Taxe balti...

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 30 Ian 2009 16:34

Pescuitul C&R a devenit un sport foarte scump, din orice punct de vedere nu numai al baltilor ... nade/echipament/camping/imbracaminte.

Practicantii acestui sport ... cei care intr-adevar contribuie la dezvoltarea lui sunt oamenii cu bugete destul de mari. Dezvoltarea acestui sport inseamna, ca in orice alt sport in care se dorestea atingerea de performanta, impingerea lui catre zona elitismului. Performanta poate fi atinsa in general daca exista bani.

Eu nu spun ca e bine si nici ca este rau, spun doar ca este un curs firesc al lucrurilior.

Problema taxelor mari este in stransa legatura cu... performanta si concursurile, cu selectarea clientelei. Un patron de balta de concurs, vrea sa isi selecteze clientela, din multe motive (unul de mandrie - "la mine pe balta pescuiesc numai pescarii de competitie, vedetele; altul este siguranta ca pescarii veniti pe balta nu vor pleca cu pestele la portbagaj..daca isi permit sa plateasca 300 de euro pentru o partida inseamna ca nu pescuiesc de foame).
Cu cat o balta va gazdui concursuri cotate ca fiind de referinta, iar rezultatele concursurilor din punct de vedere al capturilor vor fi impresionante, cu atat cota baltii va creste.

Tuturor ne place fotbalul, unii mai si jucam, dar incercati sa inchiriati stadionul dinamo sa jucati cu prietenii si vedeti cat costa.Apoi incercati sa inchiriati terenul echipei de dizia z "Taurii Brailei"... mult mai ieftin...veti juca acelasi fotbal, pe un teren ceva mai slab calitativ ..si nici nu veti putea spune ca ati jucat pe Dinamo. E o vorba veche ...Dai un ban dar stai in fata ... credeti ca se va schimba ceva? Ca aceasta zicala veche va deveni o amintire pentru ca se revolta cativa?
Nici mie nu-mi place ca trebuie sa platesc mult ca sa prind un crap trecut de 15kg dar oare l-as putea prinde la fel de usor pe lacul morii?

Problema se va autoregla in timp atunci cand vor exista mai multe balti private C&R iar clientii se vor imparti intre mai multe balti...poate taxele vor scadea. Eu unul am refuzat deja sa platesc pe baltile unde taxa este exagerata!
APCR - SENIOR CRAP

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 30 Ian 2009 16:43

Dan Cotelici scrie: Cat despre Austria...cum dracu te descurci sa ajungi ,sa stai o saptamana si sa si schiezi cu 200 Euro.

Daca ai impresia ca scot cifre din burta doar asa ca vreau sa-i fiu simpatic lui Parfene, te inseli.
A betonat cu placi malurile baltii de la sosea si a reamenajat drumul de pe malurile ambelor balti , maluri care pana acum fie nu era accesibile fie accesul era dificil.Desi recolteaza nu vinde crap!Selecteaza si populeaza anual!
Langa Graz, la pensiune de 3 stele, camera dubla , cu mic dejun inclus exact 30 de euro de persoana. Inmulteste ceea ce am spus eu cu 7 zile, 6 nopti ....sa vezi ca iti da mai putin de 4 zile de Darvari iti da.Conditiile sunt deosebite, iar micul dejun copis. Crede-ma.Daca vrei, iti las pe private contact-ul . Apropo...nu a spus nimeni ca ski-ul este inclus.

Oricum nu asta e ideea , de a discuta in contradictoriu . Poate mai bine am incerca sa gasim ceva solutii.
Apropo.....cat e la Tancabesti taxa pe 24 de ore :shock: ????????

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 30 Ian 2009 16:47

zakunin scrie:
Practicantii acestui sport ... cei care intr-adevar contribuie la dezvoltarea lui sunt oamenii cu bugete destul de mari. Dezvoltarea acestui sport inseamna, ca in orice alt sport in care se dorestea atingerea de performanta, impingerea lui catre zona elitismului. Performanta poate fi atinsa in general daca exista bani.
Cum draqu se face ca numai noi impingem acest sport catre zona elitismului :-( ?

