Taxe balti...

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 30 Ian 2009 20:00

Pana la urma totul pleaca de la bani, exceptie facand dragostea si prietenia... :-) ...glumesc.

Mentalitati si opinii sunt multe, depinde din ce unghi privesti problema.
Spunea cineva ca in Anglia crapul se elibereaza, in Australia este lasat pe mal sa moara si in Romania se mananca. Asa este, in Romania se mananca. Intre timp niste domni au investit in niste lacuri C&R, le-au amenajat, se ocupa de paza lor, si vor sa scoata profit - e normal. Aici sunt crapi de 20-25 +. Nu inseamna ca ii si prindem, dar exista. Daca exista un astfel de crap si pe lacul Morii, cred ca sigur se vrea prins si carat in portbagaj...pt ca se plictiseste de unul singur in imensitatea de apa.
La taxele astea (exagerate intr-adevar)contribuie si pescarul care nu intelege sa-si opreasca eventual un peste de bun simt, si pleaca acasa cu portbagajul plin. E drept ca nici o suprapopulare nu e buna, dar macar sa ajungem noi pana acolo (ma refer strict la crap) Pt ca daca gandim o chestie utopica de genul fiecare elibereaza toti pestii sau isi opreste unul potrivit, am putea avea pesti mari, intr-o densitate rezonabila pe barajele de pe Olt, Arges, canalul Dorobantu ca titlu de exemplu, si probabil multi am prefera sa pescuim aici la o taxa f mica. Nu spun ca printr-o astfel de masura proprietarii de ape vor scadea taxa, dar macar ar exista alternativa. Cum nu exista aceasta alternativa (sau poate exista dar n-o stim noi) ramane variana X cu crapi de 20kg /300 ron24h sau varianta XXX.
Poate odata cu cresterea nivelului de trai si disparitia braconierilor – deci in 20 ani.

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 30 Ian 2009 21:47

Stau si ma gandesc totusi......niste solutii putem gasi?

Spre exemplu ma gandesc la un abonament low-cost.
Dau un exemplu : abonament balta X, 750 de Euro, nelimitat.
Varianta low cost, abonament 400 Euro, maxim 14-15 partide. Te taxeaza si-ti stampileaza abonamentul exact ca la sala de fitness.
Interesul lui , ca adimistrator e in primul rand sa te castige ca si client. Cu un astfel de abonament....eu zic ca ar reusi. Cu atat mai mult cu cat multi dintre noi oricum nu putem pescui "nelimitat" ( mai faci o mare, mai un concediu cu copilul, mai bagi o Delta).

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 30 Ian 2009 21:53

danicristi_79 scrie:Stau si ma gandesc totusi......niste solutii putem gasi?

Spre exemplu ma gandesc la un abonament low-cost.
Dau un exemplu : abonament balta X, 750 de Euro, nelimitat.
Varianta low cost, abonament 400 Euro, maxim 14-15 partide. Te taxeaza si-ti stampileaza abonamentul exact ca la sala de fitness.
Interesul lui , ca adimistrator e in primul rand sa te castige ca si client. Cu un astfel de abonament....eu zic ca ar reusi. Cu atat mai mult cu cat multi dintre noi oricum nu putem pescui "nelimitat" ( mai faci o mare, mai un concediu cu copilul, mai bagi o Delta).
Ar merge perfect solutia ta... cu o singura conditie: Acel patron sa aiba nevoie de tine ca si client ...si iti spun eu ca n-are :!: Problema este ca desi aceste taxe sunt de multe ori mult prea mari... sunt din ce in ce mai multi clienti. Atat timp cat el are balta plina de pescari cu posibilitati financiare...de ce sa faca o reducere? din bunatate sufleteasca fata de cei nevoiasi? :lol: totul e pe bani azi...TOTUL
APCR - SENIOR CRAP

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 30 Ian 2009 21:59

Andrei
bullseye
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 30 Ian 2009 22:13

zakunin scrie:
danicristi_79 scrie:Stau si ma gandesc totusi......niste solutii putem gasi?

Spre exemplu ma gandesc la un abonament low-cost.
Dau un exemplu : abonament balta X, 750 de Euro, nelimitat.
Varianta low cost, abonament 400 Euro, maxim 14-15 partide. Te taxeaza si-ti stampileaza abonamentul exact ca la sala de fitness.
Interesul lui , ca adimistrator e in primul rand sa te castige ca si client. Cu un astfel de abonament....eu zic ca ar reusi. Cu atat mai mult cu cat multi dintre noi oricum nu putem pescui "nelimitat" ( mai faci o mare, mai un concediu cu copilul, mai bagi o Delta).
Ar merge perfect solutia ta... cu o singura conditie: Acel patron sa aiba nevoie de tine ca si client ...si iti spun eu ca n-are :!: Problema este ca desi aceste taxe sunt de multe ori mult prea mari... sunt din ce in ce mai multi clienti. Atat timp cat el are balta plina de pescari cu posibilitati financiare...de ce sa faca o reducere? din bunatate sufleteasca fata de cei nevoiasi? :lol: totul e pe bani azi...TOTUL
O sa vina vremea cand o sa aiba nevoie de tine ca si client. Eu bun manager nu gandeste asa. Azi am clienti...ma doare-n pwl, vedem noi la anul. Din punctul meu de vedere, atati clientii mari cat si cei mici trebuiesc tratati cu aceeasi moneda.

