Criza economica si eur.la 4,21 lei.Cum ne afecteaza?Solutii?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 09 Feb 2009 19:56

salut adrian, sigur, al meu poate sa fie un discurs UTOPIC.
Dar cum am mai zis, DIN NEVOIE, pescari o sa ajunga sa se uneste intre ei, multi care acu au x6 cum zici tu anul acest nu o sa aiba bani de platit rate... lumea la nevoie se treseste, o sa vezi. Cu siguranta o sa fie schimbari, sper, daca nu, cum ai vazut eu am luat positia mea.
O sa merg la baltile mai ieftine si in strainatate (acu gasesti bilete de avion dus intors cu nici 100 de euro)si pretzuri de pescuit in europa de necresut de ieftin.
De ce in strainatate?? simplu, pentru ca acolo lumea stie ce e valoare banului si il respecta. SCUZE, dar daca patruni de baltile nemti, englesi, spanioli, italieni si asa mai departe pot sa pastreze taxe mici, curatenie, servici pe masura si peste mare si fumos, in ROMANIA unde se stie ca manopera este mai ieftina si nu exista niciun control fiscal DE CE SA COSTE DE 5 ORI MAI MULT? (nu mai borbim de ungari care ne au facut a dreptul de *****, baltile splendoare unde se vede clar investiti, ce PESTE frumos, si taxele la juma de pretz din romanica!! :oops: )...culme la 2 pasi de noi!!!
Conclusionez zicand... apropo de discutia cu pescuitul in delta, STATI linistit ca problema nu sunt familie care fura din delta sau lipoveni care baga curente. PROBLEMA ACOLO ESTE MULT MAI MARE, pana erau numai familie de localnici care vindeau peste la bucuresteni era bine, problema e ca sau dus BUCURESTENI acolo sa faca ei ce stiu sa faca mai bine....LA NIVEL INDUTRIAL!!!
Sa fiti sanatosi si sa ma anuntati si pe mine cand gasiti o balta discreta cu o taxa onesta in tara ca vin si eu cu voi. Numai bine

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 09 Feb 2009 20:24

Salut,
Adrianao la noi de exemplu, in asociatia in care sunt eu, avem 5 lacuri cu o suprafata de 200ha. Ptr toate aceste lacuri, platesc 90€ in an, si pot pescuii nonstop. Daca vine un strain, plateste 70€ pe 1 saptamina pescuit nonstop.
Uite aici unul din lacuri..nu va uitati la peste, ci in orizont

Imagine

Cit despre baltile particulare din Romania, ma abtin ca nu cunosc doar din citite

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 09 Feb 2009 20:51

@Carprom
Salut,

1.Cine asigura paza acelor 5 lacuri?
2.Cati braconieri ati prins noaptea cu plasa in apa?
2.Cati la suta dintre pescari elibereaza pestele - fara a fi nevoie ca un paznic sa stea sa-i supravegheze cu un binoclu (vezi Sarulesti zona de platica) sau sa stea in preajma pescarului cu statii de emisie receptie(vezi Moara Vlasiei)?

Mi-as dori din tot sufletul sa avem macar pe jumatate conditiile si taxele pe care le aveti voi.
Deocamdata atat se poate in Romania. Mi-as dori sa ma insel, dar atat se poate in Romania acum.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 09 Feb 2009 21:08

Adrian B scrie:@Carprom
Salut,

1.Cine asigura paza acelor 5 lacuri?
2.Cati braconieri ati prins noaptea cu plasa in apa?
2.Cati la suta dintre pescari elibereaza pestele - fara a fi nevoie ca un paznic sa stea sa-i supravegheze cu un binoclu (vezi Sarulesti zona de platica) sau sa stea in preajma pescarului cu statii de emisie receptie(vezi Moara Vlasiei)?

Mi-as dori din tot sufletul sa avem macar pe jumatate conditiile si taxele pe care le aveti voi.
Deocamdata atat se poate in Romania. Mi-as dori sa ma insel, dar atat se poate in Romania acum.
1-noi, toti membrii (1200) au dreptul de a controla sau a advertisa pe cineva daca se pare ca nu face ceva corect

2- nici unul...puscarie intre 2-5 ani

3- toti pescarii adevarati de Crap elibereaza crapul, cu toate ca asa ceva este absolut interzis in Germania
rusii i-au tot ce prind, dar ei pescuiesc mai mult la platica & co.
A luat mai mult de doi pesti pe zi (atita are voie) este exclus din asociatie.