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 30 Ian 2009 16:52

danicristi_79 scrie:
zakunin scrie:
Practicantii acestui sport ... cei care intr-adevar contribuie la dezvoltarea lui sunt oamenii cu bugete destul de mari. Dezvoltarea acestui sport inseamna, ca in orice alt sport in care se dorestea atingerea de performanta, impingerea lui catre zona elitismului. Performanta poate fi atinsa in general daca exista bani.
Cum draqu se face ca numai noi impingem acest sport catre zona elitismului :-( ?
Din acelasi motiv pentru care numai americanilor le place fotbalul american si base-ball-ul, australienilor rugby-ul. In plus intre alte natiuni care practica pescuitul la fel de intens, Romania este tara in care baltile care intr-adevar au peste sunt putine! Am spus ..cand baltile se vor inmulti atunci si taxa va scadea ...pe marea lor majoritate (cerere & oferta)...insa probabil pe cel putin 2 balti taxele vor continua sa creasca pentru ca deja incep sa vina straini acolo si nu le pasa cat cheltuile pentru a prinde crapi over 25.

Si inca ceva ... NU toate baltile din afara au taxe mici...
Ultima oară modificat 30 Ian 2009 17:25 de către Andrei I., modificat 1 dată în total.
APCR - SENIOR CRAP

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 30 Ian 2009 16:54

@zakunin
Nu cred ca putem schimba ceva, nu de aia am deschis topicul :-) numai ca sa dezbatem acest aspect.
Intr-adevar problema se va rezolva cand vor fi mai multe balti C&R, si pescarii se vor imparti intre ele.


Dupa parerea mea cererea este mai mare decat oferta in momentul de fata...sa speram ca se va autoregla. Oricum sunt balti gen livada de bihor, horgesti, mai merge si MV2(120/24 h in 2009), lates, in febr. se deschide inca a balta langa pitesti :-) si mai sunt si altele

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 30 Ian 2009 17:32

danicristi_79 scrie:
Apropo.....cat e la Tancabesti taxa pe 24 de ore :shock: ????????
Daca te referi la cea de concurs,anul trecut era 300 RON\24 h.Salutari !
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 30 Ian 2009 17:38

danicristi_79 scrie:
Dan Cotelici scrie: Cat despre Austria...cum dracu te descurci sa ajungi ,sa stai o saptamana si sa si schiezi cu 200 Euro.

Daca ai impresia ca scot cifre din burta doar asa ca vreau sa-i fiu simpatic lui Parfene, te inseli.
A betonat cu placi malurile baltii de la sosea si a reamenajat drumul de pe malurile ambelor balti , maluri care pana acum fie nu era accesibile fie accesul era dificil.Desi recolteaza nu vinde crap!Selecteaza si populeaza anual!
Langa Graz, la pensiune de 3 stele, camera dubla , cu mic dejun inclus exact 30 de euro de persoana. Inmulteste ceea ce am spus eu cu 7 zile, 6 nopti ....sa vezi ca iti da mai putin de 4 zile de Darvari iti da.Conditiile sunt deosebite, iar micul dejun copis. Crede-ma.Daca vrei, iti las pe private contact-ul . Apropo...nu a spus nimeni ca ski-ul este inclus.

Oricum nu asta e ideea , de a discuta in contradictoriu . Poate mai bine am incerca sa gasim ceva solutii.
Apropo.....cat e la Tancabesti taxa pe 24 de ore :shock: ????????
Si cum ajungi la Graz, te teleportezi?
Eu la Tancabesti ajung in maxim o ora si ma costa 7 Euro.
Am ajuns sa comparam pescuitul cu turismul?
Intreab-o pe Dna Udrea Cocos de ce e mai rentabil pentru romani sa mearga la ski in Austria si nu la Poiana, Sinaia, Azuga, etc.
Second BEST is FIRST loser

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 30 Ian 2009 19:16

solutia e una singura,bineinteles trebuie sa fie reciproca cu avantaje atat pt. pescari cat si pt. admin. lacurilor,contract ferm intre cluburi(si sau) asociatii sportive si administratorul lacului de interes.Pasul doi pt pescari este sa devina membrii(si sa demonstreze ca merita) in asociatia sau clubul care il considera cel mai bun pt. interesele lor.Oricum sunt convins ca exista deja contracte sau intelegeri intre multe cluburi si anumite balti...
Practica este de altfel foarte uzitata in Europa de vest.

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 30 Ian 2009 19:25

Dl. Dinu
cat va fii taxa pe 2009 la Livada...
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

MariusBarbu
member
Mesaje: 109
Membru din: 16 Oct 2008 20:43

Mesaj de MariusBarbu » 30 Ian 2009 19:33

@ Dinu
Ai pus punctul pe "i".Un club sau o asociatie puternica gen APCR poate negocia si poate chiar impune niste taxe de bun simt.In caz contrar toti membrii acelui club sau asociatii vor ocoli acea balta.Bine,asta nu inseamna sa accepti o reducere de 10-20 la suta dupa ce a urcat taxa la 200-300 ron.

Scrie răspuns