Criza economica si eur.la 4,21 lei.Cum ne afecteaza?Solutii?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 10 Feb 2009 01:40

Adrian B scrie:@Carprom
Salut,

1.Cine asigura paza acelor 5 lacuri?
in romania intrebare ar trebui sa fie cam asa...cine asicura PAZA la pesti de la acei 5 paznici? :lol:
2.Cati braconieri ati prins noaptea cu plasa in apa?
2.Cati la suta dintre pescari elibereaza pestele - fara a fi nevoie ca un paznic sa stea sa-i supravegheze cu un binoclu (vezi Sarulesti zona de platica) sau sa stea in preajma pescarului cu statii de emisie receptie(vezi Moara Vlasiei)? Atunci nai inteles nimic, sunt pasnici care vine sa te intreaba sa i pastrezi pesti. :lol: pescari ce invata din asta?
Mi-as dori din tot sufletul sa avem macar pe jumatate conditiile si taxele pe care le aveti voi.
Deocamdata atat se poate in Romania. Mi-as dori sa ma insel, dar atat se poate in Romania acum.
NU TE INSELI FRATE, DIN PACATE!!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 10 Feb 2009 07:52

Oameni Buni,
criza asta este peste tot, in folumul carphunter germany, sa aprins o discutie in legatura cu cresterea de preturi la citva producatori de Boilies, Mixuri si ingrediente, este vorba doar de poate 1€ la Kg, dar daca a-ti putea intra acolo si citi, cum noi incercam clientilor sa le explicam de ce au crescut preturile la unele si de ce suntem nevoiti sa le ridicam si noi, totusi se pare ca multi au inteles.
Dar fata de Romania, unde mi se pare ca fiecare incearca sal fure pe celalalt, care lucreaza in acelasi domeniu, acolo am tinut unii la alti, si am cautat o cale de clarificar. Aici de ce nu se poate ?

cu respect
Bruno

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 10 Feb 2009 08:34

Nu se poate Bruno pt. ca suntem multi dar imprastiati. In 5 asociatii daca s-ar inscrie cate 200 in fiecare ar fi 1000 de voci reprezentate de 5 persoane la nivel local si national . Altfel s-ar discuta si negocia preturile cu administratorii . Asa , suntem 1000 pe un forum si nu ajungem la nici un consens desi toti citesc si sunt de acord ca nu e bine.
Atata timp cat nu ne implicam si asteptam sa vedem ce se va intampla , nu avem decat sa ne plangem singuri de mila in continuare. Personal asa cum am zis si facut anul trecut , ma voi duce la pescuit pe lacurile cu o taxa acceptabila in raport cu , conditiile oferite .

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 10 Feb 2009 08:42

Sa nu ma intelegeti gresit ,am spus ca agreez notiunea de competitie dar in conditiile actuale (costuri destul de mari ) nu inteleg de ce atata lume prefera sa pescuiasca in regim de concurs 3 zile si nu se duc sa pescuiasca de placere 7-10 zile ...atata tot ! Nici vorba sa am ceva cu organizatorii ori concurentii ( Doamne fereste !...sunt toti baieti buni :-) ) atata doar ca sunt uimit de ce amploare a luat fenomenul ...mai ales la noi si mai ales in conditiile de acum ! :-)
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 10 Feb 2009 08:58

George Iorga scrie:Sa nu ma intelegeti gresit ,am spus ca agreez notiunea de competitie dar in conditiile actuale (costuri destul de mari ) nu inteleg de ce atata lume prefera sa pescuiasca in regim de concurs 3 zile si nu se duc sa pescuiasca de placere 7-10 zile ...atata tot !
Unii ptr a se afirma, iar altii ptr a invata. Eu cum stiu multi pe aici, sunt anticoncurs. Ptr mine pescuitul este si va ramine un Hobby, nimic mai mult, si nu am nevoie sa ma afirm nimanui, o fac de placere, nu ma enervez daca cel de linga mine prinde mai mult, pescuiesc unde vreau, nu unde ma pun altii, etc.
Fiecare trebuie sa stie ce si de ce a face