Paduri fara uscaturi nu sunt

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 09 Feb 2009 21:15

marian_popescu23 scrie: ...fara posibilitatea sa te deranjeze vreun peste
important e sa dai la peste,nicidecum sa prinzi :D

apropo de concursuri.
am ajuns la faza la care poti sa mergi direct de la un concurs la urmatorul.asteptam cu infrigurare era Open.
acum ceva vreme,mai multa vreme,se pescuia de foame.mai deunazi se pescuia de placere.ar fi trebuit sa ne simtim bine pe balta,sa socializam eventual,sa plecam acasa cu bateriile full.toate astea pana cand s-au inventat concursurile.si odata cu ele,polemica,ambitiile,and the rest of shit.l-am facut si p'asta sport si binenteles ne pricepem cu totii.imediat dupa,a urmat farmacologia..butyric,buze verzi and so on.

mi-e dor de patabum.si de gica chioru.mai faceam si noi o saramura,mai dadeam la undita..filme alb/negru

p.s.scuze pentru off topic

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 09 Feb 2009 21:30

E buna si criza asta la ceva...dincolo sunt superoferte...noi mergem la final de luna in Austria la ski la Kaprun,demipensiune ,hotel 4 stele...21 euro/zi....daca continua asa diferentele de preturi intre noi si cei dinafara cred ca ne mutam si cu pescuitul dincolo :).

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 09 Feb 2009 21:34

Mda..si prin criza asta mondiala costa o Dacia Logan nou nouta 3500€ si asta nu e vrajeala...cine sta in Germania va poate confirma..daca stie la ce ma refer

Scuze de Oftopic

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 09 Feb 2009 23:09

carprom scrie:Mda..si prin criza asta mondiala costa o Dacia Logan nou nouta 3500€ si asta nu e vrajeala...cine sta in Germania va poate confirma..daca stie la ce ma refer

Scuze de Oftopic
3500+ rabla ?
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 09 Feb 2009 23:15

roger scrie:
marian_popescu23 scrie: ...fara posibilitatea sa te deranjeze vreun peste
important e sa dai la peste,nicidecum sa prinzi :D

apropo de concursuri.
am ajuns la faza la care poti sa mergi direct de la un concurs la urmatorul.asteptam cu infrigurare era Open.
acum ceva vreme,mai multa vreme,se pescuia de foame.mai deunazi se pescuia de placere.ar fi trebuit sa ne simtim bine pe balta,sa socializam eventual,sa plecam acasa cu bateriile full.toate astea pana cand s-au inventat concursurile.si odata cu ele,polemica,ambitiile,and the rest of shit.l-am facut si p'asta sport si binenteles ne pricepem cu totii.imediat dupa,a urmat farmacologia..butyric,buze verzi and so on.

mi-e dor de patabum.si de gica chioru.mai faceam si noi o saramura,mai dadeam la undita..filme alb/negru

p.s.scuze pentru off topic
Care off topic ?Esti direct pe subiect ! Pe unii criza ai aduce in pragul rememorarii vremurilor de mult apuse ...vorba aia : dincolo (atunci) era mai ieftin (mai misto ) !
P.S
Moda asta cu concursurile o agreez... dar n-o inteleg ! 8)
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 10 Feb 2009 01:32

salut, baieti concursurile sunt bune si ele sa stiti, daca nu erau concursurile romania nas fi luat atatea bronzuri si arginte.
sunt buni sa formeaza pescari care inteleg fenomenul competitional, sa se pregateasca cum trebuie si sa obtinem resultate si in strainatate. Credetima, un pescar pasionat si experimentat nu face fata la un concurs de anduranta daca nu este antrenat. Ca in orice sport, exista competitie.
Dupa aceaa ca sau cam aruncat TOTI sa faca concursuri pentru ca ies un ban din asta este altceva. tebuia tinut sub control fenomenul.
Din pacate situatie a scapat de sub control...al calitati in particolar. Acu sa transformat in estul selbatic pe aici.
Pentru discutia despre pescari care omoara crapu si laduce a casa, am numai un cuvant de spus....o fi luat a casa crapul pescarului daca pletea taxa 70 euri pe an la o balta? NU PREA CRED, i ramanea in buzunare destui bani sa aduca familie la restaurant sa manace caviar cu sampanie...nu crap. Sau cel putin fenomenul avea tendinta sa scada.
Cu abonamente ce sa zic, aceasi chestie, la balti particolare se aduce peste a casa calumea, normal, eu cu abonament... si langa mine astia cu bombe cu 8 ace, manele, si plata la zii pentru ca patron de balta are nevoie de lichiditate.. ce sa mai, bruno mi a ajuns poza, reserva un loc ca o sa vin in visita si pe acolo!! numai bine.

Scrie răspuns