Taxe balti...

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 05 Feb 2009 23:05

Doamne unde s-a ajuns.........sa mergem in Ungaria pentru a putea pescui intr-un mod civilizat, decent si la preturi accesibile :-( :-( :-( :-( :-( :-(

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 06 Feb 2009 14:10

Intervin cateva lucruri urate din pacate , caracteristice romanilor . Grandomania , impresia ca le stim pe toate si suntem cei mai destepti si ce e cel mai grav e ca nu ne implicam cu nimic dar scuze avem intotdeauna.
Asta se numeste tactica testicolului : particip dar nu ma bag.
In principiu e adevarat ce se spune referitor la taxe , dar cati din cei care-si dau cu parerea despre administrarea unei afaceri au cunostinta despre asa ceva ? Management e un cuvant uzual , dar cati stim cu ce se mananca ?E suficient ca am facut un pic de, bisnita ' , sunt mare afacerist si-mi permit echipament de 10.000 de euro sau un abonament de 2000 si gata am dreptate ? Ma duc pe lacul X pt. ca numai cei ca mine i-si permit ! Se pomeneste de evaziune fiscala . Cati dintre voi stiu ca atunci cand ai vandut un bun ( un ou !) si nu l-ai declarat ca venit intri sub incidenta legii ?
Hai sa lasam administratorii sa-si conduca afacerea si noi sa ne afiliem la diverse cluburi sau asociatii unde sa ne spunem pasurile , iar ei la randul lor sa ne reprezinte . Consider ca asta e primul pas . Pescuitul la crap nu e un sport ieftin , ai nevoie de un anumit venit financiar care din dat la lopata nu-l obtii ;-)

Tosa
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 29 Aug 2008 17:02
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Tosa » 06 Feb 2009 14:56

Bine ca pot pescui din,,dat la lopata''in Ungaria :mrgreen:

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 08 Feb 2009 09:51

@ Tosa
Asta ar trebui sa le de-a de gandit unora ;-)

Tosa
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 29 Aug 2008 17:02
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Tosa » 08 Feb 2009 16:05

Eu am gandit de catziva ani....de la Cluj numai spre vest... :D

Tosa
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 29 Aug 2008 17:02
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Tosa » 08 Feb 2009 16:07

Eu am gandit...de la Cluj numai spre vest :D

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 08 Feb 2009 16:15

Tosa scrie:Bine ca pot pescui din,,dat la lopata''in Ungaria :mrgreen:
Si la noi se poate pescuii din dat la lopata ...doar ca trebuie sa-ti faci mana pe o gramada de bani ,in curtea casei ! :mrgreen: ...eventual mai muti gramada pe la unul , pe la alutul ! :lol: :lol:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 09 Feb 2009 11:01