Stiti cum vad eu sportul asta...C&R ? Ca mersul la gradina zoologica, sau la muzeu. Te duci, vezi exemplarele , faci o poza cu ele, le atingi.....si ai plecat acasa. La intrare, platesti un pret modic, un pret de bun simt. Ca doar nu fugi cu tabloul.......sau cu zebra la brat.
Postarea de cel mai bun simt, si cea mai corecta , din punctul meu de vedere a cea a lui Soare, pe care mi-am permis sa o copiez aici:
Noi adica PROPIETARII DE BALTI in loc sa promovam cat mai mult pescuitul catch&release si sa oferim anumite avantaje acelor pescari care vin pe balta mea si pescuiesc doar de placere si nu iau peste acasa, ce facem,le punem piedica prin a practica acest sport cu: marirea in fiecare an a TAXEI in loc sa facem in asa fel sa o mentinem si sa-i atragem si pe ceilalti spre acest mod de pescuit (catch&release)care trebuie sa recunoastem la noi in tara nu este foarte dezvoltat.

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 30 Ian 2009 22:22

Vreti sa aveti un subiect de discutie referitor la txa si balti?
Va dau eu unul: Bani ce se iau fara chitanta/bon fiscal. Abonamente pe sume mari cu acelasi tratament. Stiti cum se numeste asta? EVAZIUNE FISCALA! stiti ce inseamna asta? CAZ PENAL

Ce ziceti de tratamentul aplicat clientului de catre patronul sau personalul baltii dupa ce achita taxa si nu incalca nici o regula...dar totusi e tratat tot el ca un infractor?

Asta cu taxa mare mi se pare o discutie inutila.... se rezuma la: Vrei? plateste...nu vrei? La revedere!

Dar sa platesti, sa nu primesti document fiscal si sa fi tratat ca ultimul om...astea sunt probleme. Nu dau nici un exemplu si nu generalizez, dar sunt sigur ca fiecare dintre voi ati intalnit astfel de situatii...
APCR - SENIOR CRAP

zoli1964
senior member
Mesaje: 315
Membru din: 08 Aug 2007 12:13
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de zoli1964 » 30 Ian 2009 22:29

Puteti discuta cit vreti dar orice ati zice taxele de linga BCURESTI sunt .... :oops: :oops: :oops: nici nu mai am cuvinte sa ma exprim.

oricum pe mine no sa ma vedeti pe acolo pina nu se reglementeaza situati.

numai bine si noroc la toti proprietari de balti de genul asta :evil: :evil: ma abtin sa scriu mai departe ca nu mai raspund de faptele mele. :cry: :cry:

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 30 Ian 2009 22:48

zakunin scrie:

Asta cu taxa mare mi se pare o discutie inutila.... se rezuma la: Vrei? plateste...nu vrei? La revedere!
Cu o atitudine de acest gen Andrei........cu siguranta ca la asta se rezuma. Pai daca citeste dl. Ionescu, si dl. Popescu, administratori de balti.....iti dai seama cum gandesc....." Daca avem 20 de oameni care vad o discutie ca aceasta...inutila, ne-am facut abonametele".

Vorbim de semnat petitii, si inchis emisiunea lu Tibanu, ca suntem doamne adeptii C&R-ului. Facem lobby baltilor care promoveaza acest sport.....si pana la urma chiar noi le aducem clientii. Dar noua...cine ne face lobby ? Care e rasplata pentru atitudinea noastra de promovare a C&R-ului, si implicit a bussinesului lor?
Dar hai sa-i lasam si pe altii sa comenteze si sa-si spuna parerile. Poate vadem si parerile celor implicati direct :-)

P.S. Intr-adevar....bun subiect asta cu evaziunea fiscala si cu plata abonamentului fara chitanta.....chiar nu l-am luat in calcul. Si asta ar trebui cu siguranta dezvoltat.

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 30 Ian 2009 23:51

danicristi_79 scrie: Stiti cum vad eu sportul asta...C&R ? Ca mersul la gradina zoologica, sau la muzeu. Te duci, vezi exemplarele , faci o poza cu ele, le atingi.....si ai plecat acasa. La intrare, platesti un pret modic, un pret de bun simt. Ca doar nu fugi cu tabloul.......sau cu zebra la brat.
Bine zis cristi...la asta m-am referit si eu in prima postare, ca nu generezi asa mari costuri cu pescuitul C&R ca si in cazul folosirii unei alte servicii...insa pretul e nejustifcat de mare la unele locuri...
Insa, m-am gandit putin, si mi-am dat seama ca putem face o analogie mai abstracta si anume: balta C&R este un bordel, vine fiecare si-l "inteapa" pestele(cu scula care se numeste carlig ;-) ) si dupa aia il elibereaza...si vin si altii si fac si ei in acest fel...daca ne gandim in asa fel poate ca ar fi justificate preturile pe unele balti C&R, dar ce plm...pescuitul ofera o mai mare placere decat....se pare ca da :mrgreen: :roll: =>glumeam ;-)
Ultima oară modificat 30 Ian 2009 23:56 de către Levi, modificat de 2 ori în total.

MariusBarbu
member
Mesaje: 109
Membru din: 16 Oct 2008 20:43

Mesaj de MariusBarbu » 30 Ian 2009 23:52

Singura balta unde am primit chitanta in ultimii ani este Colacu unde de altfel au si o taxa de bun simt 30 ron.

Scrie răspuns