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 10 Feb 2009 09:45

Faptul ca se scumpesc usor produse de pescuit este normal si justifiat.
Multe dintre firme, in paticolare acele MARI lucraza cu credite bancare. (in china se plateste CASH..).
Multe dintre firme respective pentru sa ne garanteaza o gama mai ampla de produse si calitate in ani trecuti au facut investiti, in test, structuri, produse, etc..investiti care trebuie acoperite. investiti au fost facute cu anumite calcule de vanzari pentru acoperire cheltuieli directe si...bancare.
Din pacate si piata carpfishingului a primit lovitura a CRISEI.
Firme acu pentru sa supravietuiesca si sa depaseasca si ele criza (adica sa faca fata la cheltuieli fata de vanzari scazute si preturile mai mari a produsul primar) au fost obligate (acele care nau la ora actuale CASH FLOW asa se zice mi se pare, lichiitate..) sa urce usor preturile.
Urcare a preturile usor este justifiata, aceasi chestie se aplica la magazine din tara care platesc chirie, sau care face import din strainatate (nu substimati schimbul valutar pentru cine cumpara produse in euro si le vinde in tara il lei, cine a cumparat marfa in toamna si il plateste acu are o pierdere de 15% numai din schimb valutar!)
Asa ca e cinstit o mica urcare de preturi pentru a supravietui.
discutia cu taxele la baltile ar fi la fel, pacat ca aici in ultime 2 ani preturile au urcat cu 200%, si mai mult in anumite cazuri!! o RUSINE!

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 10 Feb 2009 10:31

Dar fata de Romania, unde mi se pare ca fiecare incearca sal fure pe celalalt, care lucreaza in acelasi domeniu
mie nu mi se pare
eu am colaborat pana acum cu 9 firme care activeaza in domeniul vanzarii cu articole de pescuit, din care 7 vand si direct catre consumatorul final, deci colaboram dar suntem si in competitie
si pot sa-ti spun ca nu incearca nimeni sa fure pe nimeni, nu a incercat nimeni sa ma insele si am avut si am o relatie fair cu toate
daca vorbim de firme serioase, nu cred ca este cazul
nu stiu daca tu ai colaborat cu firme serioase din romania ca sa poti sa expui o afirmatie care generalizeaza

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 10 Feb 2009 10:49

danr scrie:
Dar fata de Romania, unde mi se pare ca fiecare incearca sal fure pe celalalt, care lucreaza in acelasi domeniu
mie nu mi se pare
eu am colaborat pana acum cu 9 firme care activeaza in domeniul vanzarii cu articole de pescuit, din care 7 vand si direct catre consumatorul final, deci colaboram dar suntem si in competitie
Dan, eu m-am referit in general, asa este si normal, nici eu nu-mi permit sa comand 1000kg de faina de peste, ca doar cu conditia asta livreaza producatorul, sunte 3-4 persoane, care impartim aceasta comanda.
danr scrie:nu stiu daca tu ai colaborat cu firme serioase din romania ca sa poti sa expui o afirmatie care generalizeaza
Nu :mrgreen:


In fond si la urma urmei, fiecare vre o buctata din cascaval, fie Germania, Romania, Italia sau Satra.. asta este comertul

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 10 Feb 2009 15:26

Multe scumpiri nu sunt justificate, ex Fox, asa o firma nu ar trebui sa mareasca preturile, majoritatea furnizorilor/fabricantilor din China nu au crescut preturile fara sa mai vorbim de faptul ca ei lucreaza in dolari, care sunt asa cum sunt. Se speculeaza mult, obicei negustoresc, cine are bani, recte fox, scumpeste ca-si permite nu ca ar fi o necesitate.
Tipic la cei care au resurse, financiare in cazul asta, asa cum se intampla si cu marile banci, au bani dar inaspresc conditiile de creditare, aici in Spania statul e la un pas de a nationaliza principalele banci din cauza obrazniciei pe care o dovedesc.
Aici sufera si micul comerciant si tangential clientul.
Dar hobby e hobby si cumparam...sa vedem pana cand.... :mrgreen:

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 10 Feb 2009 17:59

sebas scrie:Multe scumpiri nu sunt justificate, ex Fox, asa o firma nu ar trebui sa mareasca preturile, majoritatea furnizorilor/fabricantilor din China nu au crescut preturile fara sa mai vorbim de faptul ca ei lucreaza in dolari, care sunt asa cum sunt. Se speculeaza mult, obicei negustoresc, cine are bani, recte fox, scumpeste ca-si permite nu ca ar fi o necesitate.
Fox sia retras scumpeturile ce aveau de gind sa le ridice cu 20% si a garantat ca in 2009 vor fi valabile tot preturile din 2008 :mrgreen:

Scrie răspuns