Musaro Adriano a scris:
Multi dintre VOI mau intrebat de ce MUSARO anul trecut a mers putin la pescuit, vil zic acu sa fie clar. LASATI la o parte lipsa de timp, musaro mergea in strainatate SA PESCUIESCA pentru ca in tara este enorm de scump, RUSINOS DE SCUMP, ABERANT DE SCUMP!!!!!!!!
In tara avem niste PRETURI PENTRU PARTIDA DE PESCUIT CARE NU STAU NICI IN PAMANT NICI IN CER!!!!!! ABERANT, ma costa mai mult sa pescuiesc decat sa fac o CROZIERA cu familie pe insule TROPICALE!!!!!!!!
aci STAPANI LUMII nau nicio VINA!!!!! PROSTI SUNT PESCARI DIN ROMANIA care coboara cocosa, cu ciocu mic se lasa JEFUIT!!
Si acu va LAMENTATI? SA NU VA AUD CA VA MANANC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
in franta costa 2 lei sa pescuiesti, in anglia (culme unde a fost inventat pescuitul respectiv) sunt destul de abordabil preturile, in italia ESTE FOR FREE!!!!!!! MEDIA ESTE DE 10/15 euro pe ZI!!!!!!!!! IN ROMANIA?
AM ausit taxe de 100 euro pe zi, abonamente de mii de euri. HAAAAAAAAALLLLLLLOOOOOOOOO HHHHHAAAAAAAAALOOOOOOOOOO
aici nu mai este cazul sa zicem desteptate ROMAN pentru ca ROMAN a ADORMIT DE TOT.
DESCHIDETI OCHI si SA VA INERVATI in loc sa faceti sacrifici pentru un sport care ar trebui sa coste 2 PUTIN.
DEJA in sine este scump sport, cu nada, scule etc...
BAIETI SUNTEM PESCARI NU JUCATORI DE GOLF!!!!!!!!!
STITI CE AM VAZUT EU IN ULTIMEE ANI? investiti la baltile apropape ZERO, PESTE DIN CE IN CE MAI SLAB, PUTIN, RANIT, BOLNAV, FURAT ETC... si taxe care se dublaza din anul in anul. ATI INEBUNIT?
ITALIENI anul trecut cand benzina a juns la stele au hotarat o singura ZI sa nu bage benzina NIMENI....resulat? find o lovitura foarte tare pentru piata petrolifera au scazut preturile imediat. Firme de petrol nau dat faliment si italieni erau mai multumiti...si castigati.
In tara PANA SE GASESC PROSTI CARE DAU 100/200 de EURO PE ZII preturile o sa creasca in continuare. DACA CERERE Exista DECE SA SCADA PRETURILE?
IN LOC SA VA CERTATI PE FORUMURILE DE PESCUIT PENTRU UN PRODUS CA E MAI BUN DECAT ALTU, SAU PENTRU NIMICURI DECE NU VA BAGATI CU TOTI DE ACORD SI SA ACTIONAM IN PRIVINTA ASTA? DE CE VA LASATI JEFUITI SI NIMENI NU ZICE NIMIC? VA BUCURATI?
PAI EU NU, PENTRU ACEST MUSARO IA AVIONU SI MERGE ANUL ACEST PE RIO EBRO IN SPAGNA, IN FRANTA SI IN ITALIA. AM LOC DE PESCUIT FRUMOS, PESTE FRUMOS, SI PLATESC EXACT SUMA CARE IMI DA IMPRESIA SA NU FIE UN JAF CU PISTOL LA TEMPLA CUM MI SE INTAMPLA IN TARA.
NUMAI VORBIM CA MULTI DINTRE BALTI IN CHESTIUNE AU O GRAMADA DE CONCURSURI, TIMP IN CARE NU POTI SA MERGI LA PESCUIT, DAR CULME...AI PLATIT ABONAMENT DE MIII DE PARA, PARDON EURO...
VI SE PARE NORMAL?
PUTERE AVEM NOI CAND STAM TOTI IMPREUNA, NU CAND NE CERTAM CA PROSTI! IMPREUNA PUTEM SA PLIAM ORCINE, PUTEM SAL FACEM SA SUFERE, SA FACA CE VREM NOI, NU CE VREA EI. SA FIE CLAR.
PANA CATIVA BAGA INAINTE INTERESE PERSONALE DECAT AL COMUNITATI, E CLAR NU MERGEM DEPARTE. AVETI TOTI MILIONE IN BANCA DE ARUNCAT....EU NU PREA CRED, SI SUNT DISPUS SA FAC UN PARIU DE ACU.
AM VAZUT CA TOATE CONCURSURILE DE CRAP SUNT DEJA PLINE DE RESERVARI. CARE ESTE PARIU? SIMPLU, MULTI O SA RENUNTE LA ULTIM MOMENT DIN LIPSA DE LICHIDITATE SAU O SA SE FACA DATORII. (BOALA PESCUITULUI ADUC SI LA DIN ASTEA).
ACU CONCLUSIONEZ. PESCARI SUNT ADEVARAT PUTERE, POPORULUI ESTE PUTERE, DACA ESTE UNIT PENTRU O CAUSA CORECTA!!!
VOI HOTARATI DE FAPT CE SI CUM, DACA VRETI, PANA ATUNCI MUSARO IL GASITI LA BALTILE DIN STRAINATATE SAU DIN TARA UNDE A RAMAS VREUN ONEST CU TAXELE NORMALE.
SCUSATI DAR NU MAM PUTUT ABTINE, CAND VAD TOATA EUROPA IN GENUCHI SI IN TARA ABERATII ACESTE!!!
NUMAI BINE!
Adriano, posteaza te rog asta si in topicul cu TAXE BALTI deschis de noi.Cu siguranta e un adevar grait de o persoana care nu are interese comerciale, sau interese de a se pune bine cu vre-un patron de balta.
Daca o sa citesti acolo o sa vezi raspunsurile catorva persoane carora le pasa de ce se intampla cu acesta pasiune a noastra....insa sunt persoane neinsemnate, ca mine, ca @ Levi, ca @ Soare a coror parere chiar nu conteaza. Insa vocile grele al carpfishing-ului evita sa raspunda. De ce......? Sunt curios si eu ?Semnalul de alarma de aceste "voci" ar trebui sa fie tras.
Nu mai spun de administratorii acestor balti scumpe. Care BINENTELES NU A RASPUNS NICI UNUL.
Inca odata......RESPECT ADRIANO

