECE NU VA BAGATI CU TOTI DE ACORD SI SA ACTIONAM IN PRIVINTA ASTA? DE CE VA LASATI JEFUITI SI NIMENI NU ZICE NIMIC? VA BUCURATI?
PAI EU NU, PENTRU ACEST MUSARO IA AVIONU SI MERGE ANUL ACEST PE RIO EBRO IN SPAGNA, IN FRANTA SI IN ITALIA. AM LOC DE PESCUIT FRUMOS, PESTE FRUMOS, SI PLATESC EXACT SUMA CARE IMI DA IMPRESIA SA NU FIE UN JAF CU PISTOL LA TEMPLA CUM MI SE INTAMPLA IN TARA.
NUMAI VORBIM CA MULTI DINTRE BALTI IN CHESTIUNE AU O GRAMADA DE CONCURSURI, TIMP IN CARE NU POTI SA MERGI LA PESCUIT, DAR CULME...AI PLATIT ABONAMENT DE MIII DE PARA, PARDON EURO...
VI SE PARE NORMAL?
PUTERE AVEM NOI CAND STAM TOTI IMPREUNA, NU CAND NE CERTAM CA PROSTI! IMPREUNA PUTEM SA PLIAM ORCINE, PUTEM SAL FACEM SA SUFERE, SA FACA CE VREM NOI, NU CE VREA EI. SA FIE CLAR.
PANA CATIVA BAGA INAINTE INTERESE PERSONALE DECAT AL COMUNITATI, E CLAR NU MERGEM DEPARTE. AVETI TOTI MILIONE IN BANCA DE ARUNCAT....EU NU PREA CRED, SI SUNT DISPUS SA FAC UN PARIU DE ACU.
AM VAZUT CA TOATE CONCURSURILE DE CRAP SUNT DEJA PLINE DE RESERVARI. CARE ESTE PARIU? SIMPLU, MULTI O SA RENUNTE LA ULTIM MOMENT DIN LIPSA DE LICHIDITATE SAU O SA SE FACA DATORII. (BOALA PESCUITULUI ADUC SI LA DIN ASTEA).
ACU CONCLUSIONEZ. PESCARI SUNT ADEVARAT PUTERE, POPORULUI ESTE PUTERE, DACA ESTE UNIT PENTRU O CAUSA CORECTA!!!
VOI HOTARATI DE FAPT CE SI CUM, DACA VRETI, PANA ATUNCI MUSARO IL GASITI LA BALTILE DIN STRAINATATE SAU DIN TARA UNDE A RAMAS VREUN ONEST CU TAXELE NORMALE.
SCUSATI DAR NU MAM PUTUT ABTINE, CAND VAD TOATA EUROPA IN GENUCHI SI IN TARA ABERATII ACESTE!!!
NUMAI BINE!
Adriano, posteaza te rog asta si in topicul cu TAXE BALTI deschis de noi.Cu siguranta e un adevar grait de o persoana care nu are interese comerciale, sau interese de a se pune bine cu vre-un patron de balta.
Daca o sa citesti acolo o sa vezi raspunsurile catorva persoane carora le pasa de ce se intampla cu acesta pasiune a noastra....insa sunt persoane neinsemnate, ca mine, ca @ Levi, ca @ Soare a coror parere chiar nu conteaza. Insa vocile grele al carpfishing-ului evita sa raspunda. De ce......? Sunt curios si eu ?Semnalul de alarma de aceste "voci" ar trebui sa fie tras.
Nu mai spun de administratorii acestor balti scumpe. Care BINENTELES NU A RASPUNS NICI UNUL.
Inca odata......RESPECT ADRIANO ;-)

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 09 Feb 2009 10:27

salut, cristi dai un copy paste si lipesti postare mea unde vrei. Macar lasa prostiile economice mondiale pe care le am scris si pastrasa parte care ne interesasa ca pescari.
eu am numai raspuns la prieteni care mau intrebat de ca nu prea am mers la pescuit anul trecut in tara.
raspunsul meu e clar, indiferent de cat bani poate sa aiba o persoana, nimeni are dreptu sa ne jefuiesca. Si sincer, mie mi se pare ca nau jefuit destul folosindusa de pasiune noastra.
In rest cristi DACA TOTI AR FI FACUT CA MINE, ACU TAXE ERAU LA JUMA DE PRETZ. PANA IN ROMANIA SE GASESC CINE DA BANI ACESTI O SA FIE OFERTA O SA FIE DIN CE IN CE MAI MARE (NUMAI LA PRETZ, BIEN SUR) SI SINCER EU NU VREAU SA FIU VINOVAT DE ASA CEVA.
MAI BINE DO BANI ACESTI PENTRU SA FAC UN BINE LA CINEVA CARE ARE INTRADEVAR NEVOIE.
MA BUCUR CA E CRIZA ECONOMICA, SINCER, SA SE FACA UN PIC DE CURATENIE, NU NUMAI DAR MACAR FACAND ATENTIE UNDE SI CUM CHELTUISTE LUMEA REUSIM SA FORMAM O PIATA MAI ACEPTABILA.
IN CONCLUSIE CRISTI, FIECARE POATE SA CERE CE PRETUL VREA MUSCHI LUI, PROSTI SUNT CEI CARE PLATESTE ATAT, PENTRU CE?
PENTRU SA TRAGI DE UN PESTE SI SAL BAGI INAPOI IN APA? SA FAC O POZA? NU.....E CLAR CA SE FACE SPECULATII. NUMAI BINE

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 09 Feb 2009 13:13

Musaro Adriano scrie: si pastrasa parte care ne interesasa ca pescari.
Si sincer, mie mi se pare ca nau jefuit destul folosindusa de pasiune noastra.
DACA TOTI AR FI FACUT CA MINE, ACU TAXE ERAU LA JUMA DE PRETZ.
In sfarsit cineva cu dreptate !!!!!!Ai lovit unde doare mai tare !!!!!
Cand vrei sa vii pe Ebro da-mi un privat, meriti sa te invit la o bauta...douá !! :mrgreen:

Scrie răspuns