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 09 Feb 2009 11:03

salut, cristi dai un copy paste si lipesti postare mea unde vrei. Macar lasa prostiile economice mondiale pe care le am scris si pastrasa parte care ne interesasa ca pescari.
eu am numai raspuns la prieteni care mau intrebat de ca nu prea am mers la pescuit anul trecut in tara.
raspunsul meu e clar, indiferent de cat bani poate sa aiba o persoana, nimeni are dreptu sa ne jefuiesca. Si sincer, mie mi se pare ca nau jefuit destul folosindusa de pasiune noastra.
In rest cristi DACA TOTI AR FI FACUT CA MINE, ACU TAXE ERAU LA JUMA DE PRETZ. PANA IN ROMANIA SE GASESC CINE DA BANI ACESTI O SA FIE OFERTA O SA FIE DIN CE IN CE MAI MARE (NUMAI LA PRETZ, BIEN SUR) SI SINCER EU NU VREAU SA FIU VINOVAT DE ASA CEVA.
MAI BINE DO BANI ACESTI PENTRU SA FAC UN BINE LA CINEVA CARE ARE INTRADEVAR NEVOIE.
MA BUCUR CA E CRIZA ECONOMICA, SINCER, SA SE FACA UN PIC DE CURATENIE, NU NUMAI DAR MACAR FACAND ATENTIE UNDE SI CUM CHELTUISTE LUMEA REUSIM SA FORMAM O PIATA MAI ACEPTABILA.
IN CONCLUSIE CRISTI, FIECARE POATE SA CERE CE PRETUL VREA MUSCHI LUI, PROSTI SUNT CEI CARE PLATESTE ATAT, PENTRU CE?
PENTRU SA TRAGI DE UN PESTE SI SAL BAGI INAPOI IN APA? SA FAC O POZA? NU.....E CLAR CA SE FACE SPECULATII. NUMAI BINE

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 09 Feb 2009 19:43

Am lipsit nepermis de la discutiile astea si ce gasesc? :mrgreen: Evidentele si perpetuatele la disperare aberatii legate de preturi. Anul trecut erau de-a dreptul indecente taxele la accesul pe baltile ciobanasului Bucur. Daca anul asta au crescut, nu am decat sa ma bucur. Va meritati soarta, frati pescari! Ca sa-l parafrazez pe dr nr. Kill! Va invidiez ca aveti mai multe balti decat tot ardealul si banatul impreuna, dar va si cainez ca aveti mai multi km decat noi de facut pentru a pescui in conditii civilizate. In liniste. Curatenie. Cu acces pana si la dus ori WC-uri civilizate. Poti merge cu sotia ori fiica fara sa ti-o fluiere martzapoii in jipane si cu lanturi de aur de kil la gat. Unde poti inchiria la pret decent o barca, un cort, o undita sau ti se ofera gratuit o bila-doua castigatoare. Unde daca ti s-a facut de un baboi, in taxa e inclusa si o anumita cantitate de peste pe care poti s-o iei acasa ( nu exemplare capitale, don't worry!!). Da, domnilor, din pacate, Budapesta e cu 300 km mai aproape geografic si cu 300 de ani-lumina mai departe civic de decat Bucurestiul. :oops:

Era si o discutie ( nu redau nume!) legata de rentabilitatea mersului la pescuit versus concediu in strainatate. Nu va spun decat: in 2008, de Pasti, 8 nopti/9 zile cu ALL INCLUSIVE ( mancare-bautura cat incape in tine!!!), cazare 3 stele in Sousse ( tunisia), avion ( low-cost, e drept!) m-a costat 810 EUR 3 persoane ( 2 adulti si un copil de 12 ani). Si stiti de ce m-a costat chiar atata?! Pentru ca iubitul nostru STAT roman a considerat necesar sa ne taxeze cu 100 EUR/caciula ( inclusiv copilul) ca taxa de aeroport. Socotiti singuri cat a fost ziua de all-inclusive in Tunisia. Iar pescuitul in Mediterana acolo e gratis, si chiar ai ce prinde!!!
( ca sa va scutesc de un efort: 810-300=510
510: 3= 170 eur/persoana/sejur; 170:8= 20,2 Eur/zi. Cazare, masa, bautura, sucuri, inghetate, prajituri, pizza, etc, etc, transport cu avion.) Comparati si va cruciti. Si conditii superbe, pe onoarea mea!!! Mai bine ca-n Palma de Mallorca, ca am fost si p-acolo. Dar nici in Poiana ori la Mangalia nu ma mai prindeti. :evil